23.11.2015
W ostatnich tygodniach pojawia się co raz więcej sytuacji powodujących, że zawodnicy reprezentujący dane państwo i narodowy komitet olimpijski będą zmuszeni poszukać alternatywnych rozwiązań by wziąć udział w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich.
W pierwszej kolejności chciałbym wskazać na trzy przypadki dotyczące powyższego zagadnienia. Pierwszy z nich to uchodźcy. Prezydent MKOl Thomas Bach jeszcze pod koniec października podczas forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ ogłosił, że utalentowani sportowcy będący przy tym uchodźcami, zostaną dopuszczeni do udziału w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich występując pod flagą olimpijską. Dodatkowo Prezydent MKOl zaapelował do państw członkowskich ONZ o pomoc we wskazaniu utalentowanych sportowców- uchodźców.
Drugi przypadek wydaje mi się być Państwu znany – rosyjscy lekkoatleci. Rosja została, bowiem tymczasowa zawieszona w prawach członka przez międzynarodową federację sportową IAAF w związku z ujawnionym przez Światową Agencję Antydopingową raportem dotyczącym naruszenia przepisów antydopingowych. Część z rosyjskich lekko atletów w tym rekordzistka świata w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa wyraziło swoje niezadowolenie z decyzji IAAF gwarantując przy tym, że nie wszyscy rosyjscy lekko atleci winni być ukarani za powyższą sytuację. Tym samym władze Rosji zamierzają wystąpić do MKOl z prośbą o umożliwienie startu przez rosyjskich lekko atletów w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro pod flagą olimpijską.
Trzeci przypadek to sytuacja bułgarskich ciężarowców, która przypomina sytuację rosyjskich lekko atletów. Podczas niedawno rozpoczętych Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów, które odbywają się w Houston International Weightlifting Federation (IWF) podjęło decyzję o zawieszeniu Bułgarii i zakazu udziału przez bułgarskich ciężarowców w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich z powodu 11 naruszeń antydopingowych, które miało miejsce w marcu 2015 r. Jak do tej pory nie pojawiła się informacja czy również bułgarscy ciężarowcy będą starali się uzyskać możliwość startu podczas igrzysk pod flagą olimpijską.
Oczywiście tego rodzaju sytuacje jest możliwa jednakże wymaga formalnego zgłoszenia przez dane państwo (narodowy komitet olimpijski) z prośbą do MKOl o wyrażenie zgody na starty przez danych zawodników nie pod flagą własnego państwa a flagą olimpijską. W najbliższym czasie możemy zapewne spodziewać się decyzji MKOl w tej sprawie, o czym oczywiście poinformujemy Państwa na łamach niniejszego portalu.
W tym miejscu jednak chciałbym poznać Państwa zdanie: czy pomimo nałożenia kary zawieszenia i uniemożliwieniu udziału w igrzyskach przez dany kraj słuszne i sprawiedliwe jest wyrażanie zgody na udział w igrzyskach poszczególnych zawodników pod flagą olimpijską?
(Zdjęcie ma charkater ilustracyjny i przedstawia panoramę miasta gospodarza najbliższych Igrzysk - Rio de Janeiro)
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.