30.09.2022
Świat staje się coraz bardziej cyfrowy. Ostatnie dwa lata funkcjonowania wielu branż (także i sportowej ) przez pryzmat pandemii spowodowały, że niektóre z nich przeszły znaczną rewolucję jeżeli chodzi o zastosowanie nowoczesnych technologii w swojej działalności, szczególnie w zakresie podtrzymywania relacji z kibicami/fanami.
Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzony na rynek tzw. wirtualny autograf, który zdaje się przenosić do lamusa tradycyjne oczekiwanie na piłkarskiego, siatkarskiego etc. idola celem zdobycia upragnionego autografu. Jak wskazują pomysłodawcy projektu dzięki temu zarejestrowani w specjalnej bazie sportowcy w każdym czasie mogą tworzyć wirtualne wydarzenia, na których będą rozdawać w określonym czasie wirtualne autografy dla zarejestrowanych na specjalistycznej platformie kibiców. W wirtualnym pokoju (virtual tabels) ) kibic widzi, jak sportowiec podpisuje np. zdjęcie, które może otrzymać od razu celem pobrania. Podczas trwającej kilkadziesiąt sekund sesji może on również porozmawiać ze sportowcem.
Powyższe narzędzia mają przede wszystkim służyć umożliwieniu zdobycia ,,bezpośredniego” autografu i interakcji kibiców z całego świata z dany sportowcem, którzy np. nie mieli innej możliwości spotkania się z nim, ale także generowaniu przychodów klubów sportowych w związku z ,,udostępnianiem” tego rodzaju wydarzeń. W mojej ocenie pomysł ciekawy i z czasem może zyskać na popularności.
Tyle tytułem wstępu i nowinek technicznych. Wątek ,,podpisu” będzie jednak kontynuowany, gdyż w dzisiejszym blogu chcę zwrócić uwagę na zagadnienie związane z ,,podpisem”, z tym, że z podpisem kwalifikowanym oraz podpisem poświadczonym profilem zaufanym. Mimo, że coraz częściej w codziennych sprawach posługujemy się zarówno pierwszym, jak i drugim, to nadal są osoby, dla których oba te pojęcia są tożsame i używają powyższych sformułowań zamiennie. Nie jest to jednak poprawne. Poniżej zatem w kilku słowach przedstawiam różnice pomiędzy tymi pojęciami. Warto zwrócić na to uwagę gdyż część obowiązków związanych z działalnością klubów sportowych wymaga dokonywania czynności przy zastosowaniu ww. metod ,,podpisywania elektronicznego” – przy czym – ich moc prawna oraz przeznaczenie nie jest taka sama.
Profil zaufany
Zgodnie z art. 3 ust. 14 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2070 z późn. zm.) profil zaufany to środek identyfikacji elektronicznej zawierający zestaw danych identyfikujących i opisujących osobę fizyczną, która posiada pełną albo ograniczoną zdolność do czynności prawnych, który został wydany w sposób, określony w przepisach tejże ustawy, tj. w art. 20c albo art. 20cb. Należy pamiętać, że profil zaufany służy tylko do kontaktów z administracją publiczną.
Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 marca 2018 r. w sprawie wniesienia podania w formie dokumentu elektronicznego: „Profil zaufany ePUAP jest więc niczym innym jak nowym sposobem potwierdzania tożsamości w systemach administracji publicznej, identyfikującym nadawcę informacji, który może być wykorzystany również do potwierdzania przekazywanych informacji. Profil zaufany ePUAP pozwala zatem na autoryzację pism kierowanych przez strony do organów administracji publicznej.”[1] Dzięki ePUAP można załatwić wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu – tylko przez internet, w wybranym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu. Przy jego użyciu można przykładowo złożyć do starosty właściwego ze względu na siedzibę klubu wniosek o wydanie zaświadczenia o wpisie klubu do jednej z ewidencji klubów sportowych, do których prowadzenia zobowiązany jest starosta.
Kwalifikowany podpis elektroniczny
Z kolei definicja legalna kwalifikowanego podpisu elektronicznego znajduje się w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 257, str. 73). Zgodnie z nią, kwalifikowany podpis elektroniczny (art. 3 pkt 12 rozporządzenia) oznacza zaawansowany podpis elektroniczny, który jest składany za pomocą kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego i który opiera się na kwalifikowanym certyfikacie podpisu elektronicznego. Dopełnieniem wskazanego rozporządzenia na gruncie polskich przepisów prawa są natomiast przepisy ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1797).
Podpis kwalifikowany ma moc prawną taką jak podpis własnoręczny i można nim podpisać dowolny dokument. Za jego pomocą można np. złożyć deklarację podatkową do urzędu skarbowego, podpisać i złożyć sprawozdanie finansowe wysyłane do KRS czy zawrzeć umową cywilnoprawną. Podpis kwalifikowany można zakupić tylko u jednego z certyfikowanych dostawców. Ze strony technicznej na zestaw do składania podpisu kwalifikowanego najczęściej wchodzą: karta kryptograficzna z zapisanym na niej certyfikatem kwalifikowanym, czytnik kart oraz specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Dzisiaj poruszony wątek łączy się z zagadnieniem cyberbezpieczeństwa - także i w podmiotach prowadzących działalność sportową. Na ten temat zwrócę uwagę w innym wpisie.
[1] Wyrok NSA z 26.03.2018 r., II OSK 2431/17, LEX nr 2495227.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.