17.02.2021
Już za niecały rok odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022. Nie dziwi więc rosnące podekscytowanie wydarzeniem nie tylko wśród samych sportowców, ale i fanów sportów zimowych z całego świata. W dniach 4–20 lutego 2022 r. najlepsi zimowi sportowcy zgromadzą się w stolicy Chin oraz Zhangjiakou, aby walczyć o 109 złotych medali. Oto najważniejsze rzeczy, które muszą Państwo wiedzieć, odliczając czas do następnych igrzysk.
Dyscypliny
Podczas Igrzysk w Pekinie 2022 zawody odbędą się w 15 dyscyplinach: biathlon, bobsleje (w tym skeleton), curling, hokej na lodzie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo (w tym łyżwiarstwo figurowe, short track i speed skating) oraz narciarstwo (w tym narciarstwo alpejskie, biegowe, freestyle, kombinacja norweska, skoki narciarskie i snowboard).
Do przyznania jest 109 kompletów medali, o siedem więcej niż na Zimowych Igrzyskach Olimpisjkich w Pyeong Chang w 2018 r. Nowe zawody rozgrywane będą między innymi w bobslejach, łyżwiarstwie - short tracku, narciarstwie freestyle, skokach narciarskich i snowboardzie.
Będą to pierwsze olimpijskie monoboby kobiet (jednoosobowe bobsleje) na poziomie seniorskim po sukcesach na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Lillehammer 2016 i Lozannie 2020.
Monoboby to nowa dyscyplina olimpijska, która wprowadzona została przez MKOL (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) do programu XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W rywalizacji uczestniczyć będą tylko kobiety. Dyscyplina ta od wielu lat opierała się na przejazdach duetów lub kwartetów zawodników i nic dziwnego, bo rozpędzenie i utrzymanie na torze takiej konstrukcji wcale nie jest łatwe. Dzięki monobobom zawodnicy mogą trenować indywidualnie. Sprzęt waży 130 kilogramów, czyli mniej niż bobslej dwuosobowy (165) i czteroosobowy (230), ma 230 centymetrów długości i jest łatwiejszy w transporcie, bo zmieści się w każdym busie. Indywidualne zawody pozwalają przyciągnąć do sportu większą liczbę młodych zawodników.
Dopuszczone zostały również męskie i damskie narciarstwo freestyle big air, skoki powietrzne w narciarstwie mieszanym, w drużynie mieszanej, drużynowe skoki mieszane, sztafeta mieszana na snowboardzie i sztafeta mieszana na krótkim torze.
Igrzyska w Pekinie będą najbardziej zrównoważonymi pod względem płci zimowymi igrzyskami w historii Igrzysk Olimpijskich, a liczba kobiet wzrośnie z 41 % (w PyeongChang) do ponad 45 %.
Obiekty sportowe
Podczas gdy Pekin będzie pełnił rolę miasta-gospodarza Igrzysk, rywalizacja odbędzie się w rzeczywistości w trzech różnych klastrach: w samym Pekinie, w Yanqing (na północny zachód od stolicy) oraz w Zhangjiakou. Ostatnie z wymienionych znajduje się ok 200 km od Pekinu, jednak szybkim pociągiem miejsce to osiągalne jest w niecałą godzinę!
Ceremonia otwarcia i ceremonia zamknięcia odbędą się na Stadionie Narodowym, znanym również jako Bird’s Nest Stadium, który był głównym stadionem olimpijskim używanym podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Wszystkie wydarzenia na lodzie odbędą się w Beijing Cluster, w tym w obiektach z 2008 roku, takich jak National Aquatics Center (Water Cube), które zostaną przystosowane do curlingu, Capital Indoor Stadium do łyżwiarstwa figurowego i short track oraz National Indoor Stadium i Wukesong Arena (hokej).
Łyżwiarstwo szybkie odbędzie się w nowo wybudowanym National Speed Skating Oval, a wielkie zawody air bag w snowboardzie i freeski odbędą się w tymczasowym miejscu na zachód od centrum Pekinu.
Oczekuje się, że zawody w narciarstwie alpejskim odbędą się w rejonie górskim Xiaohaituo w Yanqing, a pozostałe imprezy na śniegu - w Zhangjiakou w prowincji Hebei.
Harmonogram Pekin 2022
Ceremonia Otwarcia odbędzie się 4 lutego 2022 r., a ceremonia zamknięcia 20 lutego 2022 r. Zawody rozpoczną się na dwa dni przed Ceremonią Otwarcia eliminacjami w curlingu.
Olimpijska maskotka
Wielka panda o imieniu Bing Dwen Dwen (冰 墩墩) jest oficjalną maskotką Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022.
„Bing” oznacza lód, a także symbolizuje czystość i siłę, a „Dwen Dwen” reprezentuje dzieci. Maskotka uosabia siłę i wytrwałość sportowców oraz promuje ducha olimpijskiego.
Emblemat Igrzysk jest oparty na chińskim znaku zimowym 冬. Ma przypominać łyżwiarza na górze i narciarza na dole, z pofałdowanymi górami Chin, obiektami olimpijskimi, trasami narciarskimi i lodowiskami.
Do tej pory najbardziej medalowymi zimowymi igrzyskami dla Polski były ZIO Vancouver 2010 i ZIO Soczi 2014. Z obu edycji Polacy przywieźli po 6 medali, jednak to ta rosyjskie igrzyska były najbardziej udane pod względem kolorów krążków. W Soczi zdobyliśmy 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy medal. Trzymamy kciuki za Polskich sportowców i razem z nimi odliczamy czas do Igrzysk.
źródło: www.olympic.org
Organizacje sportowe
25.08.2021
Sporty indywidualne
13.08.2021
Organizacje sportowe
04.08.2021
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.