18.01.2021
Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) - organ zajmujący się m.in. nowelizacją przepisów w piłce nożnej wyraził zgodę na rozpoczęcie testów, mających na celu ochronę zdrowia piłkarzy. Chodzi o możliwość dokonania dodatkowej zmiany w meczu w sytuacji podejrzenia lub ryzyka wstrząsu mózgu.
Nowa zasada pozwoli drużynom na dodatkową zmianę, nawet jeśli zespół wykorzystał już dozwoloną liczbę roszad. Celem takiego działania oprócz rzecz jasna ochrony zdrowia piłkarzy, jest zmniejszenie presji na klubowym sztabie medycznym, który musi dokonać szybkiej analizy stanu zdrowia piłkarza, by jak najszybciej pozwolić kontuzjowanemu zawodnikowi wrócić do gry.
Co ciekawe - równolegle dodatkowa zmiana będzie przysługiwać również przeciwnej drużynie, niezależnie od tego, czy jej gracz odniesie kontuzję.
Po konsultacjach oraz zaleceniach grupy ekspertów ds. wstrząsów mózgów (Concussion Expert Group, CEG) oraz piłkarskich (Football Advisory Panel - FAP) i technicznych paneli doradczych (Technical Advisory Panel - TAP) IFAB zatwierdziło szeroko zakrojone testy z dodatkową zmianą gracza w związku ze wstrząsem mózgu.
FIFA zdecydowała, że na nadchodzących Klubowych Mistrzostwach Świata w Katarze (1-11 lutego) testowany będzie nowy przepis. Organizacja ma planować testy także podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. W przypadku pozytywnych rezultatów, dodatkowa zmiana będzie wdrażana także podczas kolejnych wielkich imprez.
IFAB i FIFA poinformowały, iż będą przyjmować zgłoszenia od federacji piłkarskich oraz organizatorów rozgrywek zainteresowanych wzięciem udziału w testach. Swój akces zgłosił już Angielski Związek Piłki Nożnej (The FA), który ma nadzieję testować nowy przepis w obecnym sezonie w ramach rozgrywek Pucharu Anglii mężczyzn (Emirates FA Cup) i kobiet (Vitality Women’s FA Cup), a także w Super Ligi Kobiet (Barclays FA Women’s Super League) oraz drugiej ligi angielskiej kobiet (FA Women’s Championship).
Jak podkreślają eksperci z zakresu medycyny objawy wstrząśnienia mózgu mogą być opóźnione; w dłuższym okresie nawet umiarkowane urazy głowy mogą prowadzić do demencji.
Zgodnie z powyższym koncepcja IFAB o dodatkowej zmianie jest jak najbardziej słuszna, choć z całą pewnością wymaga precyzyjnego opisania w przepisach, celem zapobieżenia ewentualnemu "naciąganiu" przepisu.
Piłka nożna
21.04.2021
Sporty drużynowe
14.04.2021
Sporty indywidualne
06.04.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.