30.06.2014
Jak pisałem w ostatnim blogu, 24 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Sportu i Turystyki BCC poświęcone tworzeniom lig zawodowych w różnych dyscyplinach sportu. W trakcie posiedzenia powstały wątpliwości prawne, wątpliwości na tyle poważne, że postanowiliśmy skierować odpowiednie wystąpienie do sejmowej podkomisji pracującej nad nowelizacją ustawy o sporcie.
Nasze wątpliwości dotyczą trzech kwestii. Pierwsza: czy wymóg występowania w lidze zawodowej klubów sportowych w formie spółek akcyjnych dotyczy również takich sportów jak na przykład zapasy, judo, karate czy podnoszenie ciężarów, skoro w art. 15 ust 3 ustawodawca wymóg taki wprowadza w grach zespołowych, a nie w sportach, w których wprawdzie mamy drużynę, lecz rywalizacja odbywa się indywidualnie w poszczególnych kategoriach wagowych. Druga: czy nie warto powrócić do zapisów artykułu 16 poprzednio obowiązującej ustawy o sporcie kwalifikowanym, a więc dać możliwość powoływania odrębnych podmiotów (w formie spółek kapitałowych), które w sportach nie prowadzących ligi mogłyby zarządzać (organizować bądź prowadzić) w profesjonalny sposób współzawodnictwo sportowe. Trzecia: czy nie warto pokusić się o wprowadzenie regulacji lex specialis do ustawy KSH i prawa o stowarzyszeniach i dopuścić bezpośrednią możliwość przekształcania stowarzyszeń w spółki akcyjne, zamiast obecnie rozumianego „przekształcania”, tj. de facto likwidacji stowarzyszeń i przenoszenia ich majątku na SA, czy też tworzenia nowych spółek akcyjnych, których jedynymi akcjonariuszami przy zachowaniu dotychczasowego bytu prawnego byłyby stowarzyszenia. O postępach prac będę Państwa na bieżąco informował.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.