29.05.2014
Doping był, jest i będzie. Na pewno jest to zagadnienie budzące wiele emocji i temat do ostrych i bardzo długich dyskusji.
Niemniej, w opinii części sportowców, system przeprowadzania kontroli antydopingowej narusza prawo do ich prywatności. Dlatego bardzo jestem ciekawa w jaki sposób zostanie uregulowana kwestia opisana poniżej i jakie będą reakcje sportowców.
Otóż na stronie internetowej Komisji Europejskiej zamieszczona została informacja, że WADA opracowuje narzędzia do wykrywania dopingu genowego i innych, przyszłych metod dopingu, w szczególności narzędzi usprawniających transfer informacji. „Smartfony mogą być w przyszłości używane jako urządzenia medyczne. Za pomocą niektórych z nich już można mierzyć ciśnienie krwi czy monitorować cukrzycę. Można też znaleźć dla nich zastosowanie w kontekście antydopingu. Na przykład wystarczyłoby zadzwonić do lekkoatlety z prośbą o przyłożenie palca do urządzenia podłączonego do smartfona, abyśmy mogli pobrać informacje potencjalnie niezwykle przydatne w wykrywaniu”.
W starożytności nie istniała lista substancji zabronionych – wyjątkiem było wino, Starożytny lekarz Klaudiusz Galeniusz z Pergamonu wspomina o kontroli dopingowej przed igrzyskami w Tebach: kapłan stał przy wejściu na stadion i sprawdzał, czy zawodnicy mają „świeży” oddech.
Cóż, wszystko się zmienia. Zmieniają się środki dopingujące – zmieniają się metody ich wykrywania, a czas pokaże czym jeszcze zaskoczy nas ,,dopingowe mocarstwo”.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.