27.11.2015
We wrześniu 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o sporcie wprowadzając przy tym kilka istotnych zmian, o których powinni pamiętać przedstawiciele Polskich Związków Sportowych.
Zmiany w znacznym stopniu dotyczą możliwości pełnienia funkcji członka zarządu. W poprzednio obowiązującej wersji ustawy o sporcie członek zarządu nie mógł być jednocześnie delegatem na Walne Zebranie Członków (Delegatów). Obecnie członek zarządu nie może łączyć tej funkcji z funkcją w innych władza tego związku (w domyśle z funkcją członka Komisji Rewizyjnej) z wyjątkiem pełnienia funkcji delegata na walne zebranie członków albo delegatów polskiego związku sportowego zwołane dla wyboru władz tego związku. Tym samym w świetle obowiązującej ustawy członkowie zarządu będą mogli jednocześnie być delegatami podczas Walnych Zebrań.
Kolejna zmiana dotyczy braku możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez członków zarządu. W poprzedniej wersji ustawy o sporcie mowa była o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej BEZPOŚREDNIO związanej z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych. Obecnie ustawodawca zdecydował o wykreśleniu słowa „bezpośrednio”, co w praktyce powinno ułatwić stosowanie tego przepisu, bowiem wcześniej pojawiały się ogromne problemy interpretacyjne w zakresie – którą działalność gospodarczą kwalifikować jako bezpośrednio, a którą jako pośrednio związana z realizacją zadań statutowych.
Co więcej ustawodawca wprowadził dwa nowe zakazy względem członków zarządu tj.:
1) zakaz posiadania w spółkach prawa handlowego prowadzących działalność gospodarczą związaną z realizację przez ten związek jego zadań statutowych więcej niż 10% akcji lub udziałów przedstawiających więcej niż 10% kapitału zakładowego – w każdej z tych spółek;
2) zakaz bycia wspólnikiem spółki osobowej prawa handlowej prowadzącej działalność gospodarczą związaną z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych.
Tym samym zapisy ten uniemożliwią stosowania dotychczasowego sposób na ominięcie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej poprzez założenie lub udział w spółkach kontrolowanych przez członka zarządu polskiego związku sportowego.
Dodatkowo ustawodawca w celu realizacji w/w zakazów wprowadził odpowiednią procedurę jej egzekwowania. Mianowicie, jeżeli osoba obejmująca funkcję członka zarządu polskiego związku sportowego w dniu wyboru prowadzi działalność gospodarczą, posiada akcje lub udziały lub jest wspólnikiem spółki osobowej prawa handlowego to jest obowiązana w ciągu 30 dni od dnia objęcia funkcji zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej, zbyć akcje lub udziały lub wystąpić ze spółki.
W przypadku, gdy tego nie zrobi, Walne Zebranie Członków lub Delegatów polskiego związku sportowego odwołuje członka zarządu polskiego związku sportowego niezwłocznie, nie później niż przed upływem 3 miesięcy od bezskutecznego upływu 30-dniowego terminu na podjęcie czynności wskazanych powyżej.
Jak więc widać z powyższego nowelizacja ustawy o sporcie znacząco wpłynęła na dotychczasową działalność nie tylko polskich związków sportowych ale również i członków zarządu. Dlatego też sugerujemy polskim związkom sportowym podjęcie niezwłocznych działań by dostosować nie tylko działalność związku ale również działalność członków zarządu objętych powyższymi zakazami.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.