30.01.2019
Wymiana zawodników (ang. trade) to jeden z podstawowych sposób transferowania zawodników w NBA pomiędzy klubami. Zazwyczaj dochodzi po prostu do wymiany „zawodnik za zawodnika”, wobec czego dwa lub więcej klubów zobowiązuje się do rozwiązania kontraktów z danymi zawodnikami, w celu umożliwienia im następnie zawarcia umów z nowym klubem, do czego zobowiązani są zawodnicy.
Do wymiany zawodników potrzebne są zatem co najmniej dwa kluby, obecnie zaś maksymalna liczba klubów mogących brać udział w wymianie to 30 (co odnosi się rzecz jasna do liczby drużyn w NBA). Teoretycznie możliwe jest zatem istnienie trzydziestostronnej wymiany, w której uczestniczyłyby wszystkie drużyny ligi.
Jak zostało już wspomniane, zdecydowanie najczęstszym sposobowym wymieniania zawodników jest wymiana „zawodnik za zawodnika”, odmiennie zatem na przykład do najbliższej w polskim „kręgu kulturowym” zmiany barw klubowych, w których biorą udział co najmniej dwa kluby, czyli transferu gotówkowego. Przyczyną tego jest CBA, które wprowadza ograniczenia odnośnie maksymalnej kwoty, jaką w danym sezonie klub może wydać, a także maksymalnej kwoty jaką klub może otrzymać w związku z wymianą zawodników. W sezonie 2017/18 limit ten wynosił 5.100.000 dolarów dla wydatków, jakie klub może ponieść w związku z wymianą zawodników i tyle samo dla zarobków, jakie można z tego tytułu odnotować (istnieją więc dwa osobne, choć opiewające na tę samą kwotę limity odnoszące się do obu kierunków, w których mogą przepływać środki w związku z wymianą zawodników). Proporcjonalnie do wzrostu salary cap, wzrosły wskazane ograniczenia i w sezonie 2018/19 wynoszą one 5.243.000 dolarów w przypadku wydawania i otrzymywania kwot za wymianę zawodników. Wobec tak niskich kwot w stosunku do środków, jakimi obracają kluby w NBA, najbardziej popularną praktyką jest albo „czysta” wymiana zawodników bez udziału środków pieniężnych, albo wymiana na zasadzie „zawodnik za zawodnika i dopłatę”, w sytuacji gdy usługi poszczególnych koszykarzy nie są uznawane za równorzędne. W ten sposób na przykład Charlotte Hornets za wytransferowanie Dwighta Howarda do Brooklyn Nets ściągnęło do siebie Timiofieja Mozgowa oraz otrzymało dodatkowo z tytułu tej wymiany 5 milionów dolarów.
Zastrzeżeniem znacznie bardziej doniosłym dla klubów odnośnie wymiany zawodników jest jednak to dotyczące samego salary cap. Ma ono zastosowanie dopiero po przekroczeniu limitu wynagrodzeń o 100.000 dolarów, jednak w praktyce taka sytuacja ma miejsce wyjątkowo często. Jedna w sytuacji, w której drużyna w wyniku wymiany będzie przekraczać salary cap o więcej niż 100.000 dolarów (liczy się tu po prostu wartość wynagrodzeń po wymianie, a nie tendencja, czyli nawet jeśli klub poprzez transfer zmniejszy sumę wynagrodzeń, ale będzie przekraczał określony limit), taki transfer jest dopuszczalny tylko przy zastosowaniu określonych wyjątków (ang. exceptions):
Na koniec warto też wyjaśnić sytuację, w której wynagrodzenie dla zawodnika od klubu odstępującego jest odroczone (prawo do takiego ukształtowania sposobu i czasu płatności przysługuje stronom – zawodnikowi i klubowi). Wobec takich okoliczności możliwe jest rozwiązanie, zgodnie z którym klub oddający zawodnika przesyła należne wynagrodzenie klubowi, który zawodnika pozyskał, zaś ten klub zobowiązany jest wypłacić mu to wynagrodzenie w imieniu poprzedniego klubu.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.