05.07.2016
Na początku lipca IAAF wydał pierwszą decyzję umożliwiającą udział w zawodach międzynarodowych rosyjskiej lekkoatletki Julii Stepanovej jako zawodniczki neutralnej. Sprawdźmy jak wygląda proces wydawania takiej decyzji.
Podstawę prawną wydanej decyzji stanowi art. 22.1A IAAF Competition Rule. Jednocześnie w związku z ostatnimi wydarzeniami IAAF wydał wytyczne jak należy stosować w/w przepis.
Po pierwsze sportowcy powinni złożyć pisemny wniosek drogą elektroniczną do Sekretarza Generalnego IAAF na minimum 2 tygodnia przed terminem zgłaszania zawodników do udziału w międzynarodowych zawodach. Wniosek nie ma szczególnej formy (formularza), ale powinien być złożony w języku angielskim oraz spełniać wymagania określone w Wytycznych.
Jednocześnie, jeśli wnioskujący jako podstawę uzyskania zgody wskazuje art. 22.1A (b) odpowiednio powołany przez IAAF organ (Doping Review Board) rozpoznaje między innymi następujące okoliczności:
Po przedstawieniu przez wnioskującego wszystkich wymaganych informacji organ IAAF wyda decyzję jak najszybciej to tylko możliwe. Jeśli decyzja będzie pozytywna wówczas wnioskujący będzie miał prawo wystąpić w zawodach międzynarodowych jako neutralny zawodnik (Neutral Athlete), po otrzymaniu zaproszenia od organizatora. Natomiast, jeśli zawodnik otrzyma decyzję odmowną wówczas będzie miał prawo wniesienia odwołania do CAS.
Stepanova już otrzymała zgodę na udział w zbliżających się Mistrzostwach Europy w Amsterdamie (6-8 lipca). Jednocześnie na dzień 1 lipca 2016 r. ponad 80 wniosków zostało złożonych przez rosyjskich lekkoatletów do IAAF. Żaden z zawodników nie może mieć jednak pewności, że będzie miał prawo wzięcia udziału w Mistrzostwach Europy ze względu na czas potrzebny na rozpoznanie każdego z wniosków.
Być może już nie długo okaże się, że wnioski staną się bezprzedmiotowe, gdyż Rosyjski Komitet Olimpijski wraz z 68 rosyjskimi lekkoatletami oraz IAAF poddał sprawę zawieszenia rosyjskiej federacji lekkoatletycznej oraz udziału rosyjskich lekkoatletów w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich do rozpoznania przez CAS. Strony wyraziły zgodę na przyśpieszoną procedurę i w konsekwencji do 21 lipca 2016 r. w tej sprawie powinna zapaść ostateczna decyzja. Strona rosyjska wnosi o dopuszczenie do udziału w Igrzyskach Olimpijskich każdego rosyjskiego lekkoatlety, wobec którego aktualnie nie stwierdzono naruszenia przepisów antydopingowych i nie nałożono kary wykluczenia. Innymi słowy Rosja wnioskuje by ich „czyści zawodnicy” nie musieli udowadniać, że są „czyści” jak ma to obecnie miejsce.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.