Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Szwajcarski lekkoatleta Alex Wilson pozbawiony udziału w Igrzyskach w Tokio 2020. Pozytywny wynik antydopingowy tłumaczy spożyciem zakażonego mięsa w restauracji

04.08.2021

Alex Wilson, który ostatnimi czasy pobił rekord Europy w biegu sprinterskim na 100 m osiągając wynik 9,84 s został ostatecznie pozbawiony możliwości udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 – Sportowy Trybunał Arbitrażowy (CAS) przywrócił uchyloną wcześniej decyzję o zawieszeniu lekkoatlety na czas trwania postępowania wyjaśniającego.

Organizacja Lekkoatletyczna World Athletics (WA) wraz z World Antidoping Agency (WADA) wniosły wspólną skargę do Międzynarodowego Wydziału Trybunału Sprawiedliwości ds. Sportu CAS działającego w trybie doraźnym ad hoc w Tokio w sprawie zawodnika Alexa Wilsona – szwajcarskiego lekkoatlety, który miał reprezentować swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Zawodnik był zarejestrowany do startów w biegach na 100m i 200 m.

W marcu tego roku zawodnik uzyskał bowiem pozytywny wynik testów antydopingowych, jednak Szwajcarska Agencja Antydopingowa uchyliła jego tymczasowe zawieszenie po odnalezieniu skażonej próbki moczu zawodnika (decyzja z dnia 28 kwietnia 2021 r.). Dzięki uchyleniu zawieszenia Alex Wilson mógł wyjechać na Olimpiadę. Takiemu postępowaniu sprzeciwiła się jednak WA oraz WADA. Obie organizacje wniosły skargę do doraźnego Wydziału CAS w Tokio, aby w trybie doraźnym ad hoc rozpatrzył sprawę lekkoatlety.

Okoliczności faktyczne:

15 marca 2021 Alex Wilson przeszedł test antydopingowy, którego analiza wykazała obecność trenbolonu (w szczególności jego metabolit epitrenbolon). Trenbolon to substancja znajdująca się na Liście Substancji i Metod Zabronionych WADA (anabolicznie androgenny steroid).

Sportowiec twierdził jednak, że źródłem zakazanej substancji jest skażone mięso (wołowina), które spożył w trakcie podróży do domu ze zgrupowania w USA w marcu 2021 r. Sportowiec wyjaśniał, że w owym okresie jadł wołowinę w pewnej jamajskiej restauracji w Las Vegas.

W dniu 28 kwietnia 2021 r. sportowiec został poinformowany przez Szwajcarską Agencję Antydopingową (SAA) o niekorzystnym wyniku analizy oraz o jego natychmiastowym zawieszeniu w startach lekkoatletycznych.

W związku z tym Wilson natychmiast odwołał się od zarzutów. W tym samym czasie niezależnemu, specjalistycznemu instytutowi w Strasburgu zlecono analizę próbki włosów z brody Wilsona. Wynik potwierdzał założenie, że zakazana substancja najprawdopodobniej dostała się do ciała sprintera poprzez spożycie pokarmu.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę dowody przedstawione przez Alexa Wilsona zawieszenie ostatecznie zostało zniesione w dniu 2 lipca 2021 r. Zawodnik mógł zatem bez obaw startować w Igrzyskach w Tokio.

22 lipca 2021 WA oraz WADA w trybie doraźnym wniosły skargę Wydziału CAS w Tokio o przywrócenie zawieszenia zawodnika, nie zgadzając się na jego start w Igrzyskach. Do wniosku Wydział CAS przychylił się niemal natychmiast – decyzja o przywróceniu zawieszenia została wydana w 6 dni. Wilson został zatem ostatecznie pozbawiony możliwości udziału w Igrzyskach, a jego oficjalne zawieszenie zostało przywrócone. Równolegle do tej procedury nadal toczy się jednak zwykłe postępowanie wszczęte przed Izbą Dyscyplinarną w sprawie tymczasowego zawieszenia w sprawach dopingowych.

Po wydaniu orzeczenia Zawodnik tłumaczył:

„Jestem bardzo zaskoczony i zdruzgotany decyzją CAS – tłumaczy zawodnik - Trudno mi zrozumieć, dlaczego wyrażam swój punkt widzenia wobec organu dyscyplinarnego Swiss Olympic, który uznał to za wiarygodne, a Wydział Ad Hoc CAS widzi to inaczej. M​am przecież solidne, naukowe i ugruntowane argumenty, które zostały potwierdzone przez ekspertów”.

„Niestety nie mam teraz nic innego, jak pogrzebać moje marzenie o igrzyskach i muszę walczyć na innym poziomie. To dla mnie sprawa osobista – i jak widzi każdy, kto do tej pory wspierał moją drogę – bardzo ważne jest, aby w końcu udowodnić moją niewinność”.

[źródło: https://www.sportsintegrityinitiative.com/alex-wilson-misses-olympic-games-due-to-verdict/]

Wyjaśnienia zawodnika:

Wilson twierdzi, że skażona próbka zawierała „ekstremalnie małą” ilość epitrenbolonu, metabolitu trenbolonu. Zawodnik stoi na stanowisko iż obecność tej substancji w próbce moczu wynika tylko i wyłącznie ze spożycia skażonej wołowiny w jamajskiej restauracji w Las Vegas, w której jadł posiłek podczas podróży z obozu szkoleniowego do Szwajcarii, aby uczestniczyć w narodzinach swojego trzeciego dziecka.

Zgodnie z zasadą ścisłej odpowiedzialności mającą zastosowanie do antydopingu, sportowiec jest uważany za winnego naruszenia przepisów antydopingowych (ADRV), chyba że potrafi udowodnić, że jest niewinny. Innymi słowy, jeśli dany zawodnik twierdzi, że to mięso naszprycowane substancjami zakazanymi dla sportowców jest winne skażeniu próbki poddanej testowi antydopingowemu, to musi udowodnić, że owe mięso rzeczywiście jest skażone zakazaną przez WADA substancją. Ze względu na czas jaki upłynął może okazać się to jednak bardzo trudne.

Skażone mięso dużym problemem:

Octan trenbolonu jest szeroko stosowany w USA w celu promowania wzrostu bydła mięsnego (badania z 2006 r.). Należy zauważyć, że już dwóch sportowców obwiniało ostatnimi czasy jedzenie spożywane w USA. Po spożyciu żywności w Stanach Zjednoczonych obie próbki wykazały obecność niedozwolonych substancji (ogłoszonych na liście WADA), które ostatecznie powstrzymały zawodników od udziału w igrzyskach olimpijskich. Na początku tego roku WADA uznała, że ​​problemem może być skażenie mięsa. Wydała wytyczne w formie pisma technicznego (czytaj tutaj: https://www.wada-ama.org/sites/default/files/resources/files/td2021na_final_eng_v2.0_m.pdf ) zmieniające ciężar dowodowy dotyczący AAF dla klenbuterolu, raktopaminy, zeranolu i zilpaterolu.

Nie dotyczyło to jednak metabolitu trenbolonu, którym najprawdopodobniej skażona została próbka Alexa Wilsona.

więcej o skażeniu żywności (WADA): https://www.wada-ama.org/sites/default/files/saskia_s_sterk_nature_source_incidence_antidoping_tests_symposium_nov2017.pdf

więcej na temat sprawy Wilsona przeczytają Państwo tutaj: https://www.sportsintegrityinitiative.com/alex-wilson-case-underlines-need-for-meat-contamination-review/

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.