Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Wierzymy dalej!

19.06.2018

Piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Senegalem 1:2 na inaugurację swoich występów w finałach Mistrzostw Świata w Rosji. Nie takiego początku Mundialu się spodziewaliśmy, ale przy porażce Kolumbii z Japonią także 1:2 i kolejnym meczu Biało-Czerwonych w niedzielę 24 czerwca o 20:00 właśnie z Kolumbią, dwie wygrane z Kolumbią i z Japonią też dadzą awans do 1/8 finału. Wierzmy zatem, że nasza drużyna szybko się podniesie i nie śpiewajmy póki co „nic się nie stało”.

W mundialowych wpisach na blogu prawosportowe.pl analizujemy od strony prawnej wydarzenia, zdarzenia podczas meczów i kontrowersje, tak jak tutaj i nie inaczej będzie dzisiaj. O ile przy golu samobójczym Thiago Cionka na 0:1 dla Senegalu - w 37 minucie meczu - nie było kontrowersji, bo był to po prostu błąd, o tyle po bramce na 0:2 Mbaye Nianga w 60 minucie pozostaje spory niedosyt, bo nie dość, że błąd to jeszcze suma niekorzystnych zdarzeń. Oczywiście wielu z nas próbowało dopatrywać się błędu sędziego i szukać kontrowersji, które niestety były.

A było to tak:

Grzegorz Krychowiak podawał do tyłu do Wojciecha Szczęsnego, a między pomocnikiem i bramkarzem był jeszcze Jan Bednarek, który zastąpił w przerwie Jakuba Błaszczykowskiego, rozgrywającego setny mecz w reprezentacji i dał drużynie impuls, bo obrona lepiej broniła i grając w trójce z Cionkiem i Pazdanem, a nie czwórce, zaczęła lepiej wyprowadzać piłki od tyłu. I właśnie postać Bednarka oraz Mbaye Nianga stojącego w momencie podania za linią boiska i próbującego wrócić do gry są kluczowe. Niang był chwilę wcześniej opatrywany za linią boiska.

W pewnym momencie, Krychowiak podaje do tyłu, Szczęsny rusza do piłki, zza linii wbiega na boisko Niang przejmuje piłkę i strzela, a Bednarek nie zdołał mu już tej piłki odebrać. Senegal prowadzi 2:0. Gorycz porażki nieco osłodził gol Krychowiaka po rzucie wolnym egzekwowanym przez Kamila Grosickiego, ale wrócmy do sytuacji z Niangiem.

Sędzia główny zawodów Nawaf Shukralla z Bahrajnu nie przerwał gry, a powinien i tu już mamy błąd, bowiem sędzia techniczny wpuszcza na boisko zawodnika, a powinien dać znać sędziemu głównemu, że ma taki zamiar, by główny przewał grę.

Skoro sędzia główny nie przerwał gry, a sędzia techniczny Abdulrahman Al Jassin z Kataru wpuścił Nianga, to Bednarek nie powinien czekać, tylko widząc startującego do piłki Nianga powinien biec, a nie czekać na gwizdek. Tak naprawdę stać i przyglądać się sytuacji mógłby dopiero po gwizdku.

I Krychowiak i Bednarek nie widzieli, że podczas akcji sędzia techniczny wpuszcza stojącego za linią Nianga z powrotem na boisko. Bednarek stał za blisko Krychowiaka, by przejąć piłkę, Szczęsny wyszedł, ale nie zatrzymał Nianga. Też popełnili błąd, a jeśli któryś z nich myślał, że będzie gwiazdek to się nie przeliczył.

Przyjrzyjmy się przepisowi artykułu 3 ust. 8 „Przepisów Gry w Piłkę Nożną” p.t. „zawodnik poza polem gry”.:

Jeżeli zawodnik za zgodą sędziego opuścił pole gry, a następnie na nie powrócił bez zgody sędziego, sędzia musi:

-  przerwać grę – jednak nie natychmiast, jeżeli zawodnik ten nie przeszkadza w grze, względnie jeżeli istnieje możliwość zastosowania korzyści,

- udzielić napomnienia zawodnikowi z powodu jego wejścia na pole gry bez zgody sędziego,

- nakazać zawodnikowi opuszczenie pola gry.

Jeżeli sędzia przerwał grę, wznawia ją:

- rzutem wolnym pośrednim z miejsca, gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry, lub

- zgodnie z Artykułem 12 – w przypadku naruszenia tego artykułu przez tego zawodnika.

Jeżeli zawodnik biorący udział w grze przekroczy linie otaczające pole gry  w ramach toczącej się akcji, to takie opuszczenie pola gry nie jest traktowane jako złamanie Przepisów”.

Te przepisy nie mają zastosowania, bowiem sędzia techniczny wpuścił zawodnika na boisko. Mbaye Niang nie powrócił na boisko bez zgody sędziego.  Został wpuszczony przez technicznego. Fakt, że z błędem, ale błędem sędziego, skoro główny nie przerwał gry by wpuścić Nianga, techniczny go wpuścił, a główny nie zagwizdał nieprawidłowego wejścia na boisko, to Senegalczyk nie popełnił błędu. Sędziowie popełnili, a przede wszystkim sędzia główny.

Sędzia techniczny powienien poczekać na gwizdek, nie poczekał. Też błąd. A jakie są zadania sędziego technicznego podczas meczu?

W art. 6 ust. 2 „Przepisów Gry w Piłkę Nożną” p.t. „Sędzia Techniczny” mamy definicję pomocy sędziemu głównemu przez sędziego technicznego oraz kompetencje sędziego technicznego:

Pomoc sędziego technicznego powinna dotyczyć również:

- nadzorowania procedury wymiany zawodników,

- sprawdzania ubioru zawodnika, zawodnika rezerwowego,

- nadzorowania powrotu na pole gry zawodnika, który otrzymał przyzwalający sygnał od sędziego głównego,

- nadzorowania wymiany piłek,

- wskazania minimalnej ilości doliczonego czasu gry, o który sędzia zamierza przedłużyć daną połowę (dotyczy to również dogrywki),

- informowania sędziego o nieodpowiedzialnym zachowaniu osoby przebywającej w strefie technicznej.”

Gdyby sędzia techniczny nie wpuścił na boisko Nianga, a ten samowolnie pojawił się na boisku, wówczas byłaby podstawa do udzielenia Senegalczykowi napomnienia przez sędziego głównego (żółtej kartki), także z art. 12„Przepisów Gry w Piłkę Nożną” – „Gra niedozwolona i niewłaściwe zachowanie”. Oto ta regulacja:

Przewinienia karane napomnieniem Zawodnik zostaje napomniany, jeżeli:

- opóźnia wznowienie gry,

- słownie lub czynnie okazuje niezadowolenie,

-   bez zgody sędziego wchodzi lub powraca na pole gry lub rozmyślnie je opuszcza,

- nie zachowuje wymaganej odległości od piłki podczas wykonania rzutu rożnego, rzutu wolnego lub wrzutu,

- uporczywie narusza Przepisy Gry (nie określa się dokładnej liczby czy charakteru dokonywanych przewinień, które definiują „uporczywość”),

- zachowuje się niesportowo.”

Reasumując, błąd reprezentantów Polski i błędy sędziów, ale to tak to jest gdy zawody sędziują arbitrzy z krajów, które nie są piłkarskimi potęgami albo przynajmniej solidnymi piłkarsko krajami, z choćby przeciętnymi rozgrywkami ligowymi, ale z kulturą, organizacją gry. Nieraz już sędziowie z Azji, Afryki czy też Ameryki Łacińskiej lub Południowej z wyjątkiem Brazylijczyków, Argentyńczyków czy Amerykanów dawali "popis" sędziowania. Nie tylko w piłce nożnej tak się zdarza, również w siatkówce, koszykówce czy piłce ręcznej. Nagle sędzia z mało znaczącego w tej dyscyplinie kraju zaczyna wprowadzać swoje porządki do meczu, w którym naprzeciw siebie stoją prawdziwi mistrzowie. Taki arbiter nie posędziował wielu spotkań na poziomie, na którym ci zawodnicy grają co tydzień albo i częściej mecz i dochodzi do tego, że się gubi i potem mamy takie sytuacje.

Dzisiaj zakończyła się pierwsza kolejka grupowa, właśnie meczem Polaków z Senegalem, a meczem Rosji z Egiptem (3:1) rozpoczęła się druga seria. W pierwszej serii mieliśmy tylko jedno wykluczenie (czerwoną kartkę), a obejrzał ją już w 4 minucie meczu Kolumbia - Japonia - Carlos Sanchez. Kolumbijczycy więc już od początku spotkania grali w „10” i niestety można powiedzieć, że ta karka ustawiła mecz, a już w niedzielę Kolumbia będzie rywalem Polski.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.