Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Wymóg gry „młodzieżowca” w meczach piłkarskiej Ekstraklasy

14.01.2019

W poprzednim artykule pisałem o nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, a dziś pora na kolejną zmianę w przepisach związkowych piłki nożnej w Polsce. Była ona przedmiotem dyskusji w mediach z chwilą jej wprowadzania, ale ta dyskusja tak naprawdę trwa nadal. Nie jednak tej dyskusji, a uchwalonym zmianom poświęcę zdań.

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął 7 grudnia 2018 roku Uchwałę nr XI/199 w sprawie określenia liczby zawodników młodzieżowych uczestniczących w meczach piłki nożnej Ekstraklasy, I, II oraz III ligi w sezonie 2019/2020 i następnych. Kilka dni przed jej uchwaleniem, o wstępnych założeniach reformy pisał już na portalu prawosportowe.pl Oskar Majchrzak.

Zgodnie z art. 1 Uchwały nr XI/199, od sezonu 2019/2020, kluby uczestniczące w rozgrywkach piłki nożnej zobowiązane są do wystawiania w czasie trwania całego meczu zawodników młodzieżowych w liczbie co najmniej:

a) Puchar Polski na szczeblu centralnym – 1 zawodnik,

b) Ekstraklasa – 1 zawodnik,

c) I liga – 1 zawodnik,

d) II liga – 2 zawodników,

e) III liga – 2 zawodników.

Wprowadzono zatem wymóg gry przynajmniej jednego młodzieżowca w czasie trwania całego meczu w meczach Ekstraklasy. Wcześniej obowiązywał on już na szczeblu centralnym rozgrywek Pucharu Polski, a od kilku sezonów w I i II lidze piłkarskiej.

Definicję legalną zawodnika młodzieżowego, o którym mowa w art. 1 Uchwały, zawiera przepis art. 2. Zgodnie z nim, zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy.

W art. 3 Uchwały nr XI/199 zawarto regulacje na wypadek braku wymaganej liczby zawodników młodzieżowych, zwanych też „młodzieżowcami. Zgodnie z ust. 1, gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby zawodników - młodzieżowych, potraktowana zostanie jako udział w meczu nieuprawnionego zawodnika, z zastrzeżeniem postanowień ust. 3, czyli kontuzji bramkarza.

Przepis art. 3 ust. 3, brzmi następująco: w przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego, występującego na pozycji bramkarza, uniemożliwiającej mu kontynuowanie gry (odnotowanej po meczu w sprawozdaniu sędziego) wymiana kontuzjowanego zawodnika może nastąpić na bramkarza nie spełniającego kryterium zawodnika młodzieżowego, a drużyna może kontynuować grę, z pomniejszonym o jeden limitem zawodników-młodzieżowych.

Z kolei, na mocy ust. 2, w przypadku rozpoczęcia lub kontynuowania gry w składzie pomniejszonym o wymaganą dla danej klasy rozgrywkowej liczbę zawodników młodzieżowych, drużyna może występować w tak zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełnienia wymaganego limitu zawodników młodzieżowych.

W świetle art. 4 Uchwały nr XI/199, organy prowadzące poszczególne rozgrywki zobowiązane zostały do uwzględnienia postanowień uchwały w regulaminach rozgrywek na sezon 2019/2020 i następne. Jednocześnie, straciła moc Uchwała nr VIII/123 z dnia 16 czerwca 2011 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników młodzieżowych uczestniczących w meczach I i II ligi w sezonie 2011/2012 i następnych, a uchwała podjęta 7 grudnia, weszła w życie z dniem podjęcia, ale z mocą obowiązującą od 1 lipca 2019 roku.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Post dostępny także jako PODCAST.

 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności