26.06.2015
Na początku roku informowałem Państwa o zmianach wprowadzonych w Światowym Kodeksie Antydopingowym. W dniu dzisiejszym chciałbym przybliżyć Państwu zmiany wprowadzone w przepisach antydopingowych Komisji Sportowej Stanu Nevada, które znajdą zastosowanie, do co raz liczniej występujących polskich zawodników MMA. Tym bardziej, że mamy już „pierwsze żniwa” przepisów.
Na byłego mistrza drugiej, co do wielkości organizacji w Stanach Zjednoczonych Bellatora - Alexandra Shlemenko, została nałożona kara dyskwalifikacji na trzy lata i grzywny w wysokości 10 tyś dolarów, z uwagi na wykrycie w jego organizmie syntetycznego testosteronu. Z pewnością osoby zaznajomione z tematyką zwalczania dopingu zastanawiają się, dlaczego na zawodnika nałożono karę trzy letnią skoro nowelizacja Światowego Kodeksu Antydopingowego, co do zasady za pierwsze naruszenie przepisów antydopingowych wprowadziła karę dyskwalifikacji w wysokości czterech lat.
W Stanach Zjednoczonych do zawodników walczących przykładowo w UFC lub Bellatorze zastosowania nie mają przepisy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), a przepisy odpowiedniej komisji sportowej, które w przypadku komisji w Nevadzie uległy znaczącym zmianom. Zmiany przede wszystkim dotyczyły: zwiększenia kary dyskwalifikacji, wysokości nakładanych kar grzywny oraz wprowadzenia dożywotniego zakazu startów za trzecie naruszenie przepisów antydopingowych. Jednocześnie każde naruszenie przepisów spowoduje zmianę wyniku z wygranej na przegraną przy braku możliwości wydania decyzji jako walka nierozstrzygnięta (no-contest). Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie kar za stosowanie używek/ stymulantów oraz diuretyków, które do tej pory karane były tylko podczas zawodów, a obecnie będą wpisane na listę jako „zawsze zakazane”.
Jak podaje ESPN, a w ślad za nimi portal MMARocks, katalog kar wygląda następująco:
a) Sterydy (testosteron, HGH itd.):
b) Używki/stymulanty (amfetamina, kokaina itd.):
c) Diuretyki (używane do pomocy w cięciu wagi):
d) Środki uspokajające, zwiotczające mięśnie, środki przeciwlękowe, opiaty oraz marihuana:
e) Unikanie testów, mataczenie przy próbkach moczu, fałszowanie, narkotyki używane do maskowania:
Czas pokaże czy w oparciu o nowe przepisy szykuje nam się rewolucja antydopingowa w środowisku MMA.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.