18.11.2013
Na finiszu znajduje się już rywalizacja dyscyplin nienależących do kanonu rozgrywek Igrzysk Sportów Nieolimpjskich o udział w imprezie organizowanej w 2017 r. O kryteriach wyboru dokonywanego przez Komitet organizacyjny Igrzysk wspomniał już w kilku słowach Maciej Broda w materiale z 4 września 2013 r., a teraz pozwolę sobie ten temat rozwinąć, jako że proces decyzyjny przeszedł już do ostatniego etapu.
W programie The World Games znajdują się przede wszystkim dyscypliny wybrane przez IWGA (International World Games Association) w liczbie ponad 30, podzielone na bloki skupiające podobne dyscypliny. Oprócz nich w rywalizacji mogą wziąć udział reprezentanci tzw. „sportów na zaproszenie , które typuje miasto-gospodarz Igrzysk. Może ich być maksymalnie pięć, a ilość występujących zawodników nie może przekroczyć 800 osób. Otrzymane przez nich medale nie wliczają się do ogólnej klasyfikacji medalowej. Kluczowymi kryteriami przy wyborze danej dyscypliny jest jej nieobecność wśród sportów olimpijskich, przynależność zrzeszającego kluby związku do organizacji Sport Accord i, oczywiście, przestrzeganie przepisów antydopingowych.
Na pierwszym etapie wyborów władze Wrocławia przyjmowały zgłoszenia związków i federacji sportowych; wpłynęło ich 24. Zostały one przeanalizowane pod kątem wymogów formalnych, których niestety część z nich nie spełniła. Podstawą odrzucenia niektórych wniosków był fakt, iż te dyscypliny (mowa tu o unihokeju, muay thai i lacrosse) zostały już przyjęte do IWGA i nie mogą starać się o status „sportu zaproszonego . Pozostałe oceniono biorąc pod uwagę m.in. ich popularność w kraju i regionie, obecność w mediach w ostatnim czasie, ilość uprawiających je zawodników i osiągnięte przez nich sukcesy. Niezwykle istotne były też możliwości organizacyjne miasta oraz poziom zaangażowania finansowego i zdolność do pozyskania sponsorów, jakie mógł zapewnić dany związek.
Po wstępnej selekcji do drugiego etapu przeszło osiem dyscyplin: baseball, futbol amerykański, futsal – halowa piłka nożna, kickboxing, powożenie, szachy, wioślarstwo halowe/ergometry, żużel. O nich wszystkich możemy bez wahania powiedzieć, że są mocno związane z Wrocławiem. Można tu wspomnieć o wieloletniej tradycji organizowanych na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych- Partynice gonitw oraz zawodów wioślarskich, obecnie kontynuowanych przez reprezentacje uczelni na corocznej imprezie Odra Cup. Równie bogatą historią i niesłabnącą popularnością cieszą się wyścigi żużlowców na Stadionie Olimpijskim. Żużel w Polsce ma wyjątkowo wielu kibiców i dzięki temu polskie zespoły gromadzą w swoich szeregach najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych kierowców z całego świata. Nie każdemu jest może wiadome, ale Wrocław jest także siedzibą znajdujących się na samym szczycie krajowych rozgrywek, drużyn futbolu amerykańskiego: teraz - Wrocław Panthers, a wcześniej nawet dwóch czołowych zespołów: Devils Wrocław i Giants Wrocław.
Teraz nad wyborem pięciu z wyżej wymienionych dyscyplin będą prowadzone rozmowy pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Wrocławia i IWGA. Decyzja ma być podjęta na początku grudnia; dokładny termin nie został określony ze względu na możliwość przedłużenia się negocjacji.
Co niezwykle istotne dla nas, kibiców, decyzja nie została złożona jedynie w ręce urzędników. Każdy może przyczynić się do wyboru swojej ulubionej dyscypliny sportu poprzez udział w uruchomionej 12 listopada sondzie internetowej umieszczonej na stronie miasta Wrocławia pod adresem:
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.