07.01.2014
Za nami już kilka dni Nowego 2014 Roku – Roku Zimowych Igrzysk Olimpijskich, piłkarskich Mistrzostw Świata, niestety bez udziału reprezentacji Polski, która nie zdołała na nie wywalczyć awansu oraz Mistrzostw Świata siatkarzy, które rozegrane zostaną w naszym kraju. Rok 2014 będzie również pierwszym wyborczym rokiem w Polsce od trzech lat.
Czekają nas w maju wybory do Europarlamentu oraz jesienią wybory samorządowe, które będą przedsmakiem kolejnego roku wyborów. W 2015 roku będziemy wybierać bowiem Prezydenta oraz weźmiemy udziału w wyborach parlamentarnych. W nadchodzącym czasie pojawi się pewnie wiele obietnic wyborczych pochodzących zarówno od partii czy ugrupowań rządzących, jak i od opozycji. Będą one również związane ze sportem. Ostatnio pisaliśmy o projekcie nowelizacji Ustawy o Sporcie http://prawosportowe.pl/poselski-projekt-zmiany-ustawy-o-sporcie.html. Wiele osób związanych ze sportem domaga się też wprowadzenia do Ustawy definicji sportu, tak by jasno określić co mieści się w pojęciu „sport , a co nie. Niektórzy domagają się odrębnych regulacji związanych ze sportem amatorskim. Czy są one konieczne czy nie, ocenę pozostawiam Państwu. Są tacy, którzy postulują, by uczestnicy amatorskich biegów, maratonów, triathlonów czy wyścigów kolarskich musieli przed startem legitymować się zaświadczeniem lekarskim. Osobiście twierdzę, że przepis wprowadzający taki obowiązek zmniejszyłby zainteresowanie biegami i obecny stan prawny jest wystarczający.
W listopadzie uczestniczyłem w Trzebnicy w żywiołowej dyskusji na ten temat podczas Ogólnopolskiej Konferencji Organizatorów Biegów Ulicznych. Fragmenty mojego wystąpienia i dyskusji można obejrzeć tutaj: http://prawosportowe.pl/regulowac-czy-nie.html.
Temu tematowi poświęciliśmy więcej miejsca na naszych łamach. Pisali o tym również Maciej Broda i Łukasz Klimczyk. Z kolei Mecenas Tomasz Dauerman poruszał wiele kwestii związanych ze sportowcami czy agentami zawodników, kwestii ważnych przy konstruowaniu kontraktów http://prawosportowe.pl/moj-menedzer.html, http://prawosportowe.pl/nieuczciwy-zawodnik.html, o prawie do wizerunku: http://prawosportowe.pl/prawo-do-wizerunku.html, o sponsorach: http://prawosportowe.pl/dobry-sponsor.html, o dodatkowej pracy działaczy sportowych: http://prawosportowe.pl/czy-moge-pracowac.html, o absurdach związanych ze skautingiem: http://prawosportowe.pl/granice-skautingu.html, czy konieczności sporządzenia testamentu przez sportowca, uprawiającego dyscyplinę niosącą za sobą niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia: http://prawosportowe.pl/memento-mori.html .
Pisaliśmy też o dopingu i karach za jego stosowanie: http://prawosportowe.pl/o-lukach-w-postepowaniu-antydopingowym.html, http://prawosportowe.pl/czteroletnia-dyskwalifikacja-za-pierwsze-wykroczenie.html. Sporo u nas zawsze o piłce nożnej czy innych popularnych dyscyplinach zespołowych: http://prawosportowe.pl/reforma-w-orlen-lidze.html, czy http://prawosportowe.pl/home-grown-players-rule.html oraz o wielu innych zagadnieniach i problemach polskiego sportu, sportowców, trenerów, sponsorów czy zarządzających klubami.
Przed nami kolejny rok, w którym chcemy zapoznawać naszych czytelników z kolejnymi zagadnieniami z zakresu prawa sportowej oraz styku prawa i sportu. W każdym tygodniu publikować będziemy po 5 artykułów, jak zresztą czynimy już od września a czy ktoś pamięta jeszcze jeden lub dwa artykuły tygodniowo na naszej stronie?
Cały czas się rozwijamy i mowa tu również o współpracującej z portalem PrawoSportowe.pl Kancelarii Mecenasa Dauermana, która od niedawna ma nową stronę internetową http://www.dauerman.com.pl/. Przed całym zespołem Kancelarii Dauerman i PrawoSportowe.pl kolejny rok i nowe wyzwania. O jednym z nich pisaliśmy już na portalu: http://prawosportowe.pl/zostalem-waszym-lobbysta.html, o kolejnych na pewno będziemy informować.
Zatem Wszystkim Użytkownikom PrawoSportowe.pl życzę pomyślności w Nowym Roku i zmykam do roboty, bo tej jest sporo, a wszystko po to by odnajdowali Państwo przyjemność w odwiedzaniu portalu PrawoSportowe.pl
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.