25.04.2016
Sport robotów – może i brzmi kosmicznie, ale kilka lat temu też trudno było sobie wyobrazić, że wyodrębni się taka działalność jak e-sport, o czym wspominaliśmy już na portalu, m.in. w artykule pt. E-Sport . Być może w przypadku zawodów robotów będzie podobnie.
Wbrew pozorom nie jest to jakieś novum. Pierwsze międzynarodowe zmagania robotów w piłce nożnej miały miejsce już w 1997 roku. Od tego czasu RoboCup (Nazwa RoboCup jest skrótem od Robot Soccr World Cup) cieszą się coraz większą popularnością. W zawodach bierze udział kilka tysięcy uczestników z blisko 40 państw, wśród widzów widowisko to budzi emocje porównywalne do tych, które mają miejsce w przypadku tradycyjnych rozgrywek piłkarskich. Roboty nie są sterowane przez ludzi, mają własne zasilanie i komunikują się ze sobą za pośrednictwem sieci. Początkowo piłka nożna była jedyną dyscypliną, w której rywalizowały roboty. Obecnie rozgrywa się kilka dyscyplin, z których każda podzielona jest na swego rodzaju ligi, np. liga symulacyjna, liga robotów małych, liga robotów średnich czy - według mnie najciekawsza – liga robotów humanoidalnych. Na 2017 rok planowane są natomiast zawody Roborace – wyścigi autonomicznych, bezzałogowych samochodów, które będą wyposażone w technologie wykorzystywane w grach komputerowych.
W Polsce też mamy się czym pochwalić w zakresie RoboSportu. Powstała bowiem Polska Unia Robotyki Turniejowej pod egidą której organizowanych jest 6 konkursów (każdy w innym mieście w Polsce). W czasie ich trwania można obserwować zmagania robotów w różnych konkurencjach, np. Ericpol Sumo, Line Follower, MicroMouse czy Humanoid Sprint. W każdej z nich robot jak i plansza, teren na którym się porusza muszą spełniać przewidziane regulaminem wymogi. W zawodach konstruktorzy zbierają punkty, które liczą się w ogólnej klasyfikacji konstruktorów.
Po zapoznaniu się z obowiązującymi regulaminami, obserwując współzawodnictwo robotów wydaje mi się, że dziedzina ta wymaga jednak (biorąc pod uwagę dotychczasową skalę tych zawodów i coraz większe nimi zainteresowanie) bardziej precyzyjnych regulaminów, które normowałyby takie zagadnienia jak np. dyskwalifikacja drużyny, szczegółowe specyfikacje robotów i trasy, sprawdzanie robotów przed zawodami, być może regulaminy dotyczące konstruktorów, aby uniemożliwić im oddziaływanie na roboty w czasie zawodów czy też zwrócenie uwagi na zagadnienia z zakresu prawa patentowego.
Na pewno tradycyjnemu sportowi nie grozi zapomnienie, ale chyba musimy zacząć się przyzwyczajać do różnego rodzaju nowinek w zakresie rywalizacji sportowej. Pytanie tylko czy zawody robotów to rywalizacja robotów czy bardziej ich konstruktorów (?) Jak dla mnie widowisko na pewno bardzo ciekawe, a czas pokarze w jakim kierunku będzie się ta branża rozwijać.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.