Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Futurologiczne spojrzenie na sport

17.03.2023

Od dłuższego czasu przeglądając różnego rodzaju publikacje czy to naukowe czy też mające charakter biznesowy dominujący motyw w nich pojawiający się można ująć w kilu słowach: roboty, sztuczna inteligencja, algorytmy, programowanie, IT, statystyki.

Jak wskazuje tytuł dzisiejszego wpisu odejdę od konwencji wpisów na portalu i zapraszam Czytelników do zastanowienia się nad tym, jak może wyglądać model współzawodnictwa sportowego za kilka, kilkanaście lat. Czy dojdzie do rywalizacji pomiędzy zawodnikami-robotami a zawodnikami - ludźmi? Jak będą wyglądać igrzyska olimpijskie przyszłości? (https://prawosportowe.pl/a/igrzyska-w-tym-samym-czasie-na-7-kontynentach). Czy nowoczesne technologie sprawią, że będziemy uczestniczyć w cyberolimpiadach, a sportowcy będą mogli rywalizować w trzech rodzajach współzawodnictwa: osoby bez żadnego wspomagania, wykorzystujące doping technologiczny oraz osoby stosujące doping, ale z wyłączeniem technologicznego?

A tak przy okazji, to Polski Komitet Paraolimpijski w związku z interwencją ze strony International Paralympic Comittee dotyczącą zapisu nazwy polskiego podmiotu zmienił nazwę na: Polski Komitet PARALIMPIJSKI.

Wracając jednak do tematu, to jedna z bardziej znanych futurologów zajmujących się m.in. wyjaśnieniem znaczenia megatrendów dla sportu – Anja Kirig – twierdząc, że ,,Przyszłość jest teraźniejszością, a wiedza o zmianach oznacza możliwość kształtowania jutra tu i teraz” wskazała na 5 zasadniczych kwestii dotyczących sportu w przyszłości.

Pierwsza - sport musi przychodzić do ludzi, a nie odwrotnie – przykładowo więc: zajęcia jogi podczas przerwy obiadowej w pracy, ścianka wspinaczkowa w przestrzeni coworkingowej.  Druga, oznacza zmianę od struktur klubu sportowego do nieformalnej społeczności sportowej. Jest to szczególnie widoczne wśród osób w średnim wieku, czyli grupy pracujących 40-50-latków. W sferze zawodowej i rodzinnej grupa ta poddawana jest szczególnej presji czasu, dlatego dodatkowy obowiązek związany z klubem sportowym nie wchodzi w grę. Osoby te według A. Kiring stawiają na elastyczne formy członkostwa w klubach. Trzecia: technologia jest częścią treningu, a nawet to technologia staje się swoistego rodzaju trenerem. Technologia tzw. urządzeń ubieralnych nie tylko monitoruje aktywność fizyczną człowieka, ale także w niektórych przypadkach może korygować ruchy ciała podczas ćwiczeń (np. ,,inteligentne” legginsy do jogi). Po czwarte, rzeczywistość rozszerzona będzie odgrywać większą rolę w sporcie i w e-sporcie. Bariery między tym, co rzeczywiste, a tym, co cyfrowe, będą coraz mniej wyraźne. I w końcu, wspomniana futurolog wskazuje, że sport to postawa wobec życia, filar wspierający nasze społeczeństwo, który będzie trwał bez względu czy uprawiany będzie bez technologii wspomagającej czy też z nią.

Moneyball, SABRmetrics, uberyzacja …

Część z Czytelników na pewno bardzo dobrze pamięta powieść Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game oraz film będący jej adaptacją (z Bradem Pittem w roli głównej). W tym miejscu posłużę się opisem wydawniczym: ,,[…] Billy Beane, były zawodowy baseballista, który zostaje menedżerem klubu Oakland Athletics. Przygotowując swój zespół do sezonu 2002, musi stawić czoła przygnębiającej prawdzie: jego drużyna ponownie straciła najlepszych graczy na rzecz dużych klubów (i świetnych zarobków). Zdecydowany odnieść zwycięstwo Billy nie zamierza się jednak poddawać. Podejmuje wyzwanie, zmieniając zasady gry. Poszukuje współpracowników spoza świata baseballu, sięga po zawodników spisanych na straty przez inne kluby, a także zatrudnia Petera Branda, błyskotliwego ekonomistę, absolwenta Yale. Wspólnie, przewartościowują system, opierając się na statystycznych analizach, do tej pory ignorowanych przez działaczy drużyn baseballowych. Wspólnie dochodzą do zaskakujących wniosków i zaczynają stawiać na odstawionych na boczny tor graczy, którzy być może byli za starzy, ulegli zbyt wielu kontuzjom, czy po prostu sprawiali za dużo kłopotów... ale którzy posiadają umiejętności tak bardzo w tym sporcie pożądane. Ten eksperyment prowadzi nie tylko do zmian w sposobie gry, ale szybko zaczyna przekładać się na pierwsze sukcesy…”[1]. To właśnie dzięki tej historii część osób poznaje pojęcie SABRmetrics i siłę analizy danych.

Wspominam o tym nie tylko, aby zachęcić tych za Państwa, którzy nie mieli jeszcze okazji, aby zapoznać się z ww. lekturą, by po nią sięgnęli, ale także w kontekście innego zjawiska, jakim jest ,,uberyzacja pracy”. Polega ona – w uproszczeniu – na tym, że przedstawiciele różnych grup zawodowych zamiast świadczyć pracę na rzecz danego pracodawcy, świadczą ją w formie samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej w formie usług na rzecz klientów za pośrednictwem określonych platform internetowych.

Czy zatem idąc krok dalej i łącząc ze sobą zagadnienia, zjawiska opisane w dzisiejszym wpisie mogłoby w przyszłości dojść do sytuacji, gdzie będziemy mieli do czynienia z platformami internetowymi, gdzie swoje profile będą mieć osoby uprawiające różne dyscypliny sportu, na różnym poziomie? Gdzie za pomocą wykorzystanej przez te osoby technologii ubieralnej będziemy mogli zobaczyć zbiór danych statystycznych odnoszących się do określonych aktywności np. do biegania na danej nawierzchni, na określonym dystansie? Czy wówczas za pomocą takiej platformy klub mógłby skorzystać z usług różnych osób posiadających określone umiejętności np. do zbudowania drużyny idealnej do rozegrania danego meczu?

Zawsze można powiedzieć, że to irracjonalne, niepoważne. Nie mniej, czy jeszcze kila lat temu ktoś wyobrażał sobie, że na zimowych igrzyskach w Pjongczangu będzie można podziwiać humanoidalnego robota zjeżdżającego na nartach (osiem zespołów z uniwersytetów, instytutów czy firm zmierzyło się w zawodach o nazwie "Edge of Robot: Ski Robot Challenge”[2]). Z kolei w 2021 r. koncern Toyoty zaprezentował humanoidalnego robota grającego w koszykówkę[3]. Rozwój technologii bezpowrotnie wpływa na wszystkie obszary naszego życia, zmienia ekonomię i na nowo kreuje potrzeby konsumentów.

Heraklit z Efezu miał powiedzieć, że ,,jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Również w sporcie przed zmianami nie uciekniemy. Czy sprawdzi się któryś ze scenariuszy wskazanych w dzisiejszym wpisie – tego do nie wiemy. Nie mniej zmiany zachodzące w społeczeństwie, sprawiają – i to jest zjawisko już widoczne - że ustawodawcy nie nadążają za rozwojem rzeczywistości i jej komplikacjami. A wszystkie zachodzące na świecie procesy stają się bardzo dużym wyzwaniem nie tylko dla twórców regulacji, ale także dla prawników.

 

 

[1] Opis pochodzi od wydawcy książki autorstwa Michaela Lewisa pt.,, Moneyball. Nieczysta gra”, Warszawa, 2011 r.

[2] https://www.stereolabs.com/blog/zed-powers-olympic-ski-robots/

[3] https://www.washingtonpost.com/sports/olympics/2021/08/02/basketball-robot-tokyo-olympics/

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.