Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Z orzecznictwa CAS: raporty meczowe jako dowód w sprawie

05.07.2019

W 2016 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie wydał interesujący wyrok w sprawie między, ukraińskim klubem FK Dnipro, a chorwackim zawodnikiem Nikolą Kaliniciem. Sprawa ta dotyczyła dodatku do jego wynagrodzenia – bonus miał odzwierciedlać liczbę rozegranych meczów i minut, a także strzelonych goli i wynosił 170 tys. euro.

Umowa między klubem a zawodnikiem została zawarta 1 stycznia 2015 roku i miała trwać od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2019. Za usługi Kalinicia, klub miał mu płacić miesięczne wynagrodzenie i różnego rodzaju premie zgodnie z załącznikiem nr 1 do umowy (dalej zwany „Załącznikiem”), m.in. na podstawie strzelonych goli i asyst, występów w pierwszym składzie i występów przez co najmniej 15 minut w meczu.

14 sierpnia 2015 Kalinić zmienił jednak przynależność klubową i stał się piłkarzem włoskiej Fiorentiny. Kilka miesięcy później wysłał do Dnipro pismo wzywające klub do zapłaty 170 tys. euro za jako bonusowe wynagrodzenie za kwiecień i maj 2015. Zostało ono jednak zignorowane, wobec czego zawodnik wniósł sprawę do Izby ds. Rozwiązywania Sporów FIFA (Dispute Resolution Chamber, dalej jako: „DRC”), gdzie zażądał 340 tys. euro w ramach podstawowego wynagrodzenia oraz 170 tys. euro (wraz z 5-procentowymi odsetkami) jako premie za kwiecień i maj 2015.

W swoim orzeczeniu DRC uznało jednak żądanie zawodnika tylko częściowo, przyznając mu prawo do podstawowego wynagrodzenia wraz z odsetkami, oddalając jego żądanie do wypłacenia premii, na podstawie braku wystarczającym dowodów.

Następnie Kalinić zaskarżył decyzję DRC do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (dalej jako: „CAS” lub „Trybunał”) w zakresie bonusowego wynagrodzenia. Przedstawił następujące ustalenia:

 • zgodnie z Załącznikiem, klub był zobowiązany do wypłacania zawodnikowi 10 tys. euro za każdego gola lub asystę,
 • klub był zobowiązany do wypłacania zawodnikowi 10 tys. euro za każdy mecz, w którym zawodnik występował w pierwszym składzie,
 • klub był zobowiązany do wypłacania zawodnikowi 5 tys. euro za każdy mecz, w którym zawodnik przebywał na boisku przez co najmniej 15 minut,
 • w kwietniu i maju 2015 zawodnik rozegrał 7 meczów w ukraińskiej Premier Lidze; w 3 z nich, zawodnik występował od początku, a w pozostałych 4 wchodził na boisko z ławki rezerwowych w odpowiednio: 78., 65., 71. i 68. minucie, strzelił wówczas 3 gole w lidze,
 • zawodnik był uprawniony do otrzymania 80 tys. euro dodatkowego wynagrodzenia za występy ligowe,
 • w tym okresie, zawodnik rozegrał też 3 mecze w Pucharze Ukrainy (2 w pierwszym składzie i w 1 od 67. minuty), gdzie strzelił również 1 gola,
 • zawodnik był uprawniony do otrzymania 35 tys. euro dodatkowego wynagrodzenia za występy w Pucharze Ukrainy,
 • w tym okresie zawodnik grał także w Lidze Europy UEFA, gdzie wystąpił w 5 spotkaniach (w 3 od początku, w 2 wchodził z ławki rezerwowych odpowiednio w 73. i 75. minucie), gdzie strzelił także 1 gola,
 • zawodnik był uprawniony do otrzymania 50 tys. euro dodatkowego wynagrodzenia za występy w Lidze Europy UEFA.

Dodatkowo Kalinić podkreślał, że decyzja DRC nieuznająca jego żądań w zakresie dodatkowego wynagrodzenia jest pozbawiona podstawy prawnej. Chorwat jako dowody swoich żądań przedstawił raporty meczowe z przedstawionego okresu i zażądał od CAS zasądzenia na jego rzecz 170 tys. euro w ramach bonusów.

Arbiter CAS uznał, że jego podstawowym zadaniem jest ocena postanowień kontraktowych, na podstawie których klub miałby być zobowiązany do dokonywania wskazanych przez piłkarza płatności. W Załączniku rzeczywiście znajdowały się wskazane przez Kalinicia postanowienia dotyczące poszczególnych płatności – dodatkowo w kontrakcie znajdował się art. 4.4.: „Sporządzanie dokumentacji związanej z płatnością wynagrodzenia oraz premii stanowi obowiązek Klubu”.

Co istotne, zawodnik posłużył się raportami meczowymi dopiero wobec CAS – nie przedstawił ich w postępowaniu przed organami FIFA i w związku z tym CAS musiał najpierw ustalić, czy taki nowy dowód jest dopuszczalny. W tym zakresie Trybunał podzielił opinię z innych wyroków CAS (CAS 2014/A/3486 i CAS 2015/A/3923), w których uznano, że Trybunał może w sposób dyskrecjonalny decydować o dopuszczalności poszczególnych dowodów i musi on przy tym brać pod uwagę wszelkie okoliczności sprawy, a także, przede wszystkim, Trybunał powinien rozważyć, czy dopuszczenie takiego dowodu nie wiązałoby się z niesprawiedliwością lub niemożliwym do zaakceptowania sposobem prowadzenia postępowania.

Trybunał uznał, że w przedmiotowej sprawie takie okoliczności uniemożliwiające dopuszczenie dowodu nie zaistniały, a stan faktyczny przemawia raczej za zawodnikiem: to klub pozostawił bez odpowiedzi wezwanie zawodnika do wypłacenia mu wynagrodzenia i premii, a następnie nie odniósł się w żaden sposób do jego skargi przed DRC. Trybunał uznał, że zawodnik przedstawiłby taki dowód, gdyby klub odpowiedział mu i zażądał dowodów. Z uwagi na fakt, że klub całkowicie zignorował wszelkie powiadomienia dotyczące jego zobowiązań, zawodnik zdecydował się na przedstawienie dowodów już po otrzymaniu decyzji DRC, dopiero  w postępowaniu przed CAS, celem wzmocnienia swojej pozycji.

Trybunał stwierdził więc, że dowód ten jest dopuszczalny i uznał za konieczne rozważyć, czy na jego podstawie można przychylić się do roszczenia zawodnika.

Przede wszystkim spór wzbudził mecz ligowy Dnipro-Worskła Połtawa, gdzie zawodnik wszedł na boisko w 78. minucie. Trybunał uznał, że z raportu meczowego wyraźnie wynika, że do spotkania doliczono 6 minut, w związku z czym nie ma wątpliwości, że występ Kalinicia należy uznać za trwający co najmniej 15 minut. CAS odniósł się również do pozostałych meczów zarówno ukraińskiej Premier Ligi, Pucharu Ukrainy, jak i Ligi Europy UEFA, uznając tym samym, że żądanie zawodnika do wypłacenia mu premiowego wynagrodzenia było uzasadnione (przy czym samo żądanie było niewłaściwe: Kalinić wskazał na 170 tys. euro, podczas gdy jego premia powinna wynosić 165 tys. euro).

Na koniec Trybunał zwrócił uwagę, że termin płatności podstawowego wynagrodzenia jest dokładnie określony w kontrakcie, ten jednak nie mówi nic na temat terminu płatności premii. W związku z tym, wymagalność roszczeń jest uzależniona od działań stron, a konkretnie wezwań do zapłaty. Trybunał podkreślił, że takie wezwanie zostało przez zawodnika wysłane do klubu w lutym 2016 roku i od momentu upłynięcia wskazanego w nich terminu roszczenia stały się wymagalne.

Z powyższego orzeczenia wynikają dwie kluczowe kwestie: po pierwsze, raporty meczowe stanowią wystarczający dowód do ustalania stanu faktycznego związanego z płatnością bonusowego wynagrodzenia (i to zarówno w kwestii samego ich istnienia, jak i szczegółowych ustaleń, np. dotyczących konkretnej liczby minut spędzonych przez zawodnika na boisku); a po drugie: CAS ma dyskrecjonalną władzę (ograniczoną oczywiście Kodeksem CAS) w kwestii dopuszczania dowodów i w tym zakresie kieruje się przede wszystkim postawą stron oraz wszelkimi okolicznościami istotnymi dla sprawy.

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.