19.05.2023
Rozgrywki piłkarskie sezonu 2022/2023 powoli dobiegają końca. Niektóre rozstrzygnięcia już zapadły. Rozstrzygnęła się sprawa tytułu Mistrza Polski (Raków Częstochowa – przyp. PS), przesądzony jest spadek dwóch z trzech zespołów Ekstraklasy (Lechia Gdańsk i Miedź Legnica – przyp. PS). Do końca w zależności od klasy rozgrywek od dwóch do czterech – pięciu kolejek, więc nie dziwi fakt, że PZPN już myśli o nowym sezonie i zatwierdza regulacje dotyczące przyszłych rozgrywek. Ostatnio pisaliśmy o zatwierdzonych ramowych terminarzach już ramowych terminarzach Ekstraklasy i 1. Ligi.
Z końcem kwietnia, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął Regulamin Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. ligi na sezon 2023/2024 (Uchwała nr IV/57 z dnia 25 kwietnia 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. ligi na sezon 2023/2024 (dalej: Regulamin).
Zgodnie z art. 1 Regulaminu, w rozgrywkach o Mistrzostwo 1. Ligi uczestniczyć będzie 18 drużyn w jednej grupie, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek Ekstraklasy, 1. Ligi i 2. Ligi sezonu 2022/2023. Także 18 drużyn w jednej grupie uczestniczyć będzie w rozgrywkach o Mistrzostwo 2. Ligi. Będą to zespoły, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek 1. Ligi, 2. Ligi i 3. Ligi sezonu 2022/2023.
Z kolei, w rozgrywkach o Mistrzostwo 3. Ligi uczestniczyć będą 72 drużyny w czterech grupach, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek 2. Ligi, 3. Ligi i 4. Ligi sezonu 2022/2023. Grupę 1 stanowić będzie 18 klubów mających siedziby na terenie województw: Łódzkiego, Mazowieckiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego, Grupę 2 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw: Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego, Grupę 3 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw: Lubuskiego, Dolnośląskiego, Opolskiego i Śląskiego, a Grupę 4 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw Świętokrzyskiego, Małopolskiego, Lubelskiego i Podkarpackiego.
Zgodnie z Uchwałą nr IV/56 z dnia 25 kwietnia 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia ramowych terminarzy Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo 2.Ligi i 3.Ligi na sezon 2023/2024, rozgrywki 2. Ligi rozpoczną się w terminie 22-23 lipca 2023 roku. W rundzie jesiennej rozegranych zostanie dwadzieścia kolejek ( ostatnia - 2-3 grudnia br.). Wiosną rywalizacja toczyć się będzie od 25-26 lutego do 25-26 maja 2024 roku, a zakończy – 2 czerwca 2024 roku – finałem baraży o 1. Ligę.
Z kolei, zmagania w 3. Lidze rozpoczną się 5-6 sierpnia 2023 roku, a zakończą 34. Kolejką planowaną na 8 lub 9 czerwca 2024 roku. W tym roku rozegranych zostanie osiemnaście kolejek, a w przyszłym roku – szesnaście. Ostatnia tegoroczna kolejka odbędzie się 25-26 listopada, a pierwsza kolejka 2024 roku rozegrana zostanie 2-3 marca 2024 roku.
Zgodnie z art. 5 Regulaminu, w rozgrywkach mogą uczestniczyć wyłącznie zawodnicy potwierdzeni do klubu przez właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej, a następnie uprawnieni do gry przez DRK PZPN w systemie Extranet. Każdy klub jest w pełni odpowiedzialny za uprawnienie swoich zawodników do gry oraz za ewidencję żółtych i czerwonych kartek. Najpóźniej na 10 dni przed rozpoczęciem rozgrywek, kluby muszą wystąpić o uprawnienie do gry co najmniej 11 zawodników.
Ponadto, kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej:
1) 1. Liga - jednego zawodnika młodzieżowego,
2) 2. Liga i 3. Liga - dwóch zawodników młodzieżowych,
przy czym:
a) przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy, tj. w sezonie 2023/2024, zawodnik urodzony w 2003 roku oraz zawodnik młodszy;
b) gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby zawodników młodzieżowych, potraktowana zostanie jako udział w meczu nieuprawnionego zawodnika, z zastrzeżeniem postanowień pkt d),
c) w przypadku rozpoczęcia lub kontynuowania gry w składzie pomniejszonym o wymaganą liczbę zawodników młodzieżowych, drużyna może występować w tak zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełnienia wymaganego limitu zawodników młodzieżowych,
d) w przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego, występującego na pozycji bramkarza, uniemożliwiającej mu kontynuowanie gry (odnotowanej po meczu w sprawozdaniu sędziego) wymiana kontuzjowanego zawodnika może nastąpić na bramkarza nie spełniającego kryterium zawodnika młodzieżowego, a drużyna może kontynuować grę, z pomniejszonym o jeden limitem zawodników-młodzieżowych (art. 5 ust. 4 Regulaminu).
Do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych do gry dowolna liczba zawodników - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym:
a) w każdym meczu 1. Ligi może występować równocześnie na boisku tylko 2 zawodników-cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej,
b) w każdym meczu 2. Ligi i 3. Ligi może występować równocześnie na boisku tylko 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej, z uwzględnieniem postanowień Uchwały nr XI/200 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach piłki nożnej w sezonie 2019/2020 i następnych (art. 5 ust. 5 Regulaminu).
Zawodnik nie może brać udziału w rozgrywkach w okresie zawieszenia czy dyskwalifikacji, a drużyny tych klas rozgrywkowych prowadzić mogą tylko trenerzy posiadający ważną licencję trenerską, wymaganą w danej klasie. Trenerzy klubów 1. Ligi muszą posiadać licencję UEFA PRO, a trenerzy klubów 2. i 3. Ligi – licencję UEFA A.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.