28.04.2015
Często podczas zawodów sportowych dochodzi do sytuacji, że zawodnicy zobowiązani są pozostawać do dyspozycji organizatora czy to podczas ceremonii nagradzania czy też podczas udzielania wywiadów. Jak pogodzić oczekiwania organizatorów i warunki stawiane przez komisję antydopingową w zakresie przeprowadzenia badania?
Jednym z naruszeń przepisów antydopingowych jest tak zwane unikanie, odmowa lub niestawienie się w punkcie poboru próbki. Również spóźnione stawienie się w punkcie poboru próbki może być kwalifikowane jako naruszenie w/w przepisu. Mając to na uwadze należy rozważyć czy zawodnicy podczas zawodów mają prawo przesunąć termin przeprowadzenia badania wiedząc, że muszą jeszcze dopełnić kilku obowiązków narzucanych przez organizatorów zawodów.
Otóż zgodnie z międzynarodowymi standardami pracownik kontroli antydopingowej może według własnego uznania rozpatrzyć każdą rozsądną prośbę strony trzeciej lub każdą prośbę zawodnika o wyrażenie zgody na późniejsze zgłoszenie się w stacji kontroli antydopingowej po potwierdzeniu i przyjęciu powiadomienia i/lub chwilowego opuszczenia stacji kontroli antydopingowej po przybyciu do niej i może na to wyrazić zgodę, jeżeli zawodnik będzie znajdował się pod stałą opieką i będzie cały czas obserwowany w czasie takiego opóźnionego zgłoszenia się/ chwilowego opuszczenia stacji kontroli antydopingowej, gdy prośbą ta wiąże się między innymi z:
A co jeśli zawodnik nie otrzymał zgody a mimo wszystko spóźnił się na przeprowadzenie badania? Zgodnie z międzynarodowymi standardami, gdy zawodnik zgłasza się do stacji kontroli antydopingowej z opóźnieniem w sposób inny niż opisany, powyżej ale przyjdzie przed wyjściem pracownika kontroli antydopingowej, pracownik kontroli antydopingowej decyduje, czy przystąpić do egzekwowania procedury o ewentualnym niezastosowaniu się do przepisów. Natomiast, jeżeli będzie to możliwe to pracownik kontroli antydopingowej powinien przystąpić do pobrania próbki oraz udokumentować szczegóły związane ze spóźnionym przyjściem zawodnika do stacji kontroli antydopingowej.
Tym samym zawodnicy powinni pamiętać, że nawet, jeśli podczas zawodów spóźnią się zgłosić do stacji kontroli antydopingowej to nie oznacza to automatycznie braku możliwości przeprowadzenia kontroli antydopingowej. Złożenie wyjaśnień oraz usprawiedliwienie opóźnienia powinno w praktyce doprowadzić do przeprowadzenia badania z jednoczesnym udokumentowaniem w protokole szczegółów spóźnionego przybycia na badanie.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.