Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

System antykorupcyjny w tenisie

15.04.2020

Na początku obecnego tygodnia świat sportu obiegło wyznanie ukraińskiego tenisisty Serhija Stachowskiego, dotyczące korupcyjnej propozycji jaką miał otrzymać w 2009 roku podczas Australian Open. Zawodnik wzbogaciłby się o 100 tys. dolarów gdyby celowo doznał porażki w pierwszej rundzie turnieju. Znawcy dyscypliny wskazują, że korupcja jest częstym problem w szczególności na niższych poziomach rozgrywkowych. Z tego powodu w dniu dzisiejszym chciałbym przybliżyć mechanizmy mające na celu eliminację tego typu praktyk w tenisie.

Informacje ogólne.

W 2008 roku Międzynarodowa Federacja Tenisa (ITF), Stowarzyszenie Tenisistów Zawodowych (ATP), Stowarzyszenie Tenisa Kobiecego (WTA) oraz organizatorzy tzw. Wielkiego Szlema (Australian Open, Wimbledonu, US Open, French Open), powołali organizację o nazwie Tennis Integrity Unit (TIU). TIU działa w oparciu o okresowo aktualizowany Tenisowy Program Antykorupcyjny (dalej: Program)[1]. Główne zadania postawione temu podmiotowi odzwierciedlone są w pkt A Programu, a należą do nich: utrzymanie integralności tenisa, ochrona przed ogólnie pojętymi nieuczciwymi praktykami oraz wdrożenie i egzekwowanie jednolitego systemu sankcji wobec osób uczestniczących w profesjonalnych rozgrywkach tenisowych.

 1. Introduction TENNIS ANTI-CORRUPTION PROGRAM (2020)

The purpose of the Tennis Anti-Corruption Program is to (i) maintain the integrity of tennis, (ii) protect against any efforts to impact improperly the results of any match and (iii) establish a uniform rule and consistent scheme of enforcement and sanctions applicable to all professional tennis Events and to all Governing Bodies.

Zakres stosowania.

Opierając się na pkt C.1. Programu można precyzyjnie wskazać zakres osób objętych jego postanowieniami. Dotyczy on przede wszystkim zawodników uczestniczących w imprezach organizowanych przez założycieli TIU, które enumeratywnie zostały wymienione w Załączniku nr 1 Programu. Kolejną szeroko ujętą grupą są tzw. „osoby powiązane” z zawodnikami. Pod tym pojęciem rozumie się każdego trenera, fizjoterapeutę, lekarza, członka sztabu, agenta, członka rodziny, gościa turniejowego, partnera biznesowego lub inną osobę, która otrzyma akredytację na daną imprezę na żądanie Zawodnika lub innej „osoby powiązanej”. Trzecią grupą osób podporządkowanych Programowi jest personel imprezy czyli: dyrektor imprezy, oficjele (np. sędziowie), pracownicy, podwykonawcy, a także inne osoby funkcjonujące w ramach lub wspólnie z ITF, ATP, WTA przy organizacji wydarzenia sportowego.

Czyny niedozwolone

Główne przewinienia podlegające karze, które chciałbym przywołać w dzisiejszym wpisie znalazły się w pkt D.1 Programu. Na podkreślenie zasługuje okoliczność, iż wbrew nazwie całego Programu, sankcjami nie są objęte wyłącznie czynności intuicyjnie i powszechnie rozumiane jako korupcja. Ów katalog jest nieco szerszy. W efekcie za postępowanie niedozwolone uznaje się m.in. bezpośrednie lub pośrednie:

a) obstawianie wyniku lub jakiegokolwiek innego aspektu turnieju lub wydarzenia tenisowego;

b) ułatwianie obstawiania wyniku lub jakiegokolwiek innego aspektu turnieju lub wydarzenia tenisowego bądź też innego typu uczestnictwo w działalności bukmacherskiej (promowanie, reklamowanie, współpraca, zatrudnienie itp.);

c) przyjmowanie korzyści za umożliwienie popełnienia przestępstwa korupcyjnego w sposób bezpośredni lub pośredni;

d) wpływanie na wynik lub jakikolwiek inny aspekt wydarzenia tenisowego;

e) wywieranie nacisków na zawodników, aby ci nie wykorzystywali swojego pełnego potencjału podczas zawodów;

f) przyjmowanie korzyści za niewykorzystywanie swojego pełnego potencjału podczas zawodów;

g) obiecywanie korzyści za niewykorzystanie pełnego potencjału sportowego, jak i działanie zgodnie z takim żądaniem, połączone z oczekiwaniem takich korzyści;

h) odpłatne udostępnianie lub żądanie udostępnienia informacji niejawnych związanych z sytuacją zawodników (stan zdrowia, przygotowanie fizyczne, samopoczucie zawodnika, które mogą mieć wpływ na jego poziom sportowy);

i) udzielanie korzyści materialnych w zamian za „dziką kartę”.

Dodatkowo, wszystkie osoby objęte Programem mają obowiązek zgłaszania TIU wszelkich posiadanych informacji związanych z przewinieniami korupcyjnymi, raportowania otrzymanych propozycji korupcyjnych, a także współpracy z TIU w trakcie prowadzonych postępowań w tym dostarczania dokumentów, udostępniania wiadomości tekstowych, e-maili itp.

Sankcje

Podmioty objęte Programem, które dopuściły się przewinień korupcyjnych muszą liczyć się z karami ujętymi w pkt H. Organy właściwe TIU mają prawo nałożyć karę grzywny powiększoną o równowartość korzyści majątkowych uzyskanych z korupcji lub karę czasowego zakazu (zawieszenia) udziału w jakichkolwiek imprezach tenisowych bez względu na formę uczestnictwa na okres do 3 lat.

W wypadkach szczególnego naruszenia obowiązujących zasad, obwiniony może zostać skazany na dożywotni zakaz udziału w imprezach tenisowych bez względu na formę uczestnictwa. Program przewiduje również środek karny w postaci obowiązku uczęszczania na tzw. zajęcia antykorupcyjne lub antyhazardowe dla osób odbywających karę czasowego zakazu.

Program przewiduje także w pkt. C.2. swoisty termin przedawnienia ścigania. Osoba nie może być pociągnięta do odpowiedzialności jeżeli postępowanie nie zostało wszczęte w ciągu: 1) 8 lat od daty popełnienia czynu korupcyjnego lub 2) 2 lat od wykrycia tego czynu.

Statystyki

TIU okresowo na swojej stronie internetowej publikuje statystyki z działalności podjętej w roku poprzedzającym[2]. Na podstawie przygotowanych materiałów można wskazać, że w 2019 r. przeprowadzono 26 postępowań. Spośród nich 6 dotyczyło ustawiania meczów, 6 związanych było z tymczasowym zawieszeniem na czas prowadzenia procedury wyjaśniającej, 5 razy nałożono karę za obstawianie wydarzeń tenisowych. Dodatkowo 3-krotnie zawodnicy skazani zostali za brak współpracy z organami TIU i tyle samo decyzji zostało utrzymanych pomimo apelacji zawodników do CAS. Pozostałe przypadki dotyczyły pomniejszych, innych naruszeń. Troje spośród owych 26 zawodników obok kar finansowych otrzymało najdalej idącą karę dożywotniej dyskwalifikacji.

TIU raportuje także tzw. „podejrzane mecze”, podczas których zachodziły wątpliwości, co do ich uczciwości. W 2019 r. zarejestrowano 138 tego typu spotkań. Jest to o 48% mniejsza wartość niż w roku 2018 r. i jednocześnie najlepszy wynik od początku prowadzenia zestawienia tj. od 2015 r.

Zakończenie

Przeważnie mianem „czystego sportu” określa się rywalizację pozbawioną dopingu farmakologicznego lub technologicznego. Nie można przy tym zapominać, że równie powszechnymi praktykami nieuczciwie wpływającymi na wyniki sportowe jest korupcja bądź też obstawianie „własnych” spotkań. Stąd inicjatywy takie jak opisywana w dzisiejszym blogu zasługują na uznanie.

 

fot: PIXABAY

[1] Dostępny na stronie: https://www.itftennis.com/en/about-us/governance/rules-and-regulations/?type=anti-corruption

[2] https://www.tennisintegrityunit.com

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.