20.11.2019
Na początku listopada grupa przedstawicieli z branży e-sportowej z Europy- Interactive Software Federation of Europe (ISFE) oraz UK Interactive Entertainment (UKIE), Stanów Zjednoczonych - Entertainment Software Association (ESA), Kanady - Entertainment Software Association of Canada (ESAC), Australii i Nowej Zelandii - Interactive Games & Entertainment Association (IGEA), opracowała jednolity zestaw zasad dotyczących zaangażowania w e-sport - Universal Esports Principles.
Efektem wspólnych prac jest przedstawienie 4 zasad dotyczących udziału w e-sporcie:
Wszyscy członkowie społeczności e-sportowej zasługują na to, aby ich uczestnictwo w branży odbywało się w bezpiecznych warunkach, w środowisku wolnym od gróźb i aktów przemocy, w tym słownej, które sprawiają, że ludzie czują się zagrożeni, nękani.
Oszukiwanie, hakowanie lub angażowanie się w inny sposób w nieuczciwe zachowanie szkodzi innym, nieuczciwie przynosi przewagę drużynom i graczom oraz szkodzi legalności e-sportu.
E-sport promuje ducha zdrowej konkurencji. Niezależnie od tego, czy to w bezpośrednich kontaktach, czy online. Wszyscy członkowie społeczności e-sportowej powinni okazywać sobie szacunek i być uprzejmymi dla innych, w tym przede wszystkim dla członków drużyny, przeciwników, organizatorów i widzów.
E-sport jako zjawisko globalne skupia graczy z różnych środowisk i kultur. Przedstawiciele ww. organizacji uznali, że szeroka i różnorodna baza graczy e-sportowych przyczynia się do jego sukcesu. Dlatego wspierają otwarte, integracyjne i przyjazne środowisko dla wszystkich, bez względu na tożsamość płciową, wiek, zdolności, rasę, pochodzenie etniczne, religię lub orientację seksualną.
E-sport może pomóc w budowaniu pewności siebie i sportowej postawy oraz w poprawie umiejętności komunikacji interpersonalnej i umiejętności pracy zespołowej. E-sport łączy graczy i fanów w rozwiązywaniu problemów poprzez strategiczną grę, współpracę i konstruktywne myślenie. Udział w e-sporcie może również prowadzić do rozwoju nowych i trwałych przyjaźni między członkami drużyny, zawodnikami i członkami szerszej społeczności e-sportowej.
Ponadto, stowarzyszenia te wydały wspólne oświadczenie w sprawie przyjęcia tychże 4 zasad:
Społeczność e-sportowa obejmuje wydawców gier i właścicieli własności intelektualnej, których gry stanowią trzon ekosystemu e-sportowego, a także graczy, drużyny i organizatorów turniejów, którzy ożywiają tę tętniącą życiem rozrywkę. Dalej można przeczytać, że jako członkowie tej społeczności stworzyliśmy zasady przewodnie wspierające rozwój ekscytującego środowiska e-sportu. Zależy nam na tym, byśmy wszyscy wspólnie je budowali i rozwijali z myślą o ich zastosowaniu zarówno w zawodach międzynarodowych, jak i wydarzeniach lokalnych. Uważamy, że wartości szacunku, różnorodności, bezpieczeństwa, uczciwości i fair play powinny być podstawą kultury e-sportu. Mamy szczerą nadzieję, że inni członkowie społeczności e-sportowej dołączą do nas, przyjmując te uniwersalne zasady i potwierdzając wiarę w otwarte, zintegrowane środowisko e-sportowe.
E-sport przekształca się w sektor sportowy o wartości miliardów dolarów. Częściowo podąża modelem tradycyjnych sportów, które mają własne zestawy wartości i zasad, np. Igrzyska mają swoją ,,filozofię życia” – zasady olimpizmu. Skala e-sportu sprawia, że środowisko e-sportowe jest mocno zainteresowane wspieraniem najlepszych warunków do gry i zapewnianiem, że pozostaje on interesującą i integracyjną działalnością na wszystkich swoich poziomach.
Tego rodzaju działania z pewnością należy oceniać pozytywnie, jednak po części świadczą także o tym, że nadal brak jest organizacyjnej jednolitości w skali globalnej w e-sporcie. Co jakiś czas bowiem przedstawiciele różnych podmiotów starają się stworzyć zasady, które mają odnosić się do całej społeczności e-sportowej. Czy zatem nie występuje pewna luka instytucjonalna, której wypełnieniem na gruncie sportów tradycyjnych jest silna, dominująca federacja międzynarodowa.
Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!
18.03.2020
04.03.2020
19.02.2020
05.02.2020
15.01.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Al. Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.