13.07.2015
W piątek 10 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (u.b.i.m.). Obecnie dokument trafił do Senatu. Dzisiaj zasygnalizuję najważniejsze zmiany w ustawie, które mogą zostać wprowadzone.
Identyfikacja osób na meczach piłki nożnej. Jeżeli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem meczu piłki nożnej, to dotychczas organizator meczu piłki nożnej zapewniał identyfikację osób uczestniczących w tej imprezie. Teraz obowiązek ten dotyczyć będzie meczu piłki nożnej klubu uczestniczącego w rozgrywkach jednej z trzech najwyższych ligowych klas rozgrywkowych rywalizacji mężczyzn, niezależnie od rodzaju rozgrywek, tj. krajowych czy międzynarodowych.
Zniesiono obowiązek posiadania karty kibica. Sprzedaż biletu wstępu na mecz piłki nożnej lub przekazanie innego dokumentu uprawniającego do przebywania na nim określonej osoby następuje po uzyskaniu danych: imienia, nazwiska, nr PESEL zgodnych z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Nie będzie już konieczności rejestrowania wizerunku twarzy.
Zakaz klubowy. Tutaj także ,,zaserwowano” nam zmiany. W mojej ocenie jednak nie są one trafne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że co do treści art. 14 u.b.i.m. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył 14.12.2014 r. wniosek do Trybunału Konstytucyjnego (TK) o stwierdzenie niezgodności art. 14 ust. l, l a i ust. 5 z art. 2 w zw. z art. 87 ust.l i z art. 73 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP (sygn. K 47/14). Jednak jak widać nie wzięto tego do tej pory pod uwagę. Zgodnie natomiast z nowym brzmieniem ,,Osobie ukaranej zakazem klubowym, o którym mowa w ust. 1, służy prawo wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do podmiotu, który zastosował zakaz klubowy”. Zastąpiono zatem ,,odwołanie” - ,,ponownym rozpatrzeniem”, czyli rozpatrzeniem przez podmiot, który już raz orzekał w tej sprawie a teraz ma skontrolować własne rozstrzygnięcie. Czy taki zabieg legislacyjny poprawia standard ochrony osoby, która została ukarana zakazem?
Wspomnieć w tym miejscu należy także wyrok TK z dnia 20 maja 2014 r., (sygn. K 17/13) dotyczący art. 54 ust. 1 u.b.i.m w części zawierającej słowa „regulaminu obiektu (terenu) lub regulaminu imprezy masowej”. Jak uznał TK, nie można powierzać regulacjom „prywatnym” (prywatnym regulaminom wydawanym przez organizatorów meczów) możliwości rozstrzygania o sytuacji jednostki. W tym przypadku jednak art. 54 ust. 1 otrzymał nowe brzmienie.
Miejsca stojące na stadionie. Wprowadzono możliwość udostępnienia na meczu piłki nożnej miejsc stojących.
Programy edukacyjne. Dodano art. 12a, który stanowi, że Minister właściwy do spraw kultury fizycznej może dofinansowywać programy edukacyjne, informacyjne i szkoleniowe na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa masowych imprez sportowych oraz zwalczania negatywnych zjawisk w sporcie.
To tylko niektóre ze zmian. Jak dalej potoczy się proces legislacyjny? Senat może podjąć uchwałę zawierającą wniosek o przyjęcie ustawy bez zmian lub zawierającą wniosek o jej odrzucenie w całości lub wprowadzenie poprawek.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.