19.03.2015
Najważniejszy pojedynek w historii polskiego MMA za nami, a ja jako fan mieszanych sztuk walk mój kolejny blog nie mogłem poświęcić niczemu innemu jak sukcesowi Joanny Jędrzejczyk, która zdobyła pas UFC. Pierwszy historyczny pas dla Polski i trzeci dla zawodnika z Europy.
Joannę Jędrzejczyk można śmiało tytułować „Mistrzem Świata” w MMA w kategorii słomkowej. Zdobyła ona, bowiem pas najlepszej organizacji MMA na świecie - organizacji zrzeszającej najlepszych zawodników i organizacji, która w USA klasyfikowana jest jak jedna z najszybciej rozwijających się i to w porównaniu do takich podmiotów jak NBA czy NHL. I dlatego na bazie powyższego sukcesu przeanalizowałem możliwość przyznania najlepszej zawodniczce MMA na świecie swojej kategorii wagowej stypendium sportowego z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Czy jest to możliwe?
Rzeczywistość okazała się równie brutalna, co niektóre z walk MMA – pomimo ogromnego sukcesu sportowego i niesłychanej „reklamy” polskich zawodników MMA w USA Joanna Jędrzejczyk nie może liczyć na stypendium ministerialne. Tego rodzaju stypendium jest uregulowane w art. 32 ustawy o sporcie oraz w rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej z dnia 15 października 2012 r.
Jak wynika z treści ustawy o sporcie Minister właściwy do spraw kultury fizycznej może przyznać członkowi kadry narodowej okresowe stypendium sportowe za osiągnięte wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym. Stypendium takie zawodnik otrzyma po pisemnym zobowiązaniu do realizacji programu przygotowań do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych albo programu przygotowań do mistrzostw świata lub mistrzostw Europy, który opracowany jest przez właściwy polski związek sportowy oraz do udziału w tych zawodach. Treść rozporządzenia dookreśla, iż Minister przyznaje stypendium na pisemny wniosek właściwego polskiego związku sportowego lub może przyznać takie stypendium z własnej inicjatywy pod warunkiem, że zawodnik jest członkiem kadry narodowej.
Tym samym Joanna Jędrzejczyk nie będzie miała możliwości uzyskania stypendium za swoje osiągnięcie sportowe z jednej podstawowej przyczyny. Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie przewidują, bowiem możliwości przyznania stypendium „ministerialnego” dla sportowców uczestniczących w międzynarodowym współzawodnictwie w dyscyplinie, w której nie istnieje polski związek sportowy. Dlatego też zawodnicy MMA, którzy odnoszą ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej niestety muszą liczyć wyłącznie na siebie do czego jednak są przyzwyczajeni wychodząc do ringu czy klatki.
Jestem zdania, że w tym zakresie przepisy prawa powinny dawać specjalne uprawnienie Ministrowi do przyznania stypendiów zawodnikom w dyscyplinach, w których nie istnieje polski związek sportowy, a które to dyscypliny często są popularniejsze niż niejedna dyscyplina olimpijska. Jedyną możliwością wsparcia nowej mistrzyni jest stypendium sportowe ze środków samorządu terytorialnego, gdyż zgodnie z ustawą o sporcie tego rodzaju stypendia nie są uzależnione od wniosku polskiego związku sportowego, a jedynie treścią uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, która określa zasady, tryb przyznawania, rodzaje i wysokość stypendiów, biorąc przy tym pod uwagę znaczenia danego sportu dla tej jednostki oraz osiągnięty wynik sportowy. Mam nadzieje, że rada gminy w Olsztynie dostrzeże ogromny sukces Joanny Jędrzejczyk i stosownie do tego sukcesu ją uhonoruje.
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.