21.07.2014
18 lipca weszła w życie nowa Ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Wprowadzone zmiany w istotny sposób zmodyfikowały przepisy dotychczasowej ustawy obowiązującej od 1933 r. Przede wszystkim przyspieszyły i uprościły formalności związane z organizacją zbiórki publicznej.
Art. 1 ustawy zawiera definicję legalną zbiórki publicznej. Stanowi on m.in., że ,,zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (…)”. W tym zakresie mieszczą się działania mające na celu wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej. Dla przypomnienia, zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o sporcie, sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową składają się na kulturę fizyczną.
Najważniejszą zmianą jest to, że obecnie nie jest wymagana urzędowa zgoda na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Pozwolenie na przeprowadzenie zbiórki zostało zastąpione zgłoszeniem zbiórki publicznej, a dane ze zgłoszenia będą zamieszczane na specjalnym portalu internetowym. Zgłoszenia, aktualizację danych czy sprawozdania będzie można przesyłać drogą elektroniczną z wykorzystaniem albo bezpiecznego podpisu elektronicznego albo gotowych formularzy z użyciem profilu zaufanego. Profil zaufany ePUAP pozwala na zastąpienie podpisu kwalifikowanego przy przesyłaniu wniosków poprzez platformę ePUAP. W odróżnieniu od podpisu kwalifikowanego jest bezpłatny. Najprościej rzecz ujmując, jest to podpis elektroniczny przeznaczony do kontaktu obywateli z administracją drogą elektroniczną. Więcej informacj założyć tutaj. Istnieje oczywiście również forma tradycyjna zgłoszenia – papierowa. Szczegółowe informacje dotyczące danych umieszczanych w zgłoszeniu zbiórki zawiera art. 9 ustawy.
Ponadto zniesiony został wymóg uiszczania opłaty skarbowej dla organizatorów zbiórek oraz zniesiono obowiązek publikacji sprawozdań w prasie, co wiązało się również z ponoszeniem kosztów pieniężnych. Warto bliżej zapoznać się z treścią znowelizowanej ustawy. Zbiórka publiczna wsparta odpowiednią akcją marketingową ze strony klubu może stanowić oprócz zastrzyku finansowego także jego ,,żywą reklamę”.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.