07.11.2017
W ostatnich dniach szeroko komentowane były powołania do piłkarskiej reprezentacji Polski na mecze z Urugwajem i Meksykiem, które stanowią kolejny etap selekcji zawodników przed przyszłorocznym Mundialem w Rosji. Warto podkreślić, że potencjalny wyjazd na Mistrzostwa Świata jest nie tylko wielką szansę dla samych zawodników, ale też zastrzykiem finansowym dla obecnych i byłych klubów, w których reprezentanci występowali. Możliwości te daje system dystrybucji środków pieniężnych dla klubów związany z udziałem zawodników na Mundialu, opublikowany w ostatnich dniach przez FIFA.
31 października 2017 r. został ogłoszony okólnik nr 1600 określający zasady partycypowania klubów w przychodach związanych z udziałem zawodników podczas najbliższego Mundialu. Kwota do podziału wynosi 209 milionów dolarów amerykańskich brutto. Dla porównania podczas Mistrzostw Świata w Brazylii kwota ta wynosiła ona „jedynie” 70 milionów dolarów. Została ona rozdysponowana pomiędzy 396 klubów z 57 krajowych federacji piłkarskich.
Według danych udostępnionych przez Europejskie Stowarzyszenie Klubów (European Club Association, klubem, który najbardziej skorzystał finansowo na programie dystrybucji środków był FC Bayern, co nie dziwi biorąc pod uwagę końcowy sukces reprezentacji Niemiec.
Żródło: http://www.ecaeurope.com/Research/World%20Cup%20Benefits/ECA_club_benefits_2014wc_A3_Final.pdf
Z kolei krajowym związkiem sportowym, który rozdysponował największą kwotę na rzecz zrzeszonych klubów była federacja angielska, której przypadło niemal 3 miliony dolarów więcej niż drugiej w kolejności federacji niemieckiej.
Żródło: http://www.ecaeurope.com/Research/World%20Cup%20Benefits/ECA_club_benefits_2014wc_A3_Final.pdf
Nie jest również zaskoczeniem, że zdecydowanie największa pula przeznaczona była dla klubów zrzeszonych w ramach Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).
Żródło: http://www.ecaeurope.com/Research/World%20Cup%20Benefits/ECA_club_benefits_2014wc_A3_Final.pdf
Mając na uwadze powyższe, warto przedstawić, którym klubom będą przysługiwały świadczenia w związku z udziałem ich zawodników w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata jak również, w jaki sposób będzie obliczana należna im kwota.
Sposób obliczania należnej kwoty pieniężnej
Na Mundial zostanie ostatecznie powołanych 736 zawodników (23 graczy z 32 państw). Czas udziału danego zawodnika w Mistrzostwach Świata w rozumieniu Programu rozpoczynać będzie się 2 tygodnie przed meczem otwarcia, zaś kończyć będzie się w dniu następującym po rozegraniu ostatniego spotkania przez ich reprezentację. W sumie według obliczeń FIFA daje to ok 24.500 dni udziału zawodników podczas Mundialu. Kwota obejmująca udział danego zawodnika w jednym dniu turnieju będzie ustalana zatem w następujący sposób:
209.000.000 (łączna pula środków pieniężnych) / 24.500 (liczba dni udziału w turnieju wszystkich zawodników) = 8.530 dolarów
Kwota ta jest mnożona przez liczbę dni, w których zawodnik bierze udział w turnieju, niezależnie od tego, czy występuje na boisku.. Jeszcze raz należy podkreślić, że okres ten rozpoczyna się 2 tygodnie przed meczem otwarcia i kończy się w dniu następującym po ostatnim meczu reprezentacji zawodnika. Co istotne, wyżej obliczona kwota jest rozdzielana proporcjonalnie pomiędzy klubami, w których zawodnik był zarejestrowany w okresie 2 lat, który upłynie w dniu następującym po ostatnim meczu reprezentacji gracza na Mundialu.
Sposób dystrybucji środków finansowych
Dysponentem omawianych środków są krajowe federacje piłkarskie, które, zgodnie z treścią okólnika, zobowiązane są do przesłania zainteresowanym klubom kopii formularzy, które należy wypełnić i przesłać do FIFA za pośrednictwem faksu najpóźniej do 30 listopada 2017 r. Należy podkreślić, że liczy się data odbioru dokumentu przez FIFA.
Prawidłowo sporządzony formularz powinien zawierać dane klubu (nazwa, numer telefonu oraz adres e-mail) oraz dane krajowej federacji piłkarskiej (nazwę oraz numer faksu).
Złożenie formularza jest jednoznaczne z podpisaniem oświadczenia dotyczącego m.in. zobowiązania się do: przestrzegania statutu oraz przepisów wewnętrznych FIFA, uznania Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie za sąd właściwy do rozstrzygania sporów oraz wykorzystania środków (przynajmniej częściowo) w celu szkolenia młodzieży.
Nie da się ukryć, że kwoty pojawiające się w niniejszym artykule mogą w znaczący sposób zasilić budżety klubów zatrudniających graczy powołanych na Mundial. Niewykluczone, że przedstawiony system będzie mieć też wpływ na politykę transferową klubów w zimowym oknie transferowym z uwagi na fakt, że koszty utrzymania danego zawodnika mogą zostać w znacznej części pokryte w razie powołania go na Mundial.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.