23.04.2021
W dniu 13 kwietnia 2021 r. Międzynarodowa Agencja ds. Integralności Tenisa (dalej: ITIA) potwierdziła, że 28-letni argentyński tenisista Franco Feitt zostaje dożywotnio wykluczony z tego sportu po tym, jak przyznał się do wielu przypadków ustawiania meczów w latach 2014–2018. Sprawa została rozpatrzona przez rzecznika ITIA Raj Parker, który orzekł, że od 12 kwietnia 2021 r. Feitt ma stały zakaz gry lub uczestniczenia w jakichkolwiek imprezach tenisowych autoryzowanych lub sankcjonowanych przez organy zarządzające tenisem. Ponadto na zawodnika została nałożona sankcja grzywny w wysokości 25.000 USD.
Wyjaśnijmy, że ITIA to międzynarodowa organizacja powołana do walki z korupcją w profesjonalnym tenisie. Jest to ulepszona wersja Tennis Integrity Unit (2008–2020). Powstała po tym, jak z roku na rok ujawniono coraz więcej zdarzeń związanych z korupcją i ustawianiem meczów w tenisie. ITIA, oprócz działań prewencyjnych, ma kompetencje do gromadzenia informacji i przeprowadzania badań w chwili podejrzenia popełnienia popełnienia przez kogoś przestępstwa związanego z korupcją lub ustawianiem meczów. Posiada kompetencje do nakładania kar pieniężnych oraz innych sankcji, w tym do nakładania kar polegających na zakazie graczom, sędziom i innym działaczom tenisowym udziału w sankcjonowanych turniejach na świecie. Organizacja ta powstała z inicjatywy Międzynarodowych Organów Zarządzających (IGB) zajmujących się zawodowym tenisem: ITF, ATP, WTA oraz czterech turniejów Wielkiego Szlema (Australian Open , French Open , Wimbledon i US Open ). ITIA jest prawnie oddzielona od IGB i podejmuje własne decyzje w sprawie dochodzenia i ścigania przestępstw.
Argentyński zawodnik Franco Feitt plasujący się w rankingu ATP single, jak i w deblu, przyznał się do popełnienia wielokrotnych naruszeń następujących klauzul Tenisowego Programu Antykorupcyjnego (tłumaczenie własne):
Pięć naruszeń sekcji D.1.b „Żadna Osoba objęta programem nie może, bezpośrednio ani pośrednio, zakładać ani usiłować zakładać wyniku lub jakiegokolwiek innego aspektu jakiegokolwiek zdarzenia.”
Trzy naruszenia sekcji D.1.e „Żadna Osoba objęta programem nie może, bezpośrednio ani pośrednio, nakłaniać ani ułatwiać Graczowi, aby dokładał lub nie dokładał starań w celu wygrania lub przegrania meczu.”
Jedno naruszenie sekcji D.2.a „W przypadku, gdy do Gracza zwróci się jakakolwiek osoba, która zażąda od Gracza (i) wpłynięcia na wynik lub inny aspekt dowolnego Wydarzenia lub (ii) podania Informacji Wewnętrznych, Gracz ma obowiązek zgłoszenia takiego incydentu do ITIA tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli nie są oferowane ani omawiane żadne pieniądze, korzyści lub inne wynagrodzenie”.
„Franco Feitt ma stały zakaz gry lub uczestniczenia w jakichkolwiek imprezach tenisowych autoryzowanych lub sankcjonowanych przez organy zarządzające tenisem” – orzekł rzecznik powołany do badania sprawy ITIA - „Ponadto Gracz otrzymał grzywnę w wysokości 25.000 USD”.
Międzynarodowa Agencja ds. Integralności Tenisa – ITIA, jest niezależnym organem ustanowionym przez Międzynarodowe Organy Zarządzające Tenisem w celu promowania, zachęcania, wzmacniania i ochrony uczciwości profesjonalnego tenisa na całym świecie.
Niniejsza informacja prasowa została opublikowana przez International Tennis Integrity Agency (ITIA) w dniu 13 kwietnia 2021 r.
Organizacje sportowe
25.08.2021
Sporty indywidualne
13.08.2021
Organizacje sportowe
04.08.2021
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
19.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.