24.04.2019
Swatting jest zjawiskiem, które w ostatnim czasie stało się dość popularne w środowisku e-sportowym. Swoją nazwę zawdzięcza zaś wyspecjalizowanej jednostce policji amerykańskiej – SWAT (Special Weapons and Tactics). Najczęściej można się na niego ,,natknąć” oglądając internetowe streamy CS:GO. Co do zasady sprowadza się on do tego, że gracze dzwonią po oddziały SWAT i mówią, że np. pod adresem ,,x”, w tym i w tym pokoju wytwarza się narkotyki, czy też właśnie zostało popełnione morderstwo, czy też zaraz do niego dojdzie.
Swatting może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Przykładem jest przypadek 28-letniego mieszkańca Kansas. Do oddziału SWAT, który podjechał pod wskazany w zgłoszeniu adres (po tym jak do oddziału policji zadzwonił młody mężczyzna twierdząc, że pokłócił się z rodzicami i strzelił w głowę ojcu, a młodszego brata i matkę trzyma jako zakładników) wyszedł mężczyzna, funkcjonariusz strzelił do niego. Postrzał okazał się śmiertelny.
Sprawcy bardzo często wykorzystują nowoczesne technologie do maskowania swojej prawdziwej lokalizacji czy głosu. Nie są to incydentalne przypadki, bowiem jak szacuje FBI do swattingu dochodzi nawet 400 razy rocznie.
Jakie mogą być konsekwencje prawne na gruncie polskich przepisów prawa zachowań, które moglibyśmy określić mianem swattingu?
Zgodnie z art. 224a Kodeksu karnego ,,Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
Przedmiotem ochrony komentowanego typu czynu zabronionego jest działalność tych instytucji i organów, które są odpowiedzialne za sferę użyteczności publicznej, ochronę bezpieczeństwa, porządku publicznego czy zdrowia ludzkiego. Ponadto, trzeba wskazać, że możliwe jest jednoczesne wyczerpanie ustawowych znamion określonych w komentowanym przepisie oraz art. 233 (fałszywe zeznania) i art. 234 (fałszywe oskarżenie), art. 236 (podstępne skierowanie przeciwko innej osobie postępowania), wreszcie art. 238 (zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie).
Dodatkowo, można rozważyć zbieg komentowanego przepisu z art. 66 Kodeksu wykroczeń. Jednak jak wskazuje się doktrynie prawa karnego zaistniały zbieg będzie pomijalny na zasadzie konsumpcji art. 66 k.w. przez przepis art. 224a k.k.
Art. 66 k.w. stanowi:
,, §1 Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych”.
Jak widać omawiany w dzisiejszym blogu rodzaj zachowań nie pozostaje obojętny przepisom prawa. Warto by gracze o tym pamiętali przed ewentualną ,,dobrą zabawą” podczas streamingu.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.