27.05.2014
Rok akademicki dobiega końca, sesja zaliczeniowa zawitała już w niektóre uczelniane progi, więc może warto w dniu dzisiejszym pozostać w temacie studenckim i przedstawić najważniejsze zagadnienia dotyczące stypendiów sportowych przyznawanych żakom.
Szczegółowe zasady przyznawania stypendiów dla studentów zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłacania studentom stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia. Co jednak istotne, student może przedstawić wnioski o stypendium ministra z tylu kierunków, na ilu studiuje, lecz otrzymać może tylko jedno stypendium na wskazanym przez siebie kierunku studiów.
Generalnie stypendia sportowe otrzymywane przez zawodników za osiągnięcia sportowe, stanowią dla nich przychody z działalności wykonywanej osobiście. Nie oznacza to jednak, że zawsze należny będzie od nich podatek, bowiem ustawodawca przewiduje tu kilka zwolnień, w tym właśnie m.in. wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów
i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3800 zł (art. 21 ust. 1 pkt 40 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jednak organizacje pozarządowe wypłacające stypendia powinny dokładnie przeanalizować swój statut. Dla organizacji tych wypłacone stypendium nie jest kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu prawa podatkowego, jeżeli nie mieści się w ramach działalności statutowej danej organizacji.
Ponadto, zgodnie z treścią art. 66 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby pobierające stypendium sportowe po ukończeniu 15. roku życia niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Skoro jednak są studentami, to są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym z tego tytułu, wobec czego od przedmiotowego stypendium nie należy również odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Drodzy Studenci, studia to wspaniały czas, wypełniony u wielu z Was sukcesami sportowymi i stypendiami z tego tytułu. Warto jednak zwrócić uwagę na konsekwencje prawne, które mogą się pojawić w związku z tym na przykład na gruncie prawa podatkowego, w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych czy emerytalnych, szczególnie jeżeli w tym samym czasie została zawarta inna umowa cywilnoprawna lub umowa o pracę.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.