19.02.2014
Dzisiaj (20 lutego) mam przyjemność brać udział w konferencji naukowej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Prawa Sportowego przy współudziale Trybunału Konstytucyjnego, Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim. I właśnie o tymże Trybunale Arbitrażowym chciałem napisać kilka słów, gdyż dla mnie prawnika jest to bardzo ważna instytucja, gdy tymczasem spotkałem się z opinią, że w związku ze zmianą przepisów Trybunał praktycznie zaprzestał swej działalności.
Już wiem skąd taka opinia się pojawiła. Otóż, od 1994 roku uzyskał on status sądu polubownego i z mocy ustawy zachowywał tenże status jako obligatoryjnej instytucji jeszcze w ustawie o sporcie kwalifikowanym. W aktualnie obowiązującej ustawie o sporcie nie ma żadnego uregulowania dotyczącego Trybunału. Czy oznacza to, że zaprzestał on swej działalności? Nic bardziej błędnego.
Wprawdzie nie ma już obligatoryjności rozstrzygania co poniektórych kwestii tylko i wyłącznie przed Trybunałem, ale absolutnie zachowano prawo poddawania sporów (tych majątkowych i niemajątkowych) pod rozstrzyganie Trybunału na podstawie umowy stron. W zgodzie z §21 regulaminu Trybunału: „Trybunał jest kompetentny do rozpatrzenia sporu należącego do jego właściwości na podstawie zapisu na sąd polubowny (klauzuli prorogacyjnej lub kompromisu), lub na podstawie ustalenia kompetencji Trybunału w statutach stowarzyszeń i korporacji sportowych.
Zatem zachęcam poddawać ewentualne spory pod rozstrzygniecie Trybunału. Dlaczego ? Chociażby dlatego, że sami możemy wybierać arbitrów, zasady postępowania przed Trybunałem, jest jednoinstancyjny (szybszy od sądownictwa powszechnego) i poufny.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.