03.09.2014
Większość analizowanych przypadków związanych z dopingiem dotyczy spraw gdzie substancja zabroniona została wykryta w organizmie sportowca. Jednakże czasami zdarzają się przypadki, gdzie Komisja Antydopingowa nie ma możliwości przeprowadzenia badania ze względu na unikanie testów antydopingowych przez sportowca. Wówczas zgodnie z przepisami również istnieje możliwość nałożenia kary zakazu startu. Jak się okazuje nie na wszystkich.
Pod koniec lipca niemiecki piłkarz ręczny Michael Kraus został zawieszony przez niemiecką federację za unikanie testów antydopingowych. Okazało się, że w ciągu 18 miesięcy zawodnik trzykrotnie podawał Komisji Antydopingowej nieprawdziwe dane dotyczące miejsca swojego pobytu, przez co nie można było przeprowadzić u niego stosownego badania.
Powyższe zachowanie Krausa stanowi naruszenie art. 2.4 Światowego Kodeksu Antydopingowego, którego treść brzmi następująco: „Naruszenie odpowiednich wymagań określających dostępność sportowca na badaniach poza zawodami, w tym nieprzedstawienie wymaganych informacji na temat miejsca pobytu oraz niepoddanie się badaniom ogłoszonym w oparciu o międzynarodowe standardy badań. Dowolne trzy przypadki niezgłoszenia się na badania i/lub niedostarczenia informacji na temat miejsca pobytu w okresie osiemnastu miesięcy ustalone przez organizacje antydopingowe uprawnione do kontroli sporowca stanowią naruszenie przepisów antydopingowych”.
Jaka więc kara czeka niemieckiego reprezentanta? W teorii zgodnie z art. 10.3.3 Światowym Kodeksem Antydopingowym w przypadku naruszenia art. 2.4 kara zakazu startów będzie wynosiła minimum jeden (1) rok i maksymalnie dwa (2) w zależności od stopnia winy sportowca. Zgodnie z komentarzem do kodeksu kara dwóch lat wymierzana jest, gdy wszystkie trzy przypadki niestawienia się na badania lub niepoinformowania o miejscu pobytu nie zostały usprawiedliwione. W przeciwnym razie kara będzie wynosiła od roku do dwóch lat, w zależności od okoliczności sprawy.
Jaka karę tymczasem otrzymał Kraus? Pod koniec ubiegłego tygodnia okazało się, że Komisja Antydopingowa uniewinniła zawodnika, co oznacza że może on brać udział w meczach Bundesligi, a także iż może być brany pod uwagę jako reprezentant Niemiec w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata w Katarze.
W związku z jednoznacznym przepisem dotyczącym kary za nie usprawiedliwione niepoinformowanie o miejscu pobytu wiele osób z zaskoczeniem przyjęło uniewinnienie Krausa. Z informacji prasowych wynika, że decyzja była jednogłośna, a podstawą wydania takiej decyzji był brak winy zawodnika. Można jedynie spekulować, że brak winy w takim wypadku oznacza nieprawidłowe zawiadamianie przez Komisję Antydopingową
Z powyższym wymiarem kary nie zgadza się Niemiecka Agencja Antydopingowa (ADA), która zamierza po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji podjąć ewentualne dalsze działania odwoławcze. W konsekwencji sprawa Krausa być może trafi pod rozstrzygnięcie arbitrów Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.
Z pewnością będziemy przyglądać się dalszemu rozwojowi niniejszej sprawy, a sportowców przestrzegamy, że nie tylko stosowanie środków niedozwolonych może spowodować ukaraniem ich zakazem startów, ale również unikanie przeprowadzenia testu antydopingowego.
Jednocześnie pozostając w temacie antydopingowym przypominamy, że od 1 września 2014 r. obowiązuje znowelizowana lista substancji zabronionych. Zmiany dotyczą wprowadzenia do grupy S. 2 stabilizatorów czynnika transkrypcyjnego indukowanego przez hipokesję (HIF) i aktywatorów HIF (np. ksenon, argon).
Oto znowelizowana lista.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.