04.03.2014
Wprawdzie zbliżają się XI Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, na których wystartuje ośmiu naszych reprezentantów, lecz nie o samych igrzyskach, czy też ich ewentualnym bojkotowaniu chciałbym dzisiaj napisać, ale o sporcie osób niepełnosprawnych i pewnych zaobserwowanych przeze mnie zjawiskach występujących w Polsce.
Tak się przypadkowo złożyło, że w ostatnim czasie spotkałem się niezależnie z działaczami kilku dyscyplin sportów osób niepełnosprawnych, którzy zasygnalizowali mi bardzo podobne kwestie i problemy, z którymi muszą się borykać. Zgłębiając temat sportu osób niepełnosprawnych od razu zauważyłem, że właściwie nie mają odrębnej regulacji prawnej, albo szczątkową (jak o Polskim Komitecie Paraolimpijskim w ustawie o sporcie). Może tak właśnie powinno być, bo przecież wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, ale czy zachowana jest już sprawiedliwość w majestacie prawa – tu mam pewne wątpliwości. Otóż okazuje się, że poza kilkoma prężnie działającymi stowarzyszeniami skupiającymi kluby czy osoby niepełnosprawne, w kwestiach tworzenia chociażby polskich związków sportowych osób niepełnosprawnych dostrzegam wiele wątpliwych rozwiązań. Część dyscyplin sportowych uprawianych przez osoby niepełnosprawne podlega bezpośrednio pod polskie związki sportowe, które – co nie jest tajemnicą – czerpiąc z tego tytułu znaczne korzyści finansowe, nigdy nie dopuszczą do „oderwania się” i stworzenia własnego związku sportowego o zasięgu ogólnopolskim osób niepełnosprawnych. Dalej – część działaczy osób niepełnosprawnych rywalizując pomiędzy sobą doprowadziła do tego, że w tych samych upośledzeniach osób niepełnosprawnych powstało po kilka związków „żonglujących” jedynie nazewnictwem. Są też i takie kwestie, że tworzy się związki osób niesłyszących czy niedowidzących, a zapomina się o osobach głuchoniedowidzących ( około 3000 ), którzy dla uprawiania sportu potrzebują jeszcze bardziej szczegółowego wsparcia.
Obawiam się, że przytoczone przykłady to jedynie „wierzchołek góry lodowej”. Pisząc na wstępie, że …”zacząłem zgłębiać temat” miałem na myśli, że wiele kwestii jest mi jeszcze nie znanych. Ale to, co już się dowiedziałem pokazuje, jak bardzo te kwestie są nieuporządkowane. Dlatego chciałem zapytać Was czytelnicy (to pytanie zadaję również jako lobbysta chcący pomóc środowisku osób niepełnosprawnych uprawiających sport), na co powinienem zwrócić uwagę i w czym mogę pomóc.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.