22.09.2015
Tytułowe słowa to nic innego jak polskie tłumaczenie Dewizy Igrzysk Olimpijskich „Citius, Altius, Fortius”, przyjętej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 1913 roku. Brzmi to patetycznie, ale też od czasu wejścia w życia wiele w sporcie się zmieniło. Nawet Igrzyska Olimpijskie dotknęła plaga dopingu, której najbardziej spektakularnym uderzeniem, był skandal z Benem Jonhsonem i stosowaniem przez niego na igrzyskach w Seulu w 1988 roku niedozwolonego sterydu anabolicznego.
Doping to wielki problem całego sportu na świecie. Pamiętamy przecież wpadkę Lance`a Armstronga, kilkukrotnego zwycięzcy Tour de France i podejrzliwe patrzenie na kolarzy. Pamiętamy też żarty, że wyścigi kolarskie to „tour de koks”, ale dzisiejszy sport boryka się również z innymi problemami między innymi dużymi dysproporcjami w finansowaniu, podobnie jak cały globalny świat. Mamy bogate Stany Zjednoczone i mamy bardzo biedne kraje między z Afryki. Mamy szejków, którzy są właścicielami wielkich klubów piłkarskich i mamy sportowców, którzy za sukcesy na igrzyskach czy mistrzostwach świata otrzymują w zasadzie jedynie uścisk dłoni.
Wreszcie, w Polsce cieszymy się z dziesięciu medali na letnich Igrzyskach Olimpijskich, a nie np. trzydziestu. Mamy polskie związki sportowe, które ledwie wiążą koniec z końcem albo mają problemy związane z przynależnością do międzynarodowych organizacji. Mamy także problemy związane ze szkoleniem młodzieży i brak środków na to szkolenie. To tylko niektóre z problemów zauważane na co dzień przez zespół portalu PrawoSportowe.pl oraz zespół ściśle współpracującej z portalem Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego Dauerman.
PrawoSportowe.pl już od trzech lat wspiera podmioty ze środowisk sportowych: polskie związki sportowe, kluby sportowe, sportowców, trenerów, instruktorów i podmioty organizujące działalność sportową i rekreacyjną. Portal, któremu mam przyjemność szefować cały czas się rozwija. Szukamy nowych wyzwań i podejmujemy dalsze inicjatywy. Tytułowe „Szybciej, Wyżej, Silniej” pasuje „jak ulał” do działań, podejmowanych przez PrawoSportowe.pl
Kolejnym krokiem na drodze rozwoju Portalu i krokiem mającym na celu popularyzację sportu i prawa sportowego jest powołanie „Fundacji na Rzecz Rozwoju Sportu i Prawa Sportowego”. Została ona założona 29 lipca br, a z dniem 3 września została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000573893. Ideą ufundowania Fundacji było rozszerzenie wsparcia jakie daje środowisku PrawoSportowe.pl. Dzięki utworzeniu Fundacji możliwa będzie jeszcze mocniejsza popularyzacja zagadnień ze styku sportu i prawa. Fundacja zajmie się też działalnością naukową, edukacyjną, organizacją konferencji, szkoleń, a także pozyskiwaniem środków dla inicjatyw sportowych.
Cele statutowe Fundacji na Rzecz Rozwoju Sportu i Prawa Sportowego to:
1. WSPIERANIE I ROZWÓJ KULTURY, OSWIATY, WYCHOWANIA I SPORTU, W SZCZEGÓLNOSCI ŚRODOWISK SPORTOWYCH, W TYM SRODOWISK SPORTOWYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH;
2. OCHRONA, PROMOCJA ZDROWIA ORAZ POSTAW PROZDROWOTNYCH W SPOŁECZENSTWIE POPRZEZ UPOWSZECHNIANIE SPORTU WSRÓD DZIECI I MŁODZIEZY, W TYM OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH;
3. NAUKA, EDUKACJA I WYCHOWANIE SPOŁECZENSTWA, W TYM OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, POPRZEZ KULTURE FIZYCZNA, SPORT I REKREACJE;
4. INTEGRACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W SPOŁECZENSTWIE;
5. UPOWSZECHNIENIE I ORGANIZACJA WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO ORAZ PROMOCJA KULTURY FIZYCZNEJ, SPORTU, REKREACJI ORAZ AKTYWNEGO WYPOCZYNKU;
6. KSZTAŁTOWANIE POZYTYWNYCH CECH CHARAKTERU I OSOBOWOSCI POPRZEZ UPRAWIANIE SPORTU;
7. OPIEKA I POMOC DLA UTALENTOWANYCH ZAWODNIKÓW CZYNNIE UPRAWIAJACYCH SPORT;
8. PROMOCJA RZECZPOSPOLITEJ ZA GRANICA;
9. PRZECIWDZIAŁANIE UZALEZNIENIOM I PATOLOGIOM SPOŁECZNYM POPRZEZ EDUKACJE, SZKOLENIA ORAZ KRZEWIENIE IDEI FAIR PLAY;
10. OCHRONA, PROMOCJA ZDROWIA ORAZ ZDROWEGO TRYBU ZYCIA;
11. WSPIERANIE DZIAŁALNOSCI DOBROCZYNNEJ.
Niebawem w internecie pojawi się strona Fundacji. O tym będziemy na bieżąco informować na naszym portalu, podobnie jak o pracy Fundacji i działaniach, które będzie ona realizować.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.