29.10.2014
Każdy sukces ma wielu ojców. W przypadku sportowców niewątpliwie jednym z nich jest trener, często stojący w cieniu zawodnika. A większość, owszem zna nazwiska szkoleniowców największych klubów piłkarskich na świecie, a pewnie nieco gorzej przedstawia się sytuacja ze znajomością choćby trenerów naszych czołowych lekkoatletów…
Nie to jest jednak problemem. Problemem są kwestie związane ze wsparciem finansowym trenerów. Ostatnio miałam okazję uczestniczyć w wykładzie prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, który znaczną część swojego przemówienia poświęcił właśnie tym zagadnieniom i rozwiązaniom, które zastosowano w PZN. O czym w skrócie poniżej.
Sport na poziomie młodzików czy juniorów jest często w głównej mierze finansowany ze środków samorządu. Prezes PZN zaznaczył, że na tym poziomie nie ma chętnych osób do tego aby być trenerem. Otrzymywane wynagrodzenie jest bardzo niskie. Pracę w klubach muszą oni łączyć z inną działalnością zawodową, co automatycznie powoduje zmniejszenie liczby godzin treningów i wprowadzenie harmonogramu zajęć, który nie odpowiada specyfice niektórych dyscyplin, np. kombinacji norweskiej, co przekłada się na wyniki sportowe. W związku z tym, (przy udziale oczywiście sponsorów) stworzono program stypendialny obejmujący nie tylko zawodników, ale także trenerów, którego głównym celem ma być mobilizowanie i trenowanie sportowców od najmłodszych lat. Tyle ,,z Prezesa”.
Natomiast głównym artykułem Ustawy o sporcie (u.s.) dotyczącym wsparcia trenerów jest art. 31 ust. 2. Stanowi on, że ,,Stypendia lub nagrody dla trenerów prowadzących szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym lub w krajowym współzawodnictwie sportowym mogą być przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnego i finansowane z budżetu tych jednostek”. W przeciwieństwie jednak do art.31 ust. 1 ustawodawca posłużył się tutaj kryterium ,,wysokiego” wyniku sportowego, a nie tylko jakiegokolwiek wyniku jako kwalifikującego do przyznania stypendium lub nagrody. Kolejną kwestią jest to, czy wysokie wyniki sportowe należy utożsamiać z najwyższymi wynikami w danej dyscyplinie na arenie krajowej lub międzynarodowej? Sprecyzowanie tego niedookreślonego zwrotu powinno nastąpić w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (art. 31 ust.3 u.s.). Jak to jednak bardzo często wygląda w praktyce wspominano już na portalu w artykule ,,Stypendia sportowe przyznawane przez gminy”. Oprócz tego, opisywane stypendium lub nagroda nie ma charakteru obligatoryjnego i jest sprawą uznaniową.
Na pewno problem ze wsparciem finansowym trenerów występuje nie tylko w przypadku sportów zimowych. Wobec tego, zapraszam Państwa do dyskusji i dzielenia się swoimi refleksjami na ten temat, a także w zakresie Państwa postulatów.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.