05.08.2014
W ostatnim czasie do Kancelarii wpłynęło zapytanie dotyczące tematyki stypendiów sportowych przyznawanych przez gminy. Sportowo uzdolniony syn klienta przez wiele lat spotykał się z odmową przyznawania tego świadczenia, mimo osiąganych wysokich wyników w swojej dyscyplinie. W jego opinii uchwały określające kwestię stypendiów sportowych podejmowane przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego naruszają ustawowe wytyczne dotyczące kryteriów przyznawania tych szczególnych świadczeń.
Uprawnienie do przyznawania stypendiów sportowych wynika z delegacji zawartej w ustawie o sporcie z 25 czerwca 2010 roku. Mianowicie art. 31 pkt 1 ustawy stanowi, że jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje prawo do ustanawiania okresowych stypendiów, nagród i wyróżnień dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe. Co więcej, art. 31 pkt 3 stanowi, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa w drodze uchwały, szczegółowe zasady, tryb przyznawania i pozbawiania oraz rodzaje i wysokość stypendiów biorąc pod uwagę znaczenie danego sportu dla tej jednostki samorządu terytorialnego oraz osiągnięty wynik sportowy.
Jak widać ustawodawca określił, że wyłącznymi kryteriami przyznawania stypendiów sportowych przyznawanych przez gminy są: osiągnięty wynik sportowy i znaczenie danej dyscypliny dla regionu. Jednak w praktyce niemalże każda uchwała wydana na podstawie ustawowej delegacji ustawowej wprowadza szereg dodatkowych warunków, jakie musi spełnić ubiegający się o przyznanie stypendium. Najczęściej są to: wiek, obowiązek kontynuowania nauki czy nawet przynależność do konkretnie wskazanych klubów sportowych. Czy takie działanie stanowi naruszenie delegacji ustawowej oraz konstytucyjnej zasady równości wobec prawa?
W mojej opinii tak. Ustawodawca, mimo przyznania jednostkom samorządu terytorialnego w art. 31 pkt 3 ustawy pewnej swobody decyzyjnej, nie zamieścił w nim uprawnienia do decydowania o kryteriach przyznawania świadczenia. Te natomiast zostały jasno i precyzyjnie określone w omawianym przepisie. Wszelkie inne działania prowadzą do nieuzasadnionego ograniczenia dostępu do stypendiów sportowych niektórym podmiotom. Nie można przecież wykluczyć, że świetnym sportowcem osiągającym rewelacyjne wyniki będzie osoba po 40 roku życia, niezrzeszona w żadnym klubie, dla której dofinansowanie z budżetu gminy może okazać się jedynym źródłem rozwijania swojej pasji. Niestety w większości polskich gmin taka osoba nie ma żadnych szans uzyskania stypendium sportowego.
Akt prawny wydany z naruszeniem delegacji ustawowej jest niezgodny z obowiązującym prawem i powinna zostać stwierdzona jego nieważność w postępowaniu przed Sądem Administracyjnym. Zatem bardzo możliwe, że w Polsce obowiązują setki uchwał gminnych rad, które powinny być wykluczone z systemu prawnego i które pozbawiają możliwości uzyskania stypendium sportowego szerokie grono zainteresowanych. Problem wydaje się bardzo poważny. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że w Polsce nakłady na młodych sportowców są zdecydowanie za niskie i bardzo często muszą oni rezygnować ze sportowej kariery właśnie z powodów finansowych. Może przy odpowiednim stanowieniu prawa udałoby się kilka z nich uratować.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.