11.07.2018
Podmiotem odpowiedzialnym za ustalanie oficjalnych zasad, którymi rządzi się piłka nożna jest International Football Association Board (IFAB) z siedzibą Zurychu. Obecnie obowiązujące regulacje składają się z 17 „praw”, które zawierają kolejne zasady i dyrektywy.[1] Najważniejsze decyzje zapadają na dorocznych zjazdach generalnych. Każdorazowo w obradach uczestniczą przedstawiciele czterech brytyjskich federacji piłkarskich (angielskiej, szkockiej, walijskiej i irlandzkiej) oraz FIFA. W dzień rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Rosji – 1 czerwca – w życie weszły poprawki doyczące „Laws of the Game”.
Część wprowadzonych zmian była szeroko komentowana przez specjalistów i obserwatorów w związku z trwającymi finałami w Rosji. O części nie podano zbyt wielu informacji. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie i krótką charakterystykę najnowszych zmian, zawartych w Law Changes 2018/2019.[2]
Pierwsza z nich dotyczy zmian zawodników. Od 1 czerwca 2018 r. na wszystkich poziomach rozgrywkowych dozwolone będzie przeprowadzenie w trakcie spotkania 5 zmian. Nie dotyczy to rywalizacji na najwyższych krajowych poziomach ligowych oraz wydarzeń, w których udział biorą pierwsze reprezentacje narodowe. Natomiast w stosunku do rozgrywek młodzieżowych, maksymalną liczbę zmian ustalają właściwe związki piłkarskie lub FIFA. Została także zwiększona dozwolona liczba zgłoszonych do protokołu zmienników. Obecnie zgodnie z prawem nr 3 pkt. 2, na ławce rezerwowych może zasiąść od 3 do 12 graczy. Dotyczy to również sparingów kadr narodowych. Należy podkreślić, że przepisy poszczególnych rozgrywek FIFA lub UEFA mogą inaczej regulować tę kwestię, jednakże nie mogą przekraczać wskazanych wartości.
Modyfikacjami przepisów, które wywołały największe emocje, a jednocześnie mającymi największy wpływ na obraz widowisk podczas tegorocznego Mundialu są system VAR (więcej o nim TUTAJ) oraz dodatkowa zmiana zawodnika. „Laws of the Game” wprowadziły obowiązek określenia w przepisach poszczególnych rozgrywek czy można wykorzystać dodatkową zmianę, w przypadku gdy o wyniku spotkania decydować będzie dogrywka. FIFA dopuściła taką możliwość, z czego na chwilę obecną najbardziej zadowoleni muszą być Chorwaci, którzy już dwukrotnie grali w dogrywkach.
Kolejną nowością, która może mieć duży wpływ na płynność gry, jest zezwolenie na używanie podczas spotkań elektronicznych systemów do komunikacji. Została ona zawarta w prawie nr 4 pkt 4.
Players (including substitutes/substituted and sent off players) are not permitted to wear or use any form of electronic or communication equipment (except where EPTS is allowed). The use of any form of electronic communication by team officials is permitted where it directly relates to player welfare or safety or for tactical/coaching reasons but only small, mobile, hand-held equipment (e.g. microphone, headphone, ear-piece, mobilephone/ smartphone, smartwatch, tablet, laptop) may be used. A team official who uses unauthorised equipment or who behaves in an inappropriate manner as a result of the use of electronic or communication equipment will be dismissed from the technical area.
Zgodnie ze wskazaną powyżej zasadą w przypadku, gdy chodzi o bezpieczeństwo lub zdrowie zawodników, a także ze względów taktycznych, dopuszczalne jest używanie niewielkich urządzeń takich jak mikrofony, słuchawki, smartfony, tablety albo laptopy. W efekcie, z pewnością wpłynie to korzystnie na komunikację pomiędzy sztabem szkoleniowym. Obecnie jest ona utrudniona ze względu na odległości pomiędzy jego poszczególnymi członkami oraz głośną atmosferę panującą na stadionie. Może to także spowodować mniej długotrwałych przerw w grze, gdy np. w trakcie pomocy medycznej udzielanej zawodnikowi przez fizjoterapeutów, będą oni w stałym kontakcie z trenerem i szybciej poinformują go o konieczności dokonania zmiany. Niewykluczone jest również, że dzięki możliwości korzystania z tabletów lub laptopów, sztab będzie miał trwały dostęp do oficjalnych statystyk poszczególnych graczy, co pozwoli na trafniejsze reagowanie na wydarzenia boiskowe.
Podsumowując, należy wskazać, że działania w ramach IFAB mają realny wpływ na obraz piłki nożnej. Ostatnio zaktualizowane przepisy są dość rewolucyjne. Jeżeli chodzi o dodatkowe zmiany bądź „poszerzenie” ławek rezerwowych trzeba przyznać, że modyfikacje te są trafne. Mechanizm VAR w dalszym ciągu budzi kontrowersje, mając zarówno rzeszę zwolenników jak i krytyków. W moim odczuciu wprowadzenie go jest słuszne, aczkolwiek dalszej pracy wymaga szybkość i sposób wykorzystywania go. Natomiast dopuszczenie do użytku, głównie przez sztab szkoleniowy, elektronicznych systemów komunikacji wydaje się sporym krokiem w przód, jednakże jest zbyt wcześnie, aby wydawać na tym polu jakiekolwiek wyroki.
[1] http://www.theifab.com/laws
[2] http://www.theifab.com/laws/law-changes-201819/chapters/download-explanatory-documents-2018
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.