04.08.2016
Sportowy Sąd Arbitrażowy przed zbliżającymi się Igrzyskami ma „pełne ręce roboty”– na dzień 3 sierpnia 2016 r. zarejestrował już 18 spraw, co jest rekordową liczbą względem pozostałych Igrzysk, a przypomnijmy że te nawet się jeszcze nie rozpoczęły. Przyjrzyjmy się więc na jakiej podstawie działają Wydziały Ad Hoc CAS-u oraz jakie sprawy obecnie rozpoznaje.
Wraz z ustanowieniem wydziałów wydane zostały również odpowiednie przepisy proceduralne, na podstawie których toczyć się będą postępowania – „Court of Arbitration for Sport: Arbitration Rules for the Olympic Games” oraz „Arbitration Rules applicable to the CAS Anti - doping Division”.
Pierwszy regulamin ma zastosowanie do wszelkich spraw, które wystąpiły podczas Igrzysk Olimpijskich lub w terminie 10 dni przed ceremonią otwarcia, z wyłączeniem spraw dotyczących antydopingowych postępowań, do których zastosowanie ma drugi z regulaminów. Regulaminy określają wszelkie aspekty proceduralne związane z poddanymi sporami (wybór arbitrów, język postępowania, reprezentację, komunikację, itp.)
Jednocześnie jak wynika, ze strony internetowej CAS-u - na dzień 3 sierpnia zarejestrowanych zostało już 18 spraw. W większości sprawy te dotyczą rosyjskich sportowców lub rosyjskich federacji sportowych.
Dla przykładu tylko wczoraj arbitrzy orzekali w sprawie Rosyjskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów czy 17 rosyjskich kajakarzy. Obie decyzje były niekorzystne dla Rosji. W pierwszej sprawie CAS uznał, że Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) miała prawo do nałożenia kary zawieszenia Rosji na podstawie art. 12.4 IWF Anti- doping Policy. W drugiej sprawie CAS oddalił złożone przez rosyjskich kajakarzy odwołanie od decyzji Międzynarodowej Federacji Kajakowej (FISA) niedopuszczającej ich do udziału w Rio. Decyzja FISA uznana została jako zgodna z decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z dnia 24 lipca 2016 r., w której postanowiono, że o ostatecznym dopuszczeniu rosyjskich sportowców do udziału w Igrzyskach zadecydują odpowiednie międzynarodowe federacje sportowe.
Dziś natomaist powinniśmy spodziewać się decyzji w sprawie rosyjskiej pływaczki Yulii Efimovej, a następnie rosyjskiego zapaśnika Viktora Lebedeva oraz kajakarzy Ivana Balandina, Anastasii Karabel i Ivana Podshivalova.
Jak widać z powyższego przed nami nie tylko gorące emocje związane ze współzawodnictwem sportowym podczas Igrzysk Olimpijskich, ale również gorący okres związany z ostatecznym ustaleniem kto na Igrzyskach wystąpi.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.