Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

VAR na Mundialu

Dziś będzie o systemie VAR czyli Video Assistant Referee i jego stosowaniu podczas finałów piłkarskich Mistrzostw Świata Rosja 2018. My – polscy kibice futbolu znamy ten system z meczów Ekstraklasy, wszak sezon 2017/2018 był premierowym, jeśli chodzi o stosowanie VAR-u. Tak się przyzwyczailiśmy, źe gdy przyszło do ostatniej kolejki sezonu zasadniczego i niemożności rozegrania wszystkich ośmiu spotkań z VAR-em, to Prezes PZPN Zbigniew Boniek rzucił propozycję by kolejkę rozłożyć na 2 dni. Kluby się nie zgodziły i chciały grać w jednym terminie o jednej godzinie i kolejkę rozegrano bez VAR-u by szanse wszystkich były równe.

VAR stosowany jest na Mundialu w każdym meczu, o ile oczywiście padnie komenda od sędziego głównego meczu. Lepiej powiedzieć, że VAR jest do dyspozycji na każdym spotkaniu rosyjskich finałów. Zawsze o jego zastosowaniu decyduje sędzia główny zawodów, nigdy odwrotnie. Sędzia VAR nie może nic narzucać – podobnie jak w Polsce – sędziemu głównemu. I podobnie jak w Polsce sprawdzeniu VAR podlega jedna z czterech sytuacji:

  1. Bramka – sędzia sprawdza czy bramka została strzelona prawidłowo czy np. nie było faulu po stronie drużyny, strzelającej gola lub np. czy zawodnik strzelający nie był na spalonym. Oczywiście niezależnie od VAR-u, już drugi Mundial z rzędu na meczach stosowana jest Goal Line Technology czyli GLT.
  2. Rzut karny – sprawdza się video, jeżeli sędzia ma wątpliwość czy podyktować rzut karny? Czy był faul? Czy było zagranie ręką?
  3. Czerwona kartka – sędzia sprawdza z pomocą VAR-u czy w danej sytuacji ukarać zawodnika wykluczeniem (czerwoną kartką). VAR-u nie można natomiast stosować i sprawdzać w przypadku wątpliwości sędziego czy ukarać zawodnika napomnieniem (żółtą kartką).
  4. Błędna identyfikacja – najrzadsze zastosowanie, ale użyte w meczu Francji z Peru (1:0). Sędzia ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Mohammed Abdulla Mohammed pomylił faulującego zawodnika i napomniał pomocnika Peru Edisona Floresa. Ten nie ukrywał zdziwienia. Oczywiście był zamieszany w starcie z Francuzem, ale nie należała mu się kara za atak. Atakował jego kolega Pedro Aquino. Sędzia mając wątpliwość, że pomylił zawodników, skorzystał z VAR-u. Sędziowie w wozie VAR zachowali czujność i wyłapali błąd. Jednym z asystentów VAR był w tym meczu Szymon Marciniak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Opublikowane w

Zawodnik i trener w polityce polskiego związku sportowego

W opublikowanym przez MSIT Kodeksie Dobrego Zarządzania w jeden z rozdziałów poświęcony został tematyce zawodnika i trenera w polityce polskiego związku sportowego. MSIT podkreśla, że to właśnie zawodnicy i trenerzy powinni być priorytetem w polityce związku.

Czytaj dalej Zawodnik i trener w polityce polskiego związku sportowego

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

I… po Mundialu

Emocjonujący finał zakończony zwycięstwem Francji nad Chorwacją 4:2 był ostatnim meczem rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Wcześniej, w meczu o 3. Miejsce Belgia pokonała Anglię 2:0. Francuzi po raz drugi sięgnęli po Puchar Świata, wcześniej w 1998 roku. Nie powiększyła się tym samym liczba triumfatorów i nadal wynosi ośmiu.

Czytaj dalej I… po Mundialu

Opublikowane w

Czas półfinałów

Francja – Belgia i Anglia – Chorwacja to pary półfinałowe rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Jako pierwsi już, we wtorek 10 lipca w Sankt Petersburgu, Francuzi zagrają z Belgami. W drużynie „Czerwonych Diabłów” zabraknie Thomasa Meuniera, który musi pauzować za dwie żółte kartki.

Czytaj dalej Czas półfinałów

Opublikowane w

Zmiany w Pro Junior System

Od 2 lat działa w polskiej piłce nożnej Pro Junior System. W tym roku doczekał się zmian. Zostały one wprowadzone Uchwałą nr V/89 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr V/94 z dnia 24 maja 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. przyjęcia regulaminu programu Pro Junior System na sezon 2016/2017 i następne.

Czytaj dalej Zmiany w Pro Junior System

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts