14.08.2019
Definicja boostingu
Czym jest boosting? Zjawisko boostingu (używa się również określenia rank boosting) występuje wówczas, gdy jeden gracz (z wyższymi umiejętnościami, wyższą rangą) loguje się na konto drugiego gracza (o randze niższej), aby za określoną opłatą podnieść jego pozycję w rankingu w danej grze. Sytuacja specyficzna, gdyż we współzawodnictwie w tzw. sportach tradycyjnych” raczej nie znajdziemy przypadków podszywania się pod sportowca.
Przyczyny wykonywania i korzystania z boostingu
Przyczyn boostingu jest wiele. Z punktu widzenia gracza korzystającego z boostingu - chęć wejścia na wyższy poziom, aby pograć z lepszymi od siebie. Wyższa pozycja daje też możliwość znalezienia lepszej drużyny. Zasadniczą przesłanką, dla której gracze z wysokimi umiejętnościami decydują się na proceder boostingu jest oczywiście kwestia finansowa i możliwość zarobienia w miarę szybko wysokich kwot. Jeden z graczy przyznał, że w pewnych przypadkach może to być zajęcie bardziej intratne niż niejeden kontrakt zawodowego gracza. Niektórzy gracze działają indywidualnie, inni świadczą swoje usługi w ramach sformalizowanych grup (podmiotów), a ich oferty dostępne są w internecie.
Charakter prawny umowy o wykonanie boostingu
Zadaniem boostera jest uzyskanie określonej w umowie pozycji w rankingu, za co otrzymuje ustalone wynagrodzenie. Przedmiotem tej umowy jest więc określony rezultat. W związku z tym umowa ta swym charakterem prawnym przypomina umowę nazwaną – umowę o dzieło - do której odnoszą się przepisy kodeksu cywilnego (art. 627-646). W tym miejscu warto zaznaczyć, że czym innym niż umowa o wykonanie boostingu jest umowa o świadczenie usług trenerskich, coachingowych. Przedmiotem tej umowy jest działanie trenera mające na celu m.in. naukę gracza, obserwacje jego gry i tworzenie optymalnego modelu grania, rozwój jego kompetencji, prowadzenie zespołu. Co do zasady trener nie posiada dostępu do konta gracza. Umowa ta będzie miała zatem charakter umowy zlecenia (art. 734-art.751 k.c.) – starannego działania. Wynagrodzenie z umowy zlecenia przysługuje za samo "staranne działanie", nie zaś za jego rezultat.
Konsekwencje stosowania boostingu
Konsekwencje zastosowania boostingu są różne. Zaczynając od tych typowo wizerunkowych, jak np. utrata reputacji, po te ściśle związane z samą grą. Udostępnianie danych logowania co do zasady łamie warunki korzystania z gry i może oznaczać utratę swojego konta (np. booster skradnie konto i je odpsrzeda), zawieszenie konta, usunięcie nagród rankingowych z poprzedniego sezonu (np. League of Legends), wykluczenie z otrzymywania nagród rankingowych w bieżącym sezonie, zbanowanie (konsekwencje dla recydywistów). Ponadto Boosting wywiera także negatywne konsekwencje dla innych graczy. Gracz z ,,podbitym” kontem odstaje poziomem od pozostałych graczy, którzy na swoją dywizję zapracowali ciągłym podnoszeniem własnych umiejętności, treningami. Brak umiejętności gry na analogicznym poziomie burzy ,,zabawę” pozostałym graczom.
Występowanie boostingu wraz z rozwojem e-sportu i rosnącą pulą nagród nie jest już zdarzeniem incydentalnym. Jego istnienie doprowadziło do tego, że w Korei Południowej – w kraju, gdzie e-sport uznawane jest za dyscyplinę narodową uchwalono specjalne przepisy uznające boosting za przestępstwo. Polskie ustawodawstwo jest jak dotychczas bierne w tym zakresie. Czy ustanawianie przepisów regulujących boosting jest uzasadnione na pewno jest tematem do dyskusji.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.