27.09.2016
Od 2017 roku obowiązywać będą nowe przepisy w MMA, które są wprowadzone przez ABC (The Association of Boxing Commissions). W pierwszej części analizowane były przepisy dotyczące zmian punktowania rund podczas walki w MMA, gdzie dokonano ich skonkretyzowania. Natomiast w części drugiej przedstawię Państwu zmiany jakie zaszły w przepisach związanych z zasadami trzech punktów podparcia, ciosów otwartą dłonią oraz zmian jakie zaszły w strojach kobiet.
Zaczynając od najbardziej kontrowersyjnej części, czyli od zasady trzech punktów podparcia. Wraz z przepisami wchodzącymi w życie w 2017 r., zabronione będzie zadawanie ciosu gdy zawodnik będzie posiadał minimalnie cztery punkty podparcia (np. obie stopy oraz obie ręce), została ona powiększona, w porównaniu z aktualnymi trzema punktami podparcia (np. obie stopy i jedna ręka). W związku z powyższym zasada trzech punktów podparcia przestaje istnieć. Podczas gal zorganizowanych w 2017 r. zawodnik będzie mógł atakować, pomimo posiadania przez przeciwnika minimalnie trzech punktów podparcia.
Kolejnym etapem zmian jest wyciągnięcie dłoni podczas walki. Po zmianach zawodnik nie będzie mógł uderzyć dłonią wraz z wyciągniętymi palcami, które będą skierowane w twarz przeciwnika. Takie zachowanie w przeciwieństwie do aktualnych przepisów zostanie uznane jako faul. Sędziowie podczas walki mają przykładać uwagę do takiego typu zachowania oraz poprzez komunikację z sportowcem przeciwdziałać takim zachowaniom. W takiej sytuacji zawodnik, kiedy będzie wyciągał dłoń w kierunku rywala musi mieć ją w tym momencie:
Kolejnym etapem zmian jest strój u kobiet podczas walki w octagonie. Niedozwolone będą od nowego roku luźne koszulki lub spódniczki. Zawodniczka będzie musiała być ubrana w tzw. rashguardy, które będą musiały mocno przylegać do ciała powyżej łokcia lub bezrękawniki przylegające do ciała. Równocześnie uczestniczka zobowiązana będzie do założenia pod strój biustonosza sportowego. W związku z powyższym zabronione będzie podczas walki zakładanie luźnego ubioru. Natomiast jeśli chodzi o dolną cześć ubioru będzie dotyczyła taka sama zasada jak u mężczyzn uprawiających ten sport.
W przepisach, które wejdą w życie 2017 r., do listy fauli zostanie dodane wyżej wspomaniane uderzanie dłonią wraz z wyciągniętymi palcami. Jednocześnie z tej listy zostaną usunięte ciosy zadawane piętą w nerkę oraz łapanie podczas walki za obojczyk.
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.