25.11.2015
O zagadnieniach związanych z podatkami w klubach sportowych wielokrotnie było wspominane na portalu PrawoSportowe.pl. Dzisiaj i w przyszłych wpisach chciałabym się odnieść do kwestii podatkowych w klubie sportowym w kontekście transferu zawodnika.
Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody klubów sportowych, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715), przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia. Ponadto, zwolnione z tego podatku są dochody wydatkowane na rzecz działalności deklarowanej jako statutowa - w typ przypadku celem statutowym podmiotu jest działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu – w części przeznaczonej na te cele. Zaznaczyć jednak należy, że zwolnienie to nie odnosi się do podmiotów prowadzonych w formie spółki prawa handlowego.
Klub sportowy nie płaci CIT, gdy realizuje cele statutowe, które zawierają się w katalogu celów zwolnionych z podatku dochodowego od osób prawnych (art. 17 CIT). Aby jednak stowarzyszenie mogło korzystać z omawianego zwolnienia musi zostać podjęta przez organ stanowiący uchwała o przeznaczeniu dochodu na cele statutowe określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 w części dotyczącej sportu i kultury fizycznej.
W związku z powyższym, dochody uzyskane przez klub sportowy z transferu zawodnika są zwolnione z CIT, jeśli zostaną przeznaczone na np. szkolenie lub współzawodnictwo albo będą wydatkowane na cele statutowe.
Wszystkich zainteresowanych zagadnieniami dotyczącymi transferów w kontekście klub sportowy – płatnik tzw. podatku u źródła zachęcam do zapoznania się obszerną lekturą Wyroku WSA w Warszawie (III SA/Wa 1285/11) z 31 stycznia 2012 r.Wyrok ten ma duże znaczenie dla klubów sportowych, które pozyskują zawodników z innych państw. W praktyce może bowiem wpłynąć na tańsze i łatwiejsze transfery sportowców.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.