28.05.2024
Regulamin Dyscyplinarny Polskiego Związku Piłki Nożnej powinien być znany każdemu kto gra w piłkę nożną w rozgrywkach organizowanych przez PZPN i to nie tylko tę piłkę nożną 11-osobową, ale również futsal i piłkę plażową, a przez każdego komu powinien być znany rozumiem osoby działające i reprezentujące kluby sportowe oraz związki piłki nożnej. Zakres przedmiotowy i podmiotowy oznacza za kto i za co odpowiada dyscyplinarnie. Przedmiot to „co”, a podmiot to „kto”.
Zatem zaglądamy do art. 1 § 2 i 3 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN (dalej: RD PZPN) i szukamy definicji „przewinienia dyscyplinarnego”. Zgodnie z § 2 przewinieniem dyscyplinarnym jest czyn zabroniony zagrożony karą przewidzianą w niniejszym regulaminie, a zgodnie z § 3 przewinieniem dyscyplinarnym jest również naruszenie innego przepisu, ustanowionego przez uprawniony organ, a także naruszenie przepisów gry w piłkę nożną.
Teraz ogólnie o celu regulacji i tu mamy przepis art. 1 § 1 RD PZPN: „Niniejszy Regulamin reguluje zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej, obowiązujące w Polskim Związku Piłki Nożnej, określa katalog kar i przewinień dyscyplinarnych, tryb postępowania oraz organy właściwe do orzekania w sprawach przewinień dyscyplinarnych.”
Jak już wiemy za co? To teraz pytanie – kto? Zgodnie z art. 2 § 1 RD PZPN, odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach określonych w Regulaminie Dyscyplinarnym ponoszą członkowie Polskiego Związku Piłki Nożnej, zawodnicy, trenerzy, instruktorzy, sędziowie piłkarscy, członkowie sztabu medycznego, agenci piłkarscy, obserwatorzy, delegaci oraz działacze piłkarscy. Idąc dalej, w § 2 mowa o kibicach i tu o ile przepis szczególny tak stanowi, odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach określonych w Regulaminie Dyscyplinarnym ponoszą również kibice. O ich odpowiedzialności szerzej będzie w kolejnym odcinku.
Przy okazji cytowania art. 2 § 1 RD PZPN na pewno rzucił Wam się w oczy taki zwrot „działacze piłkarscy”. Sięgając do art. 2 § 3 RD PZPN, Działaczami piłkarskimi w rozumieniu niniejszego Regulaminu są:
Zakres ten jest zatem bardzo szeroki. I na koniec warto podkreślić, że kluby ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną za przewinienia dyscyplinarne swoich zawodników, trenerów, instruktorów, członków sztabu medycznego, działaczy piłkarskich oraz kibiców (art. 2 § 4 RD PZPN).
Jeszcze słów kilka o art. 3. RD PZPN. Reguluje on zakres obowiązywania z uwagi na czas przewinienia i zgodnie z nim odpowiedzialność dyscyplinarną ponoszą wszystkie osoby, o których mowa w art. 2, jeżeli w czasie popełnienia przewinienia dyscyplinarnego podlegały odpowiedzialności, wynikającej z niniejszego Regulaminu, nawet jeżeli w czasie orzekania podstawa odpowiedzialności ustała. To oznacza, że nawet jeśli teraz już w czasie trwania sprawy dyscyplinarnej czyn obwinionego nie jest już deliktem, a był w chwili jego popełnienia, to inaczej niż w prawie karnym – odpowiedzialność zachodzi. W prawie karnym mielibyśmy do czynienia z ustawą względniejszą i jej mocą, a tutaj obowiązuje zasada, że jak popełniłeś czyn na tamten czas będący przewinieniem dyscyplinarnym, to niezależnie czy w czasie orzekania jest on takim przewinieniem i tak za niego odpowiesz. Warto zauważyć, że przynależność do struktur piłkarskich jest na zasadzie dobrowolność. Nie jest to prawo powszechnie obowiązujące, więc taka zasada znajduje w pełni swoje uzasadnienie.
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
09.10.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.