30.04.2021
Pomału tradycją staje się, że pod koniec tygodnia, w związku kolejnymi zmianami wprowadzanymi przez rząd w obowiązujących obostrzeniach, aktualizujemy dla Państwa sytuację polskiego sportu. Dzisiaj skoncentruję się na wczorajszym rozporządzeniu rady ministrów[1], będącym następnym etapem „odmrażania” działalności związanej z aktywnością fizyczną, którego przepisy zaczną obowiązywać już od 1 maja 2021 r.
Pierwsza modyfikacja obejmuje § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 512, z późn. zm.) – Zmieniane Rozporządzenie. W efekcie przyjął on następujące brzmienie:
(…)
2) aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem siłowni, klubów i centrów fitness:
Ze znajdującego się w pkt 2 wstępu do wyliczenia usunięto baseny, zezwalając tym samym na ich prowadzenie w zakresie opisanym w drugim z przepisów, które chciałbym przedstawić, a mianowicie § 16 Zmienianego Rozporządzenia. Od 1 maja 2021 r. będzie się on kształtował następująco:
1) sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.3)),
2) zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1133),
3) zawodników będących członkami kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej,
4) zawodników uprawiających sport w ramach ligi zawodowej, o której mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie,
5) zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych,
6) dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy,
7) obiektów sportowych na otwartym powietrzu, przy czym w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż 50 osób; w przypadku kompleksów sportowych ograniczenie liczby osób dotyczy każdego z obiektów,
8) basenów i obiektów sportowych zamkniętych w przypadku zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia, przy czym na basenie albo w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż połowa obłożenia basenu albo obiektu
– pod warunkiem prowadzenia działalności bez udziału publiczności.
Ustawodawca postanowił w sposób bardziej przejrzysty przedstawić dopuszczalne formy uprawiania sportu, rozbijając je na osobne punkty. W poprzedniej wersji Zmieniane Rozporządzenie wymieniało je w postaci ciągłego i nieczytelnego tekstu. To jednak jest zmiana czysto „kosmetyczna”.
O wiele istotniejszym jest fakt, że do obowiązujących już wcześniej pierwszych sześciu form dodano dwie kolejne. W ten sposób, od dnia wejścia w życie wyżej wymienionego przepisu zostanie zwiększony dopuszczalny limit osób uprawiających sport na obiektach na świeżym powietrzu (z 25 do 50 osób). Ponadto otwarte zostają baseny oraz obiekty takie jak hale, sale sportowe itp. Co niezwykle istotne, mogą one jednak działać wyłącznie w przypadku zorganizowanych zajęć dla osób do 18 roku życia, a także przy obłożeniu osobowym nie większym niż połowa dopuszczalnej liczby.
Oznacza to, że czysto rekreacyjne korzystanie np. z basenów sportowych, czy też sal sportowych przez osoby dorosłe w dalszym ciągu jest niedopuszczalne.
Jedynie na marginesie warto zaznaczyć, że konsekwencją wprowadzenia w ust. 16 zapisów dotyczących obiektów sportowych na otwartym powietrzu skutkowało usunięciem ze Zmienianego Rozporządzenia § 9 ust. 16a.
Publikację rozporządzenia zmieniającego poprzedziła, jak zwykle, konferencja prasowa, na której zaprezentowano dalekosiężne plany związane z kolejnymi etapami uchylania ograniczeń dotyczących sportu. Z pewnością będą one dokładnie analizowane przez portal prawosportowe.pl, dlatego już teraz zapraszam do przyszłej lektury.
[1] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 r., poz. 814)
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.