20.09.2016
Zacznijmy od tego, że reguły w MMA usystematyzowały się w 2009 r., stało się to z powodu zgłoszenia do ABC (The Association of Boxing Commissions) ujednoliconych reguł MMA i ich zapceptowanie przez powyższą organizację, która wyznacza zasady w boksie i MMA w Ameryce Północnej. Mimo, że jej teren legislacyjny oparty jest tylko i wyłącznie na Ameryce Północnej, to właściwie każda gala na świecie korzysta z reguł zatwierdzonych przez ABC. Wyżej wymienione reguły kodyfikują dokładnie wszystkie zasady związane z prawidłowo przeprowadzoną walką MMA. W dzisiejszym blogu mam zamiar przedstawić Państwu jakie zmiany zaszły w przepisach dotyczących punktowania rund przez sędziów.
Zacznijmy od tego, że sędziowie przyznają punkty systemem dziesięciopunktowym, który swoje początki miał już w federacji PRIDE FC. Zwyciężca rundy zawsze musi otrzymać 10 punktów, a przegrany 9 lub mniej. W przypadku gdy obaj dostają 10 punktów w rundzie, oznacza to remis.
ABC zwróciła głównie uwagę na punktację rund 10-8. Na podstawie nowych przepisów dla sędziów MMA większe znaczenie będzie miało efektywne zadawanie ciosów oraz aktywność zawodnika w parterze. Natomiast, w sytuacji gdy powyższe warunki zostaną spełnione przez sportowca, to sędziowie powinni uciec się do ocenienia agresywności wyprowadzanych ciosów oraz kontroli octagonu przez sportowca.
Jednakże, gdy chodzi zasady punktowania 10-8 sędzia głównie będzie musiał brać pod uwagę:
W przypadku, kiedy dwie z pośród z tych trzech przesłanek będą miały miejsce podczas rundy, sędzia ma możliwość przyznania punktów w rundzie 10-8, lecz nie są one obligatoryjne i taka punktacja należy tylko od woli arbitra. Natomiast jeśli wszystkie z powyższych przesłanek zostaną spełnione przez sportowca w jednej rundzie, sędzia ma obowiązek zapunktowania rundy 10-8 na korzyść zawodnika, który w wyraźny sposób dominował w pojedynku oraz zadawane przez niego ciosy miały duży wpływ na zawodnika przyjmującego ciosy.
Wyżej wymienione przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2017 r., rodzi się tutaj pytanie, czy te przepisy zostaną również zaakceptowane przez największe Polskie federacje, w tym m.in. KSW.
W następnej części bloga przeanalizuję przepisy związane z zasadami tzw. trzech punktów podparcia oraz wyciągniętej dłoni w trakcie walki.
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.