10.06.2015
Zbliża się czas wakacyjnych urlopów. Na pewno są wśród Czytelników osoby, które planują spędzić ten czas uprawiając różnego rodzaju sporty wodne. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aktów prawnych (i to zarówno z punktu widzenia osoby korzystającej z obszarów wodnych, jak i podmiotu nim zarządzającego).
Przede wszystkim na Ustawę z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (b.o.w.) oraz Ustawę z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (u.p.w.), a także Rozporządzenie Ministra spraw Wewnętrznych z dnia z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego, Rozporządzenie Ministra spraw Wewnętrznych z dnia 6 marca 2012 r. w sprawie sposobu oznakowania i zabezpieczania obszarów wodnych oraz wzorów znaków zakazu, nakazu oraz znaków informacyjnych i flag oraz Rozporządzenie Ministra spraw Wewnętrznych z dnia z dnia 27 lutego 2012 r. w sprawie wymagań dotyczących wyposażenia wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.
Nie jest jednak tak, że osoby korzystające z miejsca wykorzystywanego do kąpieli, kąpieliska (definicje tych pojęć zawiera art. 9 ust. 1 pkt 5c oraz pkt 5a u.p.w.) czy pływalni (definicja - art. 2 pkt 8 u.b.o.w.) mają same prawa. Osoby takie mają również obowiązki: zapewnić bezpieczeństwo na obszarach wodnych. W szczególności zgodnie z treścią art. 3 u. b.o.w. osoby przebywające na obszarach wodnych obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności do zapoznania się i przestrzegania zasad korzystania z danego obiektu, terenu, urządzenia, dostosowania swoich planów aktywności i umiejętności do warunków atmosferycznych. Natomiast podmiot zarządzający danym obszarem wodnym w ogólnie dostępnym miejscu zobowiązany jest natomiast do umieszczenia informacji dotyczących korzystania z tego obszaru (szczegółowe obowiązki – art. 5 . u.b.o.w.). Ponadto miejsca takie powinny być specjalnie oznakowane i zabezpieczone.
O bezpieczeństwo na tych obszarach dbają m.in. ratownicy wodni. Zgodnie z ustawą, ratownik wodny to osoba, która posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich oraz inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym i spełniającą wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.), zatrudnioną lub pełniącą służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub będącą członkiem tego podmiotu. Katalog obowiązków ratowników wodnych został zawarty w art.13 oraz art. 16 u.b.o.w. Są to katalogi otwarte.
Należy pamiętać, że zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym lub osoba przez niego upoważniona może nie wpuścić na ten obszar osoby lub żądać opuszczenia przez nią tego obszaru, jeśli zachowanie osoby wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub jest pod wpływem środka odurzającego. Osoba, która nie dostosuje się do wskazanego polecenia i wchodzi na obszar wodny lub go nie opuszcza podlega karze grzywny.
Ostatnio znajomi wspomnieli mi o tym jak będąc na wakacjach nad Bałtykiem dwójka ratowników siedziała na leżakach i w najlepsze opalała się (ok. 2h) przed swoją ,,bazą”, oczywiście obserwując plażę i morze. Temperatura wody wynosiła 16 stopni. Od razu nasunęło się pytanie: gdyby w tym momencie konieczna była akcja ratowania kogoś w wodzie, czy taki ratownik nie doznałby szoku termicznego (nagrzany wskakuje do bardzo zimnej wody) i w ostateczności sam nie potrzebował pomocy?
Urlop to czas, kiedy każdy chce odpocząć i raczej poczytać jakąś ciekawą książkę niż teksty ustaw. Nie mniej, opłaca się czasem przed planowanym wyjazdem poświęcić kilka minut na zapoznanie się z regulaminami wyznaczonych obszarów wodnych, czy chociażby zerknięcie do wskazanych wyżej rozporządzeń, ale przede wszystkim! zachować zdrowy rozsądek podczas korzystania z danych obszarów wodnych i odnosząc się do sytuacji opisanej wyżej zwrócić uwagę na ewentualne nieprawidłowości.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.