09.10.2024
W poprzednim artykule rozpoczęliśmy przybliżanie zagadnienia napomnień i wykluczeń za przewinienia związane z grą w sporcie piłki nożnej. Są on uregulowane w art. 57-63 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Część z nich już omówiliśmy, natomiast pozostały kwestie związane z wykluczeniem zawodnika w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki (art. 61 RD PZPN), usunięciem z ławki rezerwowych (art. 62) oraz omówienie szczególnych zasad dotyczących kar za przewinienia związane z grą.
Zaczynamy od art. 61 RD PZPN, odnoszącego się do wykluczenia zawodnika w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki. Pokrótce, żeby nie wgłębiać się zbyt mocno – co do zasady wykluczenie zawodnika w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki skutkuje automatycznie karę dwóch meczów dyskwalifikacji (automat) (art. 61 §1 RD PZPN).
Są wyjątki od tej zasady: łagodzące i zaostrzające. Co do tego złagodzenia, to zgodnie z art. 61 §3 RD PZPN, jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
- pozbawieniu realnej szansy zdobycia bramki przez przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki ukaranego zawodnika, za które to przewinienie podyktowano rzut karny lub rzut wolny,
- pozbawieniu drużyny przeciwnika bramki lub realnej szansy na jej zdobycie, poprzez zagranie piłki ręką, przy czym zagrywającym nie był bramkarz we własnym polu karnym,
- pozbawieniu drużyny przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki poprzez zachowanie bramkarza, polegające na zatrzymaniu piłki ręką poza własnym polem karnym,
- wymierza się automatycznie karę dyskwalifikacji w wymiarze jednego meczu.
Co do ostrzejszego potraktowania to zgodnie z art. 61 §2.1 RD PZPN, jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na: naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu lub innym, wysoce niesportowym zachowaniu przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim - po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji, w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 5 meczów (z art. 61 §2.2 RD PZPN). Natomiast, jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na rażącym naruszeniu nietykalności cielesnej sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 1 rok (z art. 61 §2.3 RD PZPN).
Bardzo ważny aspekt zawarty został w art. 61 §4 RD PZPN, a mianowicie zawodnik, którego sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki jest automatycznie zawieszony w prawach zawodnika i do czasu orzeczenia kary nie może brać udziału w rozgrywkach, w których został wykluczony, a w przypadkach naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia lub zniesławienia lub innego, wysoce niesportowego zachowaniu przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim lub naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia lub zniesławienia sędziego lub rażącego naruszenia nietykalności cielesnej sędziego - również w innych rozgrywkach.
Art. 62 RD PZPN reguluje usunięcie z ławki rezerwowych. W art. 62 [1] zawarte są natomiast regulacje szczególne dotyczące osób innych niż zawodnik uprawnionych do przebywania na ławce rezerwowych w rozgrywkach prowadzonych przez PZPN i Ekstraklasa SA.
I tak, z zastrzeżeniem art. 62 [1], jeżeli osoba inna niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostanie z niej usunięta przez sędziego w wyniku otrzymania dwóch napomnień (żółtych kartek), zostanie automatycznie ukarana karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu. Jeżeli osoba inna niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostanie z niej usunięta przez sędziego w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki zostanie automatycznie ukarana karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów. I to jest co do zasady.
Natomiast są jeszcze następujące wyjątki. Po pierwsze, jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia, zniesławienia lub innego, wysoce niesportowego zachowania, osobie tej po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej. Po drugie, jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku samoistnej czerwonej kartki otrzymanej w konsekwencji naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia lub zniesławienia sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 5 meczów. Po trzecie, jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku samoistnej czerwonej kartki otrzymanej w konsekwencji rażącego naruszenia nietykalności cielesnej sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 1 rok.
W stosunku do osób innych niż zawodnik nie stosuje się przepisów o automatycznej karze dyskwalifikacji za kolejne napomnienia (żółte kartki) w czasie meczów mistrzowskich i pucharowych, o których mowa w art. 58 i 60 RD PZPN. Wymierzając karę dyskwalifikacji organ dyscyplinarny może nałożyć na osobę, usuniętą z ławki - karę pieniężną nie wyższą niż 50 000 zł.
Do czasu orzeczenia kary dyscyplinarnej osoba inna niż zawodnik, uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, którą sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki nie może przebywać w strefie technicznej oraz brać udziału w rozgrywkach, w których została wykluczona w jakimkolwiek charakterze, a w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia, zniesławienia lub innego, wysoce niesportowego zachowania lub naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia lub zniesławienia sędziego lub rażącego naruszenia nietykalności cielesnej sędziego - również w innych rozgrywkach.
Przypomnę o regulacjach szczególnych art. 62 [1] RD PZPN, czyli przepisach dotyczących osób innych niż zawodnik uprawnionych do przebywania na ławce rezerwowych w rozgrywkach prowadzonych przez PZPN i Ekstraklasa SA. Tu zachęcam do zapoznania się z nimi. A na koniec art. 63 czyli zasady szczególne, dotyczące kar za przewinienia związane z grą.
W art. 63 RD PZPN zawartych zostało osiem takich zasad, które wyznaczają sposoby postępowania w przypadku przewinień związanych z grą i o których trzeba pamiętać.
Pierwsza zasada, czyli art. 63 §1: „Zawodnik ukarany karą pieniężną na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, do czasu jej zapłaty nie może uczestniczyć w rozgrywkach, których dotyczy orzeczona kara, a pozostałe osoby fizyczne ukarane karą finansową na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, do czasu jej zapłaty nie mogą przebywać w strefie technicznej oraz uczestniczyć w rozgrywkach, których dotyczy orzeczona kara”.
Zasada druga, czyli art. 63 §2: „Zapłata kary pieniężnej następuje na rachunek bankowy właściwego organu prowadzącego rozgrywki”.
§ 3 został skreślony, a zatem trzecia zasada znajduje się art. 63 §4: „Zawodnikowi, który w czasie zawodów mistrzowskich Ekstraklasy, innych zawodów mistrzowskich lub zawodów pucharowych został wykluczony z gry (czerwona kartka) w wyniku otrzymania dwóch ostrzeżeń (żółtych kartek), do rejestru ostrzeżeń wlicza się obie żółte kartki”.
Zasada czwarta, czyli art. 63 §5: „W przypadku przerwania zawodów i konieczności ich powtórzenia, udzielone ostrzeżenia (żółte kartki) oraz wykluczenia (czerwone kartki) wlicza się do rejestru napomnień i wykluczeń zawodnika”.
Zasada piąta, czyli art. 63 §6: „Zawody, które zostały przerwane i zweryfikowane jako walkower, uwzględnia się przy odbywaniu kary dyskwalifikacji za przewinienia związane z grą”.
Zasada szósta, czyli art. 63 §7: „Bieg kar, polegający na automatycznej dyskwalifikacji w wymiarze określonym liczbą meczów, rozpoczyna się od meczu następującego po udzieleniu ostrzeżenia (żółtej kartki) lub wykluczenia (czerwonej kartki). Od kar tych nie można wnieść odwołania. Kary te nie mogą być zmniejszone, zawieszone lub darowane”.
Zasada siódma, czyli art. 63 §8: „Wymierzenie kary pieniężnej lub kary dyskwalifikacji za przewinienia związane z grą jest dopuszczalne również w przypadku, gdy sędzia nie widział przewinienia dyscyplinarnego”.
I zasada ósma, czyli art. 63 §9: „Kara może być również wymierzona zawodnikowi, który uczestnicząc w meczu towarzyskim w kraju lub za granicą był napomniany żółtą kartką bądź zostały wykluczony z gry czerwoną kartką. W tym przypadku orzeczenie kary może nastąpić po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego”.
Niestosowanie się do tych zasad, które czasem stanowią inaczej niż by nam się wydawało, może mieć konsekwencje w postaci weryfikacji zawodów walkowerem.
23.10.2024
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.