04.12.2019
Problemy z kręgosłupem, urazy kończyn górnych, problemy ze wzrokiem to podstawowe bolączki graczy e-sportu. Do tego można wspomnieć, że Międzynarodowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła najnowszą aktualizację Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i od 1 stycznia 2022 roku na listę trafi uzależnienie od gier wideo.
Na początek. słów kilka o decyzji WHO. Fakt, że podmiot ten dokonał takiej klasyfikacji ma oczywiście swoje plusy i minusy. Producenci gier i sprzętu komputerowego żywo sprzeciwiają się tego rodzaju działaniom, uznając je za bezpodstawne. Kraje członkowskie będą musiały z kolei zwrócić uwagę na ten problem i odpowiednio dostosować do niego swoją służbę zdrowia. Muszą też zacząć przekazywać do WHO informacje dotyczące zdrowia obywateli, w tym w kontekście tego zaburzenia. Inni z kolei uważają, że decyzja WHO przyczyni się do zwrócenia uwagi na problemy graczy z większą powagą, a także umożliwi zastosowanie skuteczniejszych metod leczenia i zwiększenia dostępności do leczenia. Cześć osób uważa, że sytuacja ta może doprowadzić do tego, że rodzice zaczną odciągać swoje pociechy – dobrze zapowiadających się graczy od monitora komputera, a granie będzie miało znamiona bardziej pejoratywne. Co ciekawe niektóre firmy z branży, aby uniknąć ww. sytuacji zaczynają wdrażać własne programy przeciwdziałające uzależnieniom i chroniące nie tylko najmłodszych graczy, ale także i osoby dorosłe.
Na pewno jednak mniej nagłaśnianymi przez media są inne problemy graczy, a mianowicie różnego rodzaju urazy. Niestety wciąż bardzo mało mówi się o kondycji psycho-ficzycznej graczy e-sportu, profilaktyki w tym zakresie oraz odpowiednich postanowieniach w kontraktach, które z jednej strony zabezpieczałyby sytuację gracza na wypadek kontuzji czy też wskazywałyby, jakich czynności powinien unikać gracz, aby w możliwe największym stopniu wyeliminować sytuacje mogące narazić go na kontuzję, a tym samym mogących wykluczyć z uczestnictwa w rywalizacji na turniejach.
W związku z tym, nim gracz zdecyduje się na występowanie w barwach danej drużyny powinien szczegółowo przeanalizować sposób postępowania z graczami na wypadek kontuzji czy choroby. Jakie wówczas przysługują graczowi prawa, w tym przede wszystkim, jak przedstawia się kwestia wynagrodzenia? Czy będzie ono stałe przez cały czas trwania kontuzji, choroby uniemożliwiającej mu uczestniczenie w rywalizacji, czy też proporcjonalnie zmniejszone do liczby ,,dni z kontuzją”. Jakie przysługują wówczas prawa klubowi? Czy może jednostronnie rozwiązać kontrakt z graczem? Ponadto, jak przedstawia się kwestia ubezpieczenia NNW. Czy jest obowiązkowe? Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na zagadnienie opieki medycznej oraz wsparcia o charakterze rehabilitacyjnym.
Pamiętajmy, że gracze e-sportowi, podobnie, jak inni podatni są na problemy zdrowotne mogące wyniknąć chociażby ze zbyt intensywnych treningów. Zatem powinno to mieć odzwierciedlenie we wzajemnych relacjach drużyny z graczem, w tym przede wszystkim w odpowiednich regulacjach kontraktowych oraz regulaminach.
(fot. pixabay)
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.