11.09.2019
Niby oczywistym wydaje się, że gracze powinni otrzymywać od drużyny, której są członkiem określone w umowie wynagrodzenie. W zależności od tego, jaką formę prawną ma kontrakt podstawą jego wypłacenia będą przepisy prawa pracy bądź tez przepisy kodeksu cywilnego. Okazuje się jednak, że niektóre organizacje e-sportowe mają problem z wypłatą wynagrodzeń w ogóle, czy też z jego terminową wypłatą.
Jedną z głośniejszych spraw związanych z opóźnieniem wypłat wynagrodzeń dla zawodników był przypadek tureckiej organizacji Beşiktaş Esports, gdzie oprócz odraczanych wypłat honorariów dla graczy czy pozostałego personelu organizacji próbowano ich zastraszyć, że jeżeli problemy wewnątrz organizacji zostaną upublicznione to płatności będą całkowicie wstrzymane.
Jako kolejny przypadek można przytoczyć kazus Ninjas in Pyjamas. Sprawą zajęła się WESA (World Esports Association), której to organizacji NiP jest członkiem. Organizacja otrzymała raport z dochodzenia od Esports Integrity Coalition (ESIC), które przeprowadziło niezależne dochodzenie w sprawie oskarżeń byłego gracza NiP, Robina ‘Fifflarena’ Johanssona. Twierdził on bowiem, że organizacja przywłaszczyła sobie pieniądze wygrane przez graczy drużyny
w dywizji CS:GO w 2013 r. 4 września br. na stronie internetowej WESA ukazała się informacja, że Ian Smith (komisarz ESIC) przedstawił WESA raport dotyczący zarzutów przeciwko NiP. 2 września WESA otrzymała niezależne, zewnętrzne sprawozdanie Iana Smitha (komisarza ESIC) dotyczące ostatnich zarzutów przeciwko NiP. Wraz z Ianem Smithem WESA postanowiła opublikować raport w całości. Z raportu wynika, że przeprowadzona kontrola nie stwierdziła, że obecne zarządzanie NiP, w tym działania Hicham Chahine, miały być aktywnie zaangażowane we wszelkie niepoprawne działania będące przedmiotem zarzutów wysuwanych przez byłych graczy i pracowników, w tym Fifflarena. Raport dalej podkreśla, że nowy zarząd musiał poradzić sobie z problemami wynikającymi z rażącego niewłaściwego zarządzania poprzedniego zarządu NiP. Ponadto obecna struktura ładu korporacyjnego NiP jest opisywana jako profesjonalna ze ścisłymi procedurami i protokołami, które zapewniają silny nadzór odpowiednich organów. Biorąc pod uwagę ustalenia raportu, komisarz WESA Pietro Fringuelli stwierdził, że działalność NiP i Hicham Chahine nie ma żadnych formalnych konsekwencji. Dlatego NiP pozostanie pełnoprawnym członkiem WESA, a Hicham Chahine będzie nadal zasiadać w Zarządzie WESA.
Kodeks postępowania WESA pozwolił organizacji na zlecenie niezależnego zewnętrznego audytu w celu rozpatrzenia zarzutów przeciwko jednemu z zespołów członkowskich WESA. Komisarz WESA Pietro Fringuelli stwierdził: „WESA bardzo poważnie potraktowała zarzuty wobec NiP i nadal będzie oferować siebie jako platformę do rzetelnej i niezależnej analizy zarzutów wobec naszych zespołów członkowskich zgodnie z wiodącymi w branży ramami regulacyjnymi WESA”. Sytuacja, to pokazuje także, że WESA cały czas stara się podkreślać swoje zaangażowanie we wspieranie zrównoważonego rozwoju e-sportu w oparciu o wspólne wartości: uczciwości i przejrzystości wśród wszystkich zainteresowanych stron.
Gdyby tak przeanalizować globalny rynek e-sportu okazałoby się, że tego rodzaju zdarzenia nie mają charakteru incydentalnego, a gracze coraz częściej dochodzą swoich praw. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju branży e-sportowej i astronomiczny wzrost poziomu jej dochodów nie jest zaskoczeniem, że organizacje nie spełniają oczekiwań swoich pracowników, którzy system zatrudniania w e-sporcie określają jako niepewny.
Znanym jest bowiem przypadek wysłania wspólnego listu przez przedstawicieli 18 najlepszych zespołów z Ameryki Północnej i Europy do współzałożycieli Riot Games, w którym to gracze postulowali o lepsze bezpieczeństwo pracy, godne wynagrodzenie i odpowiednią infrastrukturę. Wszystko po to, by wydłużyć kariery profesjonalnych graczy.
Z pewnością każdy gracz przed podpisaniem kontraktu powinien przeanalizować jego treść pod kątem: stabilności finansowej – regularne wynagrodzenie w określonej stałej wysokości, bez względu na wynik rywalizacji, wypłacane we wskazanym terminie; rozdysponowania honorarium za udział w turnieju na poszczególnych graczy - jaka część wygranej przypada do podziału zawodnikom, a jaka część przysługuje zespołowi; zwrotu kosztów związanych z wyjazdami, zakwaterowaniem na turniejach etc., bonusów w związku z wygraną, awansem w rankingu, wynagrodzenia z tytułu umów sponsorskich drużyny czy udziału w kampaniach reklamowych sponsora, a także w związku ze streamingiem. Z pewnością doprecyzowanie ww. elementów pozwoli na uniknięcie niedopowiedzeń podczas trwania kontraktu.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.