16.04.2015
Komisja ligi to organ rozstrzygający w kwestiach dyscyplinarnych związanych z rozgrywkami Ekstraklasy oraz jej klubami. Jak twierdzą jej twórcy, utworzenie Komisji wymogła potrzeba niezależnego, niezawisłego i transparentnego rozstrzygania kwestii związanych z rozgrywkami Ekstraklasy.
Komisja powstała w 2005 roku m.in. na podstawie umowy o zarządzanie ligą zawodową, zawartą pomiędzy Polskim Związkiem Piłki Nożnej a spółką Ekstraklasa S.A., określającą kompetencje w ramach prowadzenia rozgrywek pierwszej ligi w Polsce. Jest niezależnym organem pierwszej instancji spełniającym funkcje jurysdykcyjne. Do jej obowiązków należy między innymi, ustalanie sankcji dyscyplinarnych oraz finansowych dla klubów i zawodników w związku z nieprzestrzeganiem regulaminu rozgrywek. Organem odwoławczym od jej decyzji jest Najwyższa Komisja Odwoławcza Polskiego Związku Piłki Nożnej.
O ile w strukturze organizacyjnej PZPN organów jurysdykcyjnych jest aż 6 (Komisja ds. Licencji Klubowych, Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych, Komisja Dyscyplinarna, Piłkarski Sąd Polubowny, Izba ds. Rozstrzygania Sporów Sportowych, Najwyższa Komisja Odwoławcza) o tyle opisywany organ obejmuje swym zasięgiem tylko i wyłącznie kwestie związane z najwyższą klasą rozgrywkową w naszym kraju. Sprawy związane z kwestiami dyscyplinarnymi w niższych ligach rozstrzyga Komisja Dyscyplinarna Związku.
W skład Komisji wchodzi sześciu członków, wybieranych przez Radę Nadzorczą Ekstraklasy. Nie są oni związani zawodowo z Ekstraklasą, natomiast praktyką jest, iż są to radcy prawni lub adwokaci. Ich kadencja trwa 2 lata.
Podstawą prawną do orzekania Komisji jest Regulamin Dyscyplinarny PZPN. Stanowi on w art. 121 § 1 pkt. 4, że Organami dyscyplinarnymi właściwymi do orzekania w I instancji są: (…)
4) właściwy organ dyscyplinarny Spółki Ekstraklasa S.A. - w stosunku do klubów, zawodników, sędziów, trenerów, członków sztabu medycznego oraz działaczy piłkarskich w zakresie przewinień dyscyplinarnych, popełnionych na szczeblu rozgrywek, prowadzonych przez spółkę Ekstraklasa S.A. z zastrzeżeniem treści art. 124.
Zastrzeżenie o którym mowa, dotyczące art. 124 Regulaminu, traktuje o zakazie udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną, m.in. w postaci skreślenia z listy sędziów, wykluczenia z kadry narodowej oraz pozbawienia tytułu np. Mistrza Polski.
Funkcjonowanie samej komisji a w zasadzie jej decyzje, nieraz budziły kontrowersję środowiska piłkarskiego. Trudno się jednak temu dziwić, wszak każde jej rozstrzygnięcie ma istotny wpływ na aktualną sytuacje danego zespołu. Zawsze będą Ci pokrzywdzeni i Ci dla których obciążenie któregoś z klubów pewnymi sankcjami będzie korzystne. W historii jej działalności dochodziło nawet do sytuacji gdy sam PZPN nie zgadzał się z orzecznictwem tego organu. Pod koniec 2013 roku Związek zaskarżył jedną z decyzji. Chodziło o anulowanie czerwonej kartki dla Jakuba Wawrzyniaka (wtedy zawodnika Legii Warszawa), który dopuścił się przewinienia prowadzącego do podyktowania rzutu karnego dla drużyny gospodarzy. Zbigniew Boniek podkreślał, że decyzja ta stanowi przekroczenie kompetencji Komisji oraz złamanie Regulaminu.
Ten bowiem w art. 48 stanowi, iż (…) Organ dyscyplinarny może odstąpić od wymierzenia kary dyscyplinarnej właściwej za dane przewinienie związane z grą (…) jeśli przy jej wymierzaniu w sposób rażący naruszono przepisy gry w piłkę nożną. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy sędzia udzielił ostrzeżenia (żółta kartka) lub wykluczył z gry (czerwona kartka) niewłaściwego zawodnika.
Prezes PZPN dał jasno do zrozumienia, że to czy arbiter dyktuje rzut karny czy nie, jest jego indywidualną interpretacją. Nie jest to sytuacja, w której można mówić o rażącym błędzie będącym przesłanką wspomnianego przepisu.
Najwyższa Komisja Odwoławcza przychyliła się do tej opinii i ostatecznie uchyliła orzeczenie Komisji.
Decyzje Komisji publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie internetowej Ekstraklasy w zakładce „Komisja Ligi”.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.