Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

11 za nami

„11” czyli „jedenastka” kibicom futbolu może kojarzyć się z rzutem karnym (bo tak właśnie karny jest nazywany – przyp. M.Ż.). Może kojarzyć się również z jedenastką meczową, czyli składem, który rozpoczyna mecz piłki nożnej, ale… ja dziś celowo użyłem tej liczby, bo właśnie 11 meczów finałów piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji już za nami.

Za nami 11 spotkań, a przed nami jeszcze 53, łącznie z finałem, który zakończy zmagania 15 lipca, czyli dokładnie za cztery tygodnie. My, kibice Biało-Czerwonych czekamy oczywiście na pierwszy mecz podopiecznych Adama Nawałki, który rozegrany zostanie we wtorek 19 czerwca, o godz. 17.00 czasu polskiego na stadionie Spartaka w Moskwie. Polacy zagrają z Senegalem. W grupie H, Biało-Czerwonych czekają jeszcze mecze z Kolumbią (w niedzielę 24.06, o godz. 20.00 w Kazaniu) i z Japonią (w czwartek 28.06, o godz. 16.00 w Wołgogradzie).

Co już wiemy? Sportowo? Na pewno wydarzeniem jest porażka Mstrzów Świata – Niemców z Meksykiem (0:1).  Na pewno wielkim widowiskiem był pojedynek Portugalii z Hiszpanią zakończony remisem 3:3. Hat-trick Cristiano Ronaldo był okrasą tego pojedynku, ale CR7 – który jednak z bramek strzelił z karnego – pokazał jak bardzo pomaga swojej narodowej drużynie nie gwiazdorząc przy tym jak w Realu Madryt. Słabiej spisał się w pierwszym występie – Leo Messi, nie strzelając karnego Islandii, a Argentyna niespodziewanie zremisowała z Islandczykami 1:1.

Ten mecz sędziował Szymon Marciniak. Pierwszy polski sędzia główny na Mundialu od 1998 roku, kiedy to we Francji arbitrem był Ryszard Wójcik. W pierwszej części Islandczyk Ragnar Sigurdsson dotknął piłkę ręką we własnym polu karnym, ale polski arbiter uznał, że nie była to sytuacja, w której Argentyńczykom należał się karny. Opinie fachowców i kibiców w mediach społecznościowych są podzielone, ale wielu z nich jest zdania, że Marciniak podjął decyzję zgodną z duchem sportu.

Interpretację pozostawiam Państwu. Sytuację można obejrzeć w internecie, a podczas oglądania proszę sobie spokojnie przeanalizować Przepisy Gry w Piłkę Nożną. Zagranie ręką – zgodnie z postanowieniami art. 12 Przepisów Gry – zostało uregulowane w przepisach dotyczących gry niedozwolona i niewłaściwego postępowania:

„Rzut wolny bezpośredni jest również przyznany, jeżeli zawodnik popełnia jedno z następujących przewinień:

rozmyślnie zagrywa piłkę ręką (poza bramkarzem we własnym polu karnym),

– zatrzymuje przeciwnika,

– przeszkadza w poruszaniu się przeciwnikowi i dochodzi do kontaktu między zawodnikami,

– pluje na przeciwnika”.

Jeżeli rozmyślne zagranie piłki ręką przez zawodnika z pola ma miejsce w polu karnym, to zgodnie z art. 14 Przepisów Gry, sędzia dyktuje rzut karny: „Rzut karny zarządza się, jeżeli zawodnik, we własnym polu, popełni przewinienie karane rzutem wolnym bezpośrednim”.

Co do samego zagrania piłki ręką, jego definicję znajdujemy we wspomnianym już art. 12 Przepisów Gry.

Zagranie piłki ręką

Zagranie piłki ręką ma miejsce w sytuacji, gdy zawodnik rozmyślnie dotyka piłkę dłonią lub ramieniem.

Przy ocenie zagrania piłki ręką sędzia musi wziąć pod uwagę:

czy ma miejsce ruch ręki do piłki (a nie piłki do ręki),

– odległość przeciwnika od piłki (nieoczekiwana piłka),

– ułożenie rąk, które samo w sobie niekoniecznie stanowi o naruszeniu Przepisu,

– jeżeli dotknięcie piłki nastąpiło poprzez trzymany w ręce przedmiot (element stroju, ochraniacz itp.), stanowi to naruszenie Przepisu,

– jeżeli piłka została trafiona przedmiotem rzuconym w jej kierunku (but, ochraniacz itp.), stanowi to naruszenie Przepisu.”

Bramkarz zagrywający piłkę ręką poza polem karnym podlega takim samym restrykcjom z tego tytułu, jak pozostali zawodnicy. Natomiast wewnątrz własnego pola karnego  dotykanie piłki ręką przez bramkarza nie jest traktowane jako przewinienie „zagranie piłki ręką” (pociągające za sobą rzut wolny bezpośredni). Możliwe jest jednak zarządzenie rzutu wolnego pośredniego z tytułu innego rodzaju przewinień związanych z dotknięciem przez niego piłki ręką.

W innym starciu, skandynawsko-południowo-amerykańskim, Dania wygrała z Peru 1:0, ale poniosła sporą stratę. Złamania żeber doznał Wiliam Kvist – podstawowy pomocnik Duńczyków.  Przerwa potrwa kilka tygodni. Teoretycznie zawodnik mógłby zagrać nawet na koniec mundialu, ale sztab reprezentacji Szwajcarii nie zamierza ryzykować jego zdrowia, stąd powrót piłkarza do domu. Duńczycy nie mogą nikogo powołać w jego miejsce. Jedyne zmiany mogły nastąpić na 24 godziny przed pierwszym meczem drużyny w turnieju – tak mówią przepisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Precedensowe postępowanie przed FIFA

6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi – Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.

Czytaj dalej Precedensowe postępowanie przed FIFA

Opublikowane w

I… po Mundialu

Emocjonujący finał zakończony zwycięstwem Francji nad Chorwacją 4:2 był ostatnim meczem rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Wcześniej, w meczu o 3. Miejsce Belgia pokonała Anglię 2:0. Francuzi po raz drugi sięgnęli po Puchar Świata, wcześniej w 1998 roku. Nie powiększyła się tym samym liczba triumfatorów i nadal wynosi ośmiu.

Czytaj dalej I… po Mundialu

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

I… po Mundialu

Emocjonujący finał zakończony zwycięstwem Francji nad Chorwacją 4:2 był ostatnim meczem rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Wcześniej, w meczu o 3. Miejsce Belgia pokonała Anglię 2:0. Francuzi po raz drugi sięgnęli po Puchar Świata, wcześniej w 1998 roku. Nie powiększyła się tym samym liczba triumfatorów i nadal wynosi ośmiu.

Czytaj dalej I… po Mundialu

Opublikowane w

Czas półfinałów

Francja – Belgia i Anglia – Chorwacja to pary półfinałowe rozgrywanych w Rosji finałów piłkarskich Mistrzostw Świata. Jako pierwsi już, we wtorek 10 lipca w Sankt Petersburgu, Francuzi zagrają z Belgami. W drużynie „Czerwonych Diabłów” zabraknie Thomasa Meuniera, który musi pauzować za dwie żółte kartki.

Czytaj dalej Czas półfinałów

Opublikowane w

Zmiany w Pro Junior System

Od 2 lat działa w polskiej piłce nożnej Pro Junior System. W tym roku doczekał się zmian. Zostały one wprowadzone Uchwałą nr V/89 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr V/94 z dnia 24 maja 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. przyjęcia regulaminu programu Pro Junior System na sezon 2016/2017 i następne.

Czytaj dalej Zmiany w Pro Junior System

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts